انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1044 100 1

گلابی

/golAbi/

مترادف گلابی: امرود، مرو، مرود

معنی گلابی در لغت نامه دهخدا

گلابی.[ گ ُ ] (اِ مرکب ) قسمی از امرود و اقسام آن بسیار است. بلخی ، نطنزی [ نظیر ]، عباسی و امیری. (آنندراج ). امرود. (غیاث ). از جمله میوه هایی که دانه های آن لعاب بسیار دارد . (گیاه شناسی گل گلاب ص 227). سفرجل. شاه میوه. کمثری :
به گلابی نفس کنم مشکین
یا کنم سیب سرخ را تحسین.
شرف الدین علی یزدی (از آنندراج ).
گلابی به خوشبویی مشک ناب
درخشنده چون شیشه ٔ پرگلاب.
میرزا طاهر وحید (از آنندراج ).
|| نام شیرینیی که اکثر برگ گل در آن اندازند و بدین معنی نیز پارسی ساخته اهل هند است. (آنندراج ). قسمی از حلوا. (ناظم الاطباء). || شیشه ٔ کوچک مدور و رنگین و منقش باشد. (غیاث ). شیشه ٔ کوچکی که گلاب و شراب و مانند آن در آن کنند خصوصاً ولیکن از اهل ایران شنیده شد که بدین معنی محاوره ولایت نیست لفظ تراشیده ٔ اهل هند است.و شعرای به هند آمده بسته اند. (از آنندراج ) :
بی خودم از لب مستی که چو آب زمزم
غنچه ته جرعه او را به گلابی دارد.
سلیم (از آنندراج ).
بازآ که گلابی دو چشمم
بی روی تو از گلاب خالی است.
ملاطغرا (از آنندراج ).
و رجوع به گلاب پاش و گلابدان شود.
|| (ص نسبی ) به گلاب کش نیز اطلاق کنند. (آنندراج ). آنکه گلاب میسازد. (ناظم الاطباء):
چه خوش گفت آن گلابی با گلستان
که هرچت باز باید داد مستان.
نظامی.
|| رنگی هم رنگ گل سرخ و آنرا چهره ای نیز گویند. (آنندراج ) :
از تربیت آب حیات گل رویش
فرداست که آن سیب و ذقن گشته گلابی.
آخوند مسیحایی (از آنندراج ).
گلی چو روی عرقناک او گلابی نیست
پیاله ای چو لب لعل او شرابی نیست.
ملا مفید بلخی (از آنندراج ).
به هر رنگی که باشد آب نرگس رنگ میگیرد
به یاد چشم مستی ریختم اشک گلابی را.
ارادت خان واضح (از آنندراج ).

گلابی. [ گ ُ ] (اِخ ) دهی است از دهستان طرهان بخش طرهان شهرستان خرم آباد واقع در 48هزارگزی باختر کوهدشت و 48هزارگزی باختر اتومبیل رو خرم آباد به کوهدشت. هوای آن معتدل و دارای 120 تن سکنه است. آب آن از چاه و چشمه تأمین میشود. محصول آن غلات و لبنیات است. شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان سیاه چادربافی است. راه آن اتومبیل رو و ساکنان از طایفه ٔ کوشکی اند و چادرنشین هستند. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 6).

گلابی. [ گ ُ ] (اِخ ) چشمه... از بلوکات داراب و سرچشمه رود شاهیجان است. (فارسنامه ٔ ناصری گفتار دوم ص 199).

معنی گلابی به فارسی

گلابی
میوه ایاست سبزرنگ و آبدارومخروطی شکل باندازه سیب، درخت آن نیزشبیه بدرخت سیب
( اسم ) ۱ - درختی است از تیر. گل سرخیان و از دست. سیبیها که دارای برگهای ساده و کامل و بیضوی شکل است . گل آذینش دیهیم است.میوه اش بر خلاف سیب کروی نیست بلکه دراز گردن و تقریبا بشکل نوعی حجم بیضوی است بطوری که طرف متصل بدم گل باریکتر و طرف مقابلش حجیم تر است . میو. این درخت شکلی را بوجود میاورد که بنام گلابی شکل معروف است . این گیاه اقسام متعدد دارد و تقریبا تمام آنها در آب و هوای معتدل و اراضی پر قوت عمیق میوه ها خوب میدهند . در ایران گلابی نطنز معروف است . معمولا برای تهی. میوه مرغوب از این دوخت آنرا پیوند میزنند و ازدیادش بوسیل. قلمه هم انجام میشود کمثری انجاص آرموت ارموت امبرو همرو امرود مرود مرو اربو . کال اربو خج خاخاجه خج سوتی هم تولک تلکا تلکو تولی کا . ۳ - آنکه گلاب استخراج کند گلابکش : چه خوش گفت آن گلابی با گلستان که هرچت باز باید داد مستان . ( نظامی ) ۴ - رنگ گل سرخ چهره یی صورتی : گلی چو روی عرقناک او گلابی نیست پیاله ای چو لب لعل او شرابی نیست . ( مفید بلخی ) ۵ - قسمی حلوا که در آن برگ گل ریزند ( مستعمل در هند ) . ۶ - شیشه ای کوچک و مدور و منقش که در آن گلاب و شراب و مانند آن کنند ( مستعمل در هند ) : بی خودم از لب مستی که چو آب زمزم غنچه ته جرع. او را بگلابی دارد . ( سلیم ) ۷ - ( قالی بافی ) قالیهایی که در سر بند بافته شده و به قالی میر معروف است . نقش. آنها بوته های ترمه یی است . این بوته ها متن قالی را فرا گرفته و از جهت شباهت به گلابی یا بادام باسمهای گلابی و بادامی معروف اند . حاشی. آنها نقشه ای از خطوط راه راه و نقش مو دارد .
چشمه . . . از بلوکات داراب و سرچشمه رود شاهیجان است .
[pyriform] [زیست شناسی- علوم گیاهی] ویژگی بخش یا اندامی در گیاهان که حاشیه های آن از نمای روبه رو حول محور تقارن عمودی، در یک سوم انتهایی، در جهت افقی تورفتگی داشته باشد
کنایه از سفیدی و سیاهی باشد عود و گلاب
عیدی بود که در عهد اکبر شاه در هندوستان مرسوم بود و در آن روز امرا شیشه های گلاب پیشکش میکردند این رسم در اواسط عهد محمد اورنگ زیب برافتاد
۱ - آنکه گردنی دراز و باریک دارد . ۲ - بسیار لاغر .
کات هندی کاد هندی

معنی گلابی در فرهنگ معین

گلابی
(گُ) (اِ.) ۱ - از جمله میوه هایی که دانه های آن لعاب بسیار دارد و تقریباً به شکل بیضی است . ۲ - وسیله ای بیضی شکل که مانند توپ از باد پُر می شود و از آن در ورزش مشت زنی استفاده می کنند.

معنی گلابی در فرهنگ فارسی عمید

گلابی
میوۀ آبدار، شیرین و مخروطی شکل به اندازۀ سیب، امرود، مرود.

گلابی در دانشنامه ویکی پدیا

گلابی
گُلابی (فارسی شرقی: ناک که در گذشته به آن اَمرود، اَرمود، نیز گفته می شد) درختی است گلدار از رده دولپه ای ها، از خانواده گلسرخیان و از زیر خانواده مالیده(Maloideae) می باشد.
در این جنس حدود۸۰۰ گونه وجود دارد که بعضی از گونه های معروف شامل communis, persica, pyrifolia, syriaca و ussuriensis وجود دارد. گلابی معمولی یا گلابی اروپایی از گونه communis می باشد که میوه های آبدار با دانه های سنگی دارد و اغلب شکل کشیده دارد.
اما انواع دیگری از گلابی وجود دارند که به گلابی آسیایی معروف است که شکل آن ها شبیه سیب است. در منابع آلمانی منشأ گلابی را درکوه های البرز ذکر کرده اند. انواع مختلف گونه وحشی آن در جنگل های گیلان و مازندارن وجود دارد که در زبان گیلکی اربه خوج و سنگ خوج و در زبان مازندرانی به سِتِکا معروف اند.
گلابی درختی برگریز می باشد که در شرایط آب وهوایی مناطق سرد جهان، جایی که زمستان های سرد باعث برطرف شدن نیاز سرمایی زمستان آن می شود قابل پرورش و کشت است. میوهٔ این گیاه از لحاظ گیاه شناسی پوم است و جزء میوه های کاذب به شمار می آید. میوه گلابی معمولی عمر انباری کوتاهی دارد به همین دلیل باید قبل از رسیدن کامل برداشت شود تا بتوان به راحتی به بازار رساند.
عکس گلابی
گلابی آسیایی (نام علمی: Pyrus pyrifolia) گونه ای از گلابی است که شکل آن بیشتر به سیب مانندی دارد.
گلابی اروپایی یا ناک یا گلابی وحشی یکی از گونه های گلابی است که بیشتر در مرکز و شرق اروپا و جنوب غربی آسیا کشت می شود و رشد آن در آمریکا و استرالیا نیز توسعه یافته است.
گلابی اروپایی در شمال ایران نیز می روید، در گویش مازندرانی یا همان گِلِکی بدان تلکا و در زبان گیلکی خوج می گویند.
گلابی ایبری (نام علمی: Pyrus bourgaeana) نام یک گونه از سرده گلابی است.
گلابی ایبری از خویشاوندان نزدیک گلابی اروپایی است. گلابی اروپایی حدود ۲۵۰۰ سال پیش اهلی شد. گل های گلابی ایبری سفید و گاه کمی صورتی هستند. قطر گل ها ۲ تا ۳ سانتی متر است و ۵ گلبرگ دارد.
گلابی برفی (نام علمی: Pyrus nivalis) نام یک گونه از سرده گلابی است.
گلابی برگ بادامی (Pyrus amygdaliformis) گیاهی از خانواده گلسرخیان است. این گیاه بومی مناطق مدیترانه ای جنوب اروپا و همچنین غرب آسیا است. ارتفاع این درخت ۳ تا ۱۰ متر است. گلابی برگ بادامی در فروردین و اردیبهشت شکوفه های سفید می دهد. میوه این درخت تلخ و گس است. گلابی برگ بادامی حاصل پیوند گلابی اروپایی و گلابی اروپایی وحشی است.
Pyrus amygdaliformis var. cuneifolia Diap.
Pyrus amygdaloides Link
Pyrus nivalis Lindl.
Pyrus parviflora Desf.
گلابی برگ بیدی (نام علمی: Pyrus salicifolia) نام یک گونه از سرده گلابی است.
گلابی بی کرک یا آنچوچک (نام علمی: Pyrus glabra) یکی از گیاهان است.
فهرست گیاهان
امرود در ایران از جمله در بلندی های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می روید.
مرکز گردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران
http://www.noavarshop.com
مختصات: ۳۱°۱۷′۳۳″ شمالی ۵۱°۱۳′۳۳″ شرقی / ۳۱٫۲۹۲۵۰°شمالی ۵۱٫۲۲۵۸۳°شرقی / 31.29250; 51.22583
فهرست روستاهای ایران
گلابی سفلی، روستایی از توابع بخش فلارد شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.
این روستا در دهستان فلارد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۶ نفر (۶خانوار) بوده است.
گلابی سنجدی (نام علمی: Pyrus elaeagrifolia) نام یک گونه از سرده گلابی است.
گلابی سوری، امرود (نام علمی: Pyrus syriaca) نام یک گونه از سرده گلابی است.
تپه گلابی مربوط به سدهٔ ۶ و ۷ ه.ق است و در شهرستان کامیاران، بخش موچش، روستای نشور سفلی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۰۱۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
چک گلابی، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان داراب در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان فسارود قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۶۷ نفر (۵۰خانوار) بوده است.
حمام سید گلابی مربوط به دوره قاجار است و در تبریز، خیابان مطهّری (راسته کوچه سابق) بازار صفی واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۷۶۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
درخت گلابی فیلمی از داریوش مهرجویی است که بر اساس داستان کوتاهی از مجموعه داستان جایی دیگر نوشته گلی ترقی در سال ۱۳۷۶ منتشر شد.
وب گاه سینمایی سوره
محمود نویسنده ای است که برای نوشتن باقیماندهٔ کتاب جدید خود در پی یک کم کاری طولانی، به باغ پدری خود در دماوند پناه آورده است. اما در باغ درخت گلابی قدیمی که برای محمود سرشار از خاطره است میوه نداده و باغبانان از او می خواهند که در مراسمی آیینی برای ترساندن درخت و به بار نشستن دوبارهٔ آن شرکت کند و محمود می پذیرد و در این بین او به مرور خاطرات نوجوانی خود می پردازد، زمانی که شیفتهٔ دختر عمه اش، میترا (یا به قول محمود در دفتر خاطراتش، "میم") بوده و با اینکه دختر از او بزرگتر است به او ابراز عشق می کند و برایش اشعار عاشقانه می گوید و با او ساعت ها در باغ به اجرای نمایشنامه های مختلف می پردازد، چرا که هر دو به ادبیات علاقه مندند؛ اما روزی دختر برای خداحافظی می آید، چون قصد دارد نزد پدرش که خارج از کشور است برود. محمود از او می خواهد که صبر کند و دختر می پذیرد، اما سال ها بعد که محمود وارد جریانات سیاسی می شود نامه های دختر را پاسخ نمی دهد و رفتنش را به تاریخی بعد موکول می کند تا این که بر اثر فعالیت های سیاسی به زندان می افتد و آن جا با دیدن یکی از اقوام دختر خبر فوت او را دریافت می کند. محمود اکنون در آستانه شصت سالگی همانند درخت گلابی که هنوز بوی کفشهای کتانی میم را می دهند بی بار شده و نمی تواند کتاب آخرش را تمام کند.
برای موسیقی این فیلم از یکی از قطعات فیلیپ گلاس به نام Mad Rush استفاده شده است.
شراب گلابی یا پری (به انگلیسی: Perry) یک شراب تخمیر شده از آب میوه و از نوشیدنی های الکلی است. این شراب بیشتر و بشکل سنتی از آب گلابی به همان روش شراب سیب ساخته می شود. این شراب در کشورهای انگلستان، ولز و فرانسه ساخته می شود.
گوجه فرنگی گلابی (نام علمی: Lycopersicon esculentum Mill. pyriforme) از خانواده گوجه فرنگی است و به آن گوجه گلابی هم می گویند. این واریته اولین بار در قرن ۱۸ در اروپا معرفی شد. و در قرن بعد به انگلستان و ایالات متحده هم معرفی شد. بررسی ها نشان می دهد که انگلیسی ها در سال ۱۷۵۲ از آن برای مزه دار کردن سوپ ها استفاده می کردند.
گوجه فرنگی گیلاسی
گوجه فرنگی آلویی
گوجه فرنگی زبرا
این گوجه فرنگی انواع زرد، نارنجی و قرمز هم دارد که نوع زرد رایج تر است. این گوجه فرنگی ها معمولاً شیرین و به شکل گلابی ولی کوچک تر از آن هستند. آن ها جزو تره بار رسمی هستند و سه نام رایج دیگر مانند گیاهان گوجه فرنگی گلابی قرمز / نارنجی / زرد دارند.
این گوجه فرنگی اسیدیته و تخم کمتری به نسبت بقیه گوجه ها دارد و به همین دلیل در تزیین انواع غذاها و سالادها استفاده می شود.
۷۸ روز طول می کشد تا برسد و برای کشت در مناطق دارای آب و هوای خنک و تابستان های خنک و کوتاه مناسب است.
نسبت به آهک بسیار حساس است و در خاکهای با بیش از ۱۰٪ آهک قابل کشت نیست. مهمترین بیماری گلابی آتشک و مهمترین آفات آن پسیل می باشد.
سم های مناسب برای از بین بردن پسیل گلابی سم موسپیلان و آمیتراز می باشد.
۱.به (پا کوتاه کردن گلابی)

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گلابی در دانشنامه آزاد پارسی

گلابی (pear)
(یا: امرود) میوه خوراکی، گوشتی، و آبدار درخت گلابی۱، متعلق به تیرۀ گل سرخیان۲، بومی مناطق معتدل اروپا و آسیا. گل های سفید آن در قسمت بالا به میوه هایی با پوست سبز متمایل به زرد و قهوه ای تبدیل می شوند که با امتداد به طرف ساقه باریک می شوند. درخت گلابی را برای استفاده از میوه اش می کارند. میوۀ آن تازه یا کنسرو شده مصرف می شود. از عصارۀ آن شرابی با نام پری۳ به دست می آید. واریته های پرورشی زیادی از این گیاه با نام های محلی گلابی، امرود، امروت، امرات، نانکی گلاب، خورج، و غیره در ایران می روید.pear tree/pyrus communisperry

گلابی

معنی اصطلاحات عامیانه و امروزی -> گلابی
تنبل، ببو و پخمه. مثال: برو بابا گلابی

ارتباط محتوایی با گلابی

گلابی در جدول کلمات

گلابی
مل
ساز زهی با بدنه گلابی شکل
ماندولین
سازی است کوچک تر از گیتار و تا حدی گلابی شکل | دارای هشت سیم است که دو به دو به هم جفت شده اند
ماندولین
از بازیگران فقید مرد سینما و تلویزیون با فیلمهایی چون درخت گلابی | روسری آبی | دخترم سحر و مداربسته
گرجی

معنی گلابی به انگلیسی

pear (اسم)
امرود ، گلابی

گلابی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

alireza ١٤:١٨ - ١٣٩٦/٠٥/٢٢
pear
|

شیما دلفیه ٠٨:١٥ - ١٣٩٧/٠٦/١٠
مل
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• گلابی در جدول   • معنی گلابی   • نام دیگر گلابی   • خواص گلابی در بارداری   • طبع گلابی   • مضرات گلابی   • گلابی دو حرفی   • گلابی در جدول دو حرفی   • مفهوم گلابی   • تعریف گلابی   • معرفی گلابی   • گلابی چیست   • گلابی یعنی چی   • گلابی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گلابی
کلمه : گلابی
اشتباه تایپی : 'ghfd
آوا : golAbi
نقش : اسم
عکس گلابی : در گوگل


آیا معنی گلابی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )