انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1066 100 1

گشتاور

/gaStAvar/

معنی گشتاور در لغت نامه دهخدا

گشتاور. [ گ َ وَ ](اِ مرکب ) عزم در اصطلاح مکانیک. (فرهنگستان ص 72).

معنی گشتاور به فارسی

گشتاور
( اسم ) عزم .
عزم در اصطلاح مکانیک
[moment] [فیزیک] معیاری برای نمایش تمایل سامانه به چرخش حول یک نقطه
[آمار] ← گشتاور حاصل ضربی
[electric moment] [فیزیک] کمیتی بُرداری برای توصیف دو بار الکتریکی هم اندازه و با علامت های مخالف که مقدارش برابر است با حاصل ضرب مقدار یکی از بارها در فاصلۀ بین آنها
[bond moment] [شیمی] میزان قطبیت یک پیوند شیمیایی که مقدار آن براساس عکس العمل پیوند، وقتی که در یک میدان الکتریکی قرار می گیرد، محاسبه می شود
[quadrupole moment] [فیزیک] کمیتی که معرف توزیع چارقطبی بارهای الکتریکی یا قطب های مغناطیسی است
[electric quadrupole moment] [فیزیک] کمیتی برای توصیف توزیع بار الکتریکی که متناسب است با حاصل ضرب چگالی بار در مجذور فاصله
[product moment] [آمار] امید ریاضی حاصل ضرب متغیرهای تصادفی ای که امکان دارد به توان های مختلفی رسیده باشند متـ . گشتاور آمیخته mixed moment
[wing bending moment] [حمل ونقل هوایی] گشتاوری خمشی که در هنگام پرواز بر بال ها وارد می شود
[self-aligning moment, self-aligning torque, aligning torque] [مهندسی بسپار- تایر] عاملی که موجب می شود تایر یا چرخ فرمان گرفته به حالت طبیعی خود، موازی با محور طولی خودرو بازگردد
[dipole moment] [شیمی] حاصلِ ضرب مقدار بار در فاصلۀ بین دو بار
[seismic moment, scalar seismic moment] [ژئوفیزیک] کمیتی فیزیکی که کل انرژی آزادشده در هنگام رویداد زمین لرزه را نشان می دهد
[yawing moment] [هوافضا] گشتاوری که تمایل به چرخاندن هواگرد حول محور قائم دارد
[rudder torque] [حمل ونقل هوایی] گشتاور نیرویی که از سکان عمودی بر بخش انتهایی تنه وارد می شود
[moment of inertia] [فیزیک] مقاومت جسم چرخان در برابر تغییر حرکت چرخشی
[principal moment of inertia] [فیزیک] گشتاور لَختی جسم صلب حول محور اصلی
[centrifugal moment] [فیزیک] حاصل ضرب شبه نیروی مرکزگریز وارد بر جسم و فاصلۀ جسم تا مرکز چرخش
[central moment] [آمار] امید ریاضی یا مقدار میانگین توانی از تفاضل یک متغیر تصادفی از میانگین آن
[magnetic moment] [شیمی، فیزیک] ویژگی حوزۀ مغناطیسی یا جسم مغناطیسی که برابر است با حاصل قسمت بیشینۀ گشتاور بر القای مغناطیسی
[anomalous magnetic moment] [فیزیک] اختلاف بین اندازۀ گشتاور مغناطیسی مشاهده شده و مقدار پیش بینی شده برطبق نظریۀ دیراک
[torque] [فیزیک] گشتاور چرخشی اعمال شده بر جسم براثر نیروی مماسی مؤثر از فاصله ای از محور چرخش آن

گشتاور در دانشنامه ویکی پدیا

گشتاور
گشتاور ممکن است در یکی از معانی زیر به کار رود:
گشتاور نیرو، عامل مؤثر در گشتن جسم به دور یک محور
تکانه زاویه ای، کمیتی برداری برای بیان وضعیت حرکتی سیستم های در حال حرکت دورانی
گشتاور دو قطبی الکتریکی، معیاری برای اندازه گیری اختلاف بار و جهت دو یا چند بار الکتریکی
گشتاور مغناطیسی، معیاری برای اندازه گیری قدرت منبع مغناطیسی
گشتاور لختی، معیاری برای مشخص کردن مقاومت یک جسم در برابر تغییر سرعتش
گشتاور خمشی، گشتاوری که باعث ایجاد خمش در عنصری از یک سازه شود
گشتاور اول سطح، خاصیتی از جسم مرتبط با مقاومت آن در برابر تنش برشی
گشتاور دوم سطح، خاصیتی از جسم مرتبط با مقاومت آن در برابر خمش و خیز
در آمار و احتمال گشتاور معیاری کمّی برای توصیف شکل یک توزیع احتمالاتی است. به عنوان مثال گشتاور دوم بیانگر عرض تعدادی نمونه در یک بعد و در بعدهای بالاتر بیانگر شکل بیضی گونی است که داده را تخمین می زند. گشتاورهای دیگر جنبه های دیگر توزیع احتمال مانند کج شدگی از میانگین را توصیف می کنند.
گشتاور اول همان میانگین است. برای گشتاورهای مراتب بالاتر معمولاً گشتاور را حول میانگین حساب می کنند و آن را گشتاور مرکزی می نامند. k {\displaystyle k} امین گشتاور مرکزی متغیر تصادفی X {\displaystyle X} به صورت زیر تعریف می شود:
μ k = E , {\displaystyle \mu _{k}=E\left,\,}
که در آن μ {\displaystyle \mu } میانگین متغیر تصادفی است. و E امید ریاضی میباشد.
«گشتاور» (رومانیایی: Clipa) یک فیلم در سبک درام است که در سال ۱۹۷۹ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به سباستیان پاپایانی اشاره کرد.
«گشتاور» (انگلیسی: The Moment) یک فیلم درام است که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد.
گشتاور (انگلیسی: Torque) فیلمی در ژانر اکشن و مهیج به کارگردانی جوزف کان است که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد.
آیس کیوب
مونه مازور
جیمی پرسلی
ویل یان لی
جی هرناندس
ماکس بیسلی
کریستینا میلان
مت کلاوس
ادام اسکات
جاستینا ماچادو
گشتاور نخست سطح (به انگلیسی: first moment of area) که گاهی به اشتباه گشتاور نخست اینرسی (به انگلیسی: first moment of inertia) نیز نامیده می شود، مبحثی از ریاضیات بوده و حکایت از این دارد که گشتاور هر سطحی، برابر با مجموع مساحت سطوح ضربدر فواصل از یک محور است  . از ممان اول سطح، برای اندازه گیری میزان توزیع سطح، نسبت به یک محور استفاده می شود.
Qj,x برابر لنگر نخست سطح "j" حول تار خنثای x کل سطح (نه تار خنثای سطح "j")؛
dA برابر المان سطح پهنه "j"؛
y برابر فاصله عمودی المان dA از تار خنثای x
در کارهای مهندسی، معمولاً از گشتاور اول سطح، برای تعیین مرکز جرم یا گشتاور ایستایی سطح بهره می برند.
سطحی به مساحت A داده شده است که این سطح را به n المان سطح بی نهایت کوچک تقسیم کرده ایم (dAi). فاصله (مختصات) هر یک از این المان سطح ها را از محورهای مختصات x-y، برابر xi و yi در نظر می گیریم. حال، لنگر اول سطح در جهت های x و y، به ترتیب زیر به دست می آیند:
و
گشتاور بُرداری (به انگلیسی: Torque vectoring) یک فناوری است که در دیفرانسیل خودروها مورد استفاده قرار می گیرد. دیفرانسیل در خودروها وظیفهٔ انتقال گشتاور به چرخ ها را بر عهده دارد؛ فناوری گشتاور برداری این قابلیت را برای دیفرانسیل فراهم می کند تا مقدار متفاوتی از گشتاور را به طور جداگانه به هر چرخ خودرو منتقل کند. امروزه این روش انتقال قدرت در خودروهای چهارچرخ محرک کاربرد بسیاری پیدا کرده است. بعضی خودروهای محورجلوی جدیدتر نیز از نوع ساده ای از دیفرانسیل هایی با فناوری گشتاور برداری بهره مند هستند، و با پیشرفت فناوری در صنعت خودروسازی، خودروهای بیشتری به این فناوری مجهز می شوند. این فناوری امکان دست یابی به فرمان پذیری بهتر و چسبندگی بیشتر به سطح مسیر در شروع حرکت و در پیچ های مسیر را برای خودروها فراهم می کند.
دیفرانسیل
در یک عضو از سازه، لنگر خمشی یا گشتاور خمشی زمانی به وجود می آید که گشتاور وارد شده به عضو، باعث ایجاد خمش شود. گشتاور یا لنگر به صورت حاصلضرب نیرو در فاصله شناخته شده و با واحدهای نیوتون-متر (N.m) و پوندنیرو-فوت (lbf.ft) اندازه گیری می شود. مفهوم خمش در مهندسی (به ویژه در مهندسی عمران و مکانیک) و فیزیک، از اهمیت بالایی برخوردار است. یکاهای درست و صحیح آن به صورت نیرو در فاصله بیان می شود. برخی از دانشمندان بر این باورند که مهندسانی که از واحدهای نادرست دیگر در محاسباتشان استفاده می کنند، دچار اشتباه خواهند شد.
خط تاثیر
تنش های کششی و فشاری اعضای سازه، متناسب با تغییر اندازهٔ لنگر خمشی، تغییر می کنند. با این وجود، این نوع از تنش ها به اندازهٔ لنگر دوم سطح مقطع نیز بستگی دارد. شکست خمشی زمانی رخ می دهد که لنگر خمشی وارد شده، باعث ایجاد تنش های کششی ای شود که از حد تسلیم مصالح، بیشتر باشد. البته احتمال دارد که لحظهٔ شکست ناشی از برش در عضو سازه، زودتر از شکست خمشی آن فرا برسد. اگرچه مکانیزم شکست در برش و خمش متفاوت هستند.
در واقع، لنگر خمشی یک عضو، عبارت است از مجموع لنگرهای ناشی از نیروهای خارجی وارد شده از جهت های مختلف بر آن عضو. نیروها و گشتاورهایی که به هر سمت از المان وارد می شوند، باید برابر باشند تا همدیگر را خنثی کرده و تعادل را در عضو سازه ای مورد نظر برقرار کنند. بنابراین لنگر خمشی، به صورت مجموع لنگرهای اعمال شده (بدون در نظر گرفتن جهت نیروها) خواهد بود.
گشتاورها به صورت حاصل ضرب نیروهای برداری (شامل بارها و واکنش تکیه گاه ها) در فاصله از نقطه ای که بارها اعمال شده اند، محاسبه می شوند. در تحلیل یک عضو سازه ای، محاسبهٔ لنگر در دو انتهای عضو، ابتدا، وسط و انتهای بارهای گستردهٔ یکنواخت و در محل اعمال بارهای نقطه ای، از اهمیت بالایی برخوردار است. البته در محل «مفصل ها»، امکان دوران وجود داشته و لنگر در این نقاط صفر است. بنابراین مقاومتی در برابر نیروی دوران وجود ندارد. اگر خمش ساعتگرد را منفی در نظر بگیریم، آن گاه لنگر خمشی منفی، باعث شکم دادن به سمت پایین و در گشتاور مثبت نیز موجب انحناء به سمت بالا خواهد شد. با این حساب در نقطه ای از یک تیر، که در آن، لنگر خمشی صفر است، خمش معکوس رخ داده و از حالت شکم به بالا به حالت شکم به پایین تغییر می کند یا بالعکس.
گشتاور دندانه ای موتورهای الکتریکی گشتاوری است که به علت اثر متقابل نیروی مغناطیسی دائمی روتور و شکافهای آهنرباهای دائمی استاتور در ماشین پدیدار می شود. این گشتاور همچنین به عنوان "Detent" (شیطانک) گشتاور بدون جریان شناخته می شود. این گشتاور وابسته به موقعیت است و به صورت دوره ای تولید می شود که بستگی به تعداد قطبها یا دندانه های استاتور دارد.
زاویه دار کردن شیارهای داخل سیم پیچ استاتور یا آهنرباها
استفاده از fractional slots در هر قطب
تعدیل شکل موج جریان درایو
بهینه سازی قوس یا عرض
گشتاور دندانه ای به عنوان مؤلفه نامطلوب در هنگام استفاده از موتور محسوب می شود. مخصوصاً در سرعتهای پایین حالتی مشابه تشنج و لرزش نامنظم به موتور دست می دهد. این گشتاور می تواند باعث نوسان در سرعت چرخش موتور نیز بشود اگرچه در سرعتهای بالا فیلترهای اینرسی موتور می تواند این گشتاور را خنثی کند.
خلاصه ای از روشهای کاهش دهنده گشتاور دندانه ای عبارتند از:
تقریباً همهٔ روشهای بالا همان طور که گشتاور دندانه ای را کاهش می دهند می توانند مقداری هم باعث کاهش گشتاور نهایی و مفید موتور بشوند. موتوری که از آهنربای دائمی و بدون شکاف استفاده می کند گشتاور دندانه ای هم نخواهد داشت.
نیرویی است که باعث قطبیت مولکول می شود که آن را با نماد (μ) نشان می دهند و واحد اندازه گیری آن (D)(دبای) است و به نوعی اثر چرخانندگی مولکول را نیز نشان می دهد. گشتاور دوقطبی عددی نامنفی است. اگر گشتاور دوقطبی مولکولی صفر باشد، آن مولکول ناقطبی و اگر بزرگتر از صفر باشد، آن مولکول قطبی می باشد . مثلاً گشتاور دوقطبی آب 1.85D است.
الکترومغناطیس مبانی نظریه الکترومغناطیس.ریتس و میلفورد و کریستی ترجمه جلال صمیمی انتشارات نشر دانشگاهی
در حالت کلی برای یک توزیع پیوسته بارها که در یک حجم Vتوزیع شده اند گشتاور دو قطبی چنین تعریف می شود
در حالی که r فاصله از مکان مشاهده و d۳r۰ بر یک حجم ابتدایی r دلالت می کند برای باریکه ای از چگالی بار حاصل جمع تابع دلتای دیراک است.
ρ ( r ) = ∑ i = 1 N q i δ ( r − r i )   , {\displaystyle \rho ({\boldsymbol {r}})=\sum _{i=1}^{N}\,q_{i}\,\delta (\mathbf {r} -\mathbf {r} _{i})\ ,}  :
در الکترودینامیک کوانتومی، گشتاور مغناطیسی نابهنجار یک ذره، عبارت است از آثار مکانیک کوانتومی که توسط نمودارهای فاینمن توسط حلقه توصیف می شود، بر روی گشتاور مغناطیسی آن ذره. (گشتاور مغناطیسی که گشتاور دوقطبی مغناطیسی نیز خوانده می شود، میزان قدرت یک منبع مغناطیسی را نمایش می دهد.)
گشتاور مغناطیسی دیراک که متناظر با نمودارهای سه-سطحی فاینمن است، را می توان از معادله دیراک محاسبه نمود. معمولاً آن را بر حسب فاکتور جی بیان می کنند؛ معادله دیراک پیش بینی می کند که g = ۲. برای ذراتی مانند الکترون این نتیجه کلاسیک با مقدار مشاهده شده به اندازه کسری از درصد تفاوت دارد. این اختلاف را گشتاور مغناطیسی نابهنجار می گویند و با نماد a نمایش می دهند که به صورت زیر تعریف می شود:
نقش تک حلقه در گشتاور مغناطیسی نابهنجار الکترون توسط محاسبه تابع رأس به دست می آید. محاسبه نسبتاً سرراست است و نتیجه تک حلقه عبارت است از:
که α ثابت ساختار ریز است. این نتیجه نخستین بار توسط جولیان شوینگر در سال ۱۹۴۸ به دست آمد و بر روی سنگ مزار او حک شده است. پیش بینی الکترودینامیک کوانتومی با مقدار تجربی اندازه گیری شده تا ده رقم معنی دار همخوانی دارد و به همین دلیل گشتاور مغناطیسی الکترون دقیق ترین مقدار پیش بینی شده مورد تایید در تاریخ فیزیک است.
در آمار، ال-گشتاورها دنباله ای از اعدادند که برای خلاصه کردن شکل یک توزیع احتمال به کار می روند. آن ها ال-آمار (ترکیب خطی آمار سفارشی هستند و لذا ال (L) از واژه "liner" اقتباس شده است) و مشابه گشتاورهای معمولی هستند، و می توان مشابه انحراف معیار، چولگی، و کشیدگی برای محاسبه مقادیر استفاده کرد و واژه های مقیاس ال، ال-چولگی، و ال-کشیدگی را به ترتیب در آنان به کار برد (ال-میانگین معدل میانگین معمولی است). ال-گشتاورهای استاندارد به ضرایب ال-گشتاور مشهورند و مشابه گشتوارهای استاندارد شده می باشند. تنها برای گشتاورهای معمولی، یک توزیع تئوریک دارای مجموعه ای از ال-گشتاورهای جامعه است. نمونه ال-گشتاور را می توان برای جامعه مشخص کرد، و می توان از آن به عنوان تخمین زننده جامعه ال-گشتاور استفاده نمود.
ترجمه از
تابع مولد گشتاور یا تابع مولد ممان یا ام جی اف (به انگلیسی: Moment-generating function) یک تابع پر مصرف در ریاضیات آمار و احتمالات است. با داشتن تابع مولد ممان یک متغیر تصادفی می توان توزیع احتمالی آن را بطور کامل تعریف نمود. علاوه بر توزیع های یک متغیره تابع مولد گشتاور را می توان برای متغیرهای تصادفی برداری یا ماتریسی نیز تعریف کرد. تابع مولد گشتاور (بر خلاف تابع مشخصه) همیشه قابل تعریف نیست.
وب گاه شرکت ولفرام
در آمار و احتمال تابع مولد گشتاور(MGF) برای متغیر تصادفی X به صورت زیر تعریف می شود.
M X ( t ) := E , t ∈ R , {\displaystyle M_{X}(t):=E\left,\quad t\in \mathbb {R} ,}
هر گاه این امید ریاضی وجود داشته باشد
حسگر یا ترانسدیوسر گشتاور (به انگلیسی: Torque sensor)، وسیله ایست برای تبدیل، اندازه گیری و ثبت گشتاور سیستم های گردنده، مثل میل لنگ موتور یا شفت ژنراتور و… دو مدل گشتاور به نام گشتاور استاتیکی و گشتاور دینامیکی وجود دارد. اندازه گیری گشتاور استاتیکی به طور نسبی ساده است اما اندازه گیری گشتاور دینامیکی به دلیل اینکه نیاز به انتقال اثراتی مثل الکتریسیته و مغناطیس از شفت تحت اندازه گیری، به یک سیستم استاتیک دارد بمراتب مشکل تر است.
http://www.search.shetabdownload.com/web/aHR0cDovL3NlbnNvcnMuYmxvZ2ZhLmNvbS8
http://www.omega.com/literature/transactions/volume3/force3.html
http://content.honeywell.com/sensing/solutions/markets/aobmrkt/torque_sales_sheet_v10.pdf
http://www.schott.com/epackaging/newsfiles/20090525092514_061_2009_PI_TorqueSensor_EN_FINAL.pdf
http://www.sensors.co.uk/technology/pages/torqsense.html
معمولاً حسگرهایی که به عنوان حسگر گشتاور به کار می روند از نوع کرنش سنج هستند که روی شفت در حال چرخش سوار می شوند. به دلیل اینکه حسگر نیاز به تغذیه دارد و در ضمن سیگنال خروجی هم باید قرائت شود، اندازه گیری گشتاور دینامیکی کمی مشکلتر می شود. برای این کار معمولاً در سیستم های قدیمی تر از رینگ های لغزنندهٔ حلقوی استفاده می شد که در سیستم های نو از حسگرهای وایرلس استفاده می شود. بعلاوه با کمک روش های ارسال وایرلس اکنون حتی مبدل سیگنال های آنالوگ به دیجیتال رکوردرهاراهم می توان روی شفت قرار داد و دقت اندازه گیری را به میزان زیادی افزایش داد. سنجش گشتاور با تکنیک بر اساس SAW وBAW قرار دارد. یکی از کاربردهای حسگر گشتاور در موتور اتومبیل منجر به کاهش مصرف سوخت می شود. برای اینکه در مورد حسگرهای بر اساس اثر SAW بیشتر بدانید، نخست باید کمی در مورد تئوری امواج Rayleigh یا تئوری Acoustic Wave Surface مطالعه کنید. فرض کنید دو عدد شانه سر را طوری در هم فروکنید که دندانه های آن ها هیچ تماسی با هم نداشته باشند. در این حالت شما ساختاری را درست کرده اید که به آن اصطلاحاً مبدل اینتردیجیتال یا IDT می گویند. اکنون اگر این ساختار را با ماده ای مناسب روی یک زیر لایه از جنس پیزوالکتریک (مثلاً کوارتز) پیاده کنید و به دو سر آن یک ولتاژ AC با فرکانسی مشخص اعمال کنید در سطح ماده زیر لایه موجی سطحی منتشر خواهد شد که به آن SAW می گویند. اگر در طرف دیگر زیر لایه یک ساختار IDT دیگر داشته باشیم پس از تولید موج سطحی توسط IDT اول، دو سر IDT دوم ولتاژی ایجاد خواهد شد که فرکانس آن با فرکانس موج ورودی در شرایط نرمال که هیچ اثر مکانیکی از خارج بر زیر لایه وارد نشده است تقریباً یکی است. اما با اعمال کمیتی نظیر فشار یا کشش یا دما و… بر زیر لایه فرکانس موج سطحی دو سر IDT خروجی با فرکانس تولیدی در IDT اول متناسب با تغییر مکانیکی اعمال شده (که آن را در قالب تغییرات جرم یا mass loading می شناسیم) تغییر خواهد کرد. فرکانس تولیدی در IDT اول بسته به فاصله دندانه های شانه ای شکل آن از یکدیگر، شکل و طول آن ها در راستای عمود بر سطح دندانه ها در سطح زیر لایه منتشر می شود. اما برای اندازه گیری گشتاور یک شفت با SAW دو عدد رزوناتور SAW را به صورت نصف پل (Half-Bridge) به هم متصل و روی شفت با زاویه ۴۵ درجه نسبت به محور شفت محکم می بندند.
اکنون با اعمال یک موج RF (معمولاً ۲۰۰ مگاهرتزی) به صورت وایرلس به SAW، در طرف دیگر آن بسته به میزان دوران و گشتاور اعمال شده از شفت به SAW به عنوان اثر بار، فرکانس موج دریافتی تا یک مگاهرتز تغییر خواهد کرد. بر این مبنا، گشتاور اندازه گیری شده می تواند تا دقتی معادل 1 rpm داشته باشد. این تکنیک توسط کمپانی حسگر تکنولوژی به کار گرفته شدi است.
گشتاور با حس کردن انحراف حقیقی محور ایجاد شده توسط یک نیروی پیچشی یا با آشکار کردن آثار این انحراف اندازه گیری می شود. سطح یک محور تحت گشتاور دچار تراکم و کشش می شود. برای اندازه گیری گشتاور، معمولاً عنا صر استرین گیج به صورت جفت روی محور نصب شده اند. یک گیج افزایش در طول را اندازه می گیرد (در جهتی که سطح تحت کشش است) و گیج دیگر کاهش طول را در جهت دیگر اندازه می گیرد. حسگرهای گشتاور اولیه، از ساختارهای مکانیکی مناسب با استرین گیج ها تشکیل شدند. هزینهٔ بالا و قابلیت اطمینان کم آن ها باعث شده که مورد پذیرش صنعتی قرار نگیرند. اگر چه تکنولوژی مدرن هزینهٔ ساخت حسگرهای گشتاور را کم کرده است، با این وجود کنترل کیفیت روی محصول، نیاز به اندازه گیری دقیق گشتاور را افزایش داده است.
ریپل گشتاور یا نوسان گشتاور (به انگلیسی: Torque ripple) اثری است که در اکثر موتورهای الکتریکی دیده می شود و به افزایش و کاهش دوره ای گشتاور خروجی در محور (شفت) چرخنده موتور بازمی گردد. مقدار آن با بررسی اختلاف بین حداکثر و حداقل گشتاور در یک دوره به دست می آید و معمولاً به صورت درصد نمایش داده می شود.
مثال رایج این اثر " گشتاور دندانه ای یا Cogging torque" است که بر اثر میزان بسیار کمی عدم تقارن در میدان تولید شده در سیم پیچ موتور تولید می شود که باعث متفاوت شدن رلوکتانس بسته به موقعیت روتور می شود. می توان این اثر را با افزایش دقت در طراحی سیم پیچ موتور و انتخاب دقیق آن یا با کنترل لحظه به لحظه جریان تغذیه کننده کاهش داد.
مبدل گشتاور (به انگلیسی: Torque converter) یا تورک کانورتر یک نوع کوپلینگ هیدرولیکی است که قدرت چرخش را از یک موتور، مانند یک موتور احتراق داخلی، به یک بار متحرک چرخان منتقل می کند. در یک وسیله نقلیه با جعبه دنده خودکار، مبدل گشتاور منبع تغذیه را به بار متصل می کند. این وسیله معمولاً بین شقت موتور و شفت جعبه دنده قرار دارد. مکان معادل در یک جعبه دنده دستی، همان کلاچ مکانیکی است.
جعبه دنده خودکار
کوپلینگ هیدرولیکی
ویژگی کلیدی یک مبدل گشتاور توانایی آن در افزایش سرعت گشتاور است که سرعت چرخش خروجی بسیار پایین است و به این ترتیب امکان می دهد که مایع خروجی از پره های منحنی دار توربین از استاتور خارج شود، در حالی که آن را در برابر کلاچ یک طرفه قفل می کند، در نتیجه کار معادل یک چرخ دنده کاهنده سرعت را انجام می دهد. این ویژگی فراتر از یک کوپلینگ هیدرولیکی ساده است که می تواند سرعت چرخش را هماهنگ کند اما گشتاور ورودی را چند برابر نمی کند، بنابراین توان را کاهش می دهد.
بعضی از این دستگاه ها به یک مکانیزم «قفل» مجهز شده اند که به طور پیوسته موتور را به جعبه دنده متصل می کند، زمانی که سرعت آنها تقریباً برابر است، تا از لغزش و کاهش کارایی جلوگیری شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با گشتاور

معنی گشتاور به انگلیسی

torque (اسم)
طوق ، چنبره ، طوقه ، گشتاور ، گشتاوری ، نیروی گشتاوری ، نیروی پیچشی

گشتاور را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سهراب ١٢:٠٢ - ١٣٩٧/٠١/٠٣
گشت آور - نیرویی که سبب شود یک جسم به دور خود بچرخد .
|

مممممم ٢١:٠٥ - ١٣٩٧/٠٩/٠٨
در سنعت خودرو به معنی سرعت چرخ است
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Erfan_Z_A_D > اغما
افشین اشکبوسی > قد و قامت
امل .ب.خ > course
محمدحسین اجارودی از گرمی.اردبیل > issar
اثر ناپذیر > passive
exo.pcy😍 > exo
مهران > فابریک
مهبد > مهبد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گشتاور خودرو   • گشتاور به زبان ساده   • مفهوم گشتاور   • گشتاور آمار   • فرمول گشتاور   • گشتاور موتور الکتریکی   • گشتاور در استاتیک   • قانون دست راست در گشتاور   • معنی گشتاور   • تعریف گشتاور   • معرفی گشتاور   • گشتاور چیست   • گشتاور یعنی چی   • گشتاور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گشتاور
کلمه : گشتاور
اشتباه تایپی : 'ajh,v
آوا : gaStAvar
نقش : اسم
عکس گشتاور : در گوگل


آیا معنی گشتاور مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )