انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1093 100 1

گلوئون

معنی گلوئون به فارسی

گلوئون
[gloun] [فیزیک] ذرۀ بنیادی بدون جِرمی با اسپین 1 که میانجی برهم کنش قوی بین کوارک هاست
[bound glue state] [فیزیک] ← گوی گلوئونی

گلوئون در دانشنامه ویکی پدیا

گلوئون
گلوئون (به انگلیسی: Gluon)، ذره ای است که بین کوارکها مبادله می شود تا آنها را به هم پیوند دهد. به این ترتیب گلوئون ها به طور غیرمستقیم مسئولیت جاذبه بین پروتونها و نوترونها در هسته اتم را به عهده می گیرند. گلوئون از کلمه glue به معنای چسب گرفته شده است.
به پیشنهاد هیدکی یوکاوا و محاسبات وی در سال ۱۹۳۰ پیون مسئول نیروی قوی در هسته ها شناخته شد این نیرو باعث می شود تا نوکلئونها در کنار یکدیگر باقی بمانند اما باریونها خودشان از کوارک تشکیل شده اند و این کوارک ها با میانجیگری گلوئون به هم متصل می شوند و به این نیرو «نیروی قوی» می گویند.
نیروی قوی مشابه نیروی الکترومغناطیسی است که بین دو ذره باردار به وجود می آید با این تفاوت که فوتون (میانجیگر نیروی الکترومغناطیسی) خود بار الکتریکی ندارد اما گلوئون که میانجیگر نیروی قوی بین دو ذره رنگ دار * است خود دارای رنگ است و به همین دلیل این موضوع وجود دارد که میان دو گلوئون برهمکنش رخ دهد در صورتی که برای فوتون ها این چنین نیست. محاسبات بیشتر نشان داده است که این برهمکنش ها (برهمکنش گلوئون-گلوئون و کوارک-گلوئون) در انرژی بالا سست می شود و به همین دلیل تلاش دانشمندان بر این بوده است که برای اجسام دماهای بالای از قدر تریلیون درجه سانتیگراد تولید کنند تا گلوئون و کوارک از هم جدا شده و پلاسمای کوارک گلوئون به وجود آید.
اگر یک پروتون متحرک باشد نیمی از تکانه آن توسط سه کوارک آن تأمین می شود و نیمی دیگر از آن توسط تعداد زیادی گلوئون تأمین می شود.
پلاسمای کوارک گلوئون(به انگلیسی: quark–gluon plasma، مخفف: QGP) یا سوپ کوارک یک فاز در کرومودینامیک کوانتمی است که در دما ویا چگالی های بسیار بالا رخ می دهد. در این فاز ماده تقریباً فقط کوارک و گلوئون آزاد است که هر دو از بنیادی ترین ذرات سازنده ماده هستند. دانشمندان فیزیک ذرات بر این عقیده اند که این پلاسما در اولین میکروثانیه های پس از مهبانگ وجود داشته است و بررسی خواص این پلاسما کمک بزرگی به درک چگونگی آغاز جهان می کند. سنکروترون سوپر پروتون در سرن برای اولین بار در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ تلاش کرد که به پلاسمای کوارک گلوئون دست یابد نتایجی که به مدارک غیرمستقیم وجود این فاز منجر شد در سال ۲۰۰۰ آزمایشگاه ملی بروکهیون نیز به تحقیق درباره پلاسمای کوارک گلوئون پرداخت.
Wikipedia contributors، "Quark–gluon plasma،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Quark–gluon_plasma&oldid=440774830 (accessed August ۶، ۲۰۱۱).
اگرچه یک سازمان بی طرف ادعای دانشمندان آزمایشگاه ملی بروکهیون را تایید نکرده است اما ان ها در فوریه ۲۰۱۰ ادعا کردند که یک پلاسمای کوارک گلوئون در دمای ۴ تریلیون درجه سلسیوس ساخته اند.
سه آزمایش کنونی که در برخورددهنده هادرونی بزرگ، سرن در حال انجام است یعنی آزمایش آلیس، آزمایش اطلس و سی ام اس, هنوز در حال بررسی خواص پلاسمای کوارک گلوئون است. این آزمایش ها در نوامبر ۲۰۱۰ آغاز شد و ابتدا پروتون ها و سپس یون های سرب را در آزمایش آلیس بهم برخورد دادند و در ۶ دسامبر متوقف شده و دوباره در ژانویه ۲۰۱۱ شروع به کار کردند. در هفته اول برخورد دادن یون های سرب در ال اچ سی دانشمندان به چند پلاسمای کوارک گلوئون با دمای ده ها تریلیون درجه سلسیوس دست یافتند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گلوئون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گلوئون   • مفهوم گلوئون   • تعریف گلوئون   • معرفی گلوئون   • گلوئون چیست   • گلوئون یعنی چی   • گلوئون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گلوئون
کلمه : گلوئون
اشتباه تایپی : 'g,m,k
عکس گلوئون : در گوگل


آیا معنی گلوئون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )