انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1051 100 1

گلپایگانی محمدرضا

گلپایگانی محمدرضا در دانشنامه اسلامی

گلپایگانی محمدرضا
سید محمدرضا گلپایگانی، از مراجع تقلید شیعه، در روز دوشنبه هشتم ماه ذی قعده سال 1316ق، در روستای «گوگد» که در 6 کیلومتری شهرستان گلپایگان قرار دارد، در خانواده علم و سیادت و تقوا دیده به جهان گشود. پدر ایشان مرحوم سید محمدباقر گلپایگانی از روحانیون متقی و پارسای محل بشمار می رفت تا آنجا که به او لقب امام داده بودند.
گویا وی تا سن 64 سالگی فرزند ذکوری نداشت و سرانجام بعد از تشرف به آستان قدس رضوی و توسل به عنایات امام هشتم(ع) خداوند به او فرزند ذکوری لطف فرمود که نام او را محمدرضا نهاد. متأسفانه دیری نپایید که این کودک خردسال در سه سالگی سایه مادر و در 9 سالگی سایه پدر را از دست داد و غبار یتیمی بر چهره او نشست، ولی سختی های دوران کودکی او را آبدیده ساخت تا بتواند انسان مقاومی باشد و در مقابل حوادث و رویدادها کوه آسا بایستد.
حضرت آیت الله گلپایگانی در زادگاه خویش (گلپایگان) پس از خواندن مقدمات به تحصیل علوم دینی پرداخت و در این میان از اساتید خود به ویژه دو استاد بزرگش بهره بیشتری برد:
شرایط تحصیلی آیت الله گلپایگانی به مرحله ای رسید که ناگزیر گشت از زادگاه خویش به مرکز علمی بزرگ تری هجرت نماید و در آنجا تحصیل کند. در آن ایام مرحوم آیت الله العظمی حایری یزدی حوزه ای را در اراک از سال 1332ق، تأسیس کرده و آوازه آن در منطقه پیچیده بود. از این جهت آیت الله گلپایگانی در سال 1336ق، در 20 سالگی وارد حوزه اراک گردید و علاوه بر استفاده از محضر درس مرحوم ملا محمدتقی گوگدی از دروس آیت الله حایری بهره گرفته و تا سال 1340ق، در آن شهر اقامت گزید.
در سال 1340ق، برابر با فروردین ماه 1301ش، آیت الله حایری به جهت زیارت آرامگاه دخت گرامی موسی بن جعفر(ع) به قم مشرف شدند. علما و بزرگان قم از ایشان درخواست کردند که در قم اقامت گزیده و حوزه را به اینجا منتقل سازد. آیت الله حایری بنا گذاشت که در این مورد استخاره ای کند. وقتی قرآن را گشود، این آیه آمد: «و ائتونی بأهلکم أجمعین» (یوسف: 93).

گلپایگانی محمدرضا در دانشنامه آزاد پارسی

گلپایگانی، محمدرضا (گلپایگان ۱۲۷۷ ـ قم ۱۳۷۲ش)
مرجع تقلید ایرانی. دروس مقدماتی را در گلپایگان و خوانسار فراگرفت. در ۱۶سالگی در اراک در کلاس های درس شیخ عبدالکریم حائری حاضر شد و همراه با او به قم رفت. در آن جا درس اصول فقه شیخ عبدالکریم را با نام افاضةالعوائد تقریر کرد و به چاپ رساند. از استادان او در نجف می توان از میرزای نایینی، آقا ضیاءالدین عراقی و سید ابوالحسن اصفهانی نام برد. او رسالۀ عملیۀ خود را پس از درگذشت آیت الله بروجردی نوشت. آیت الله گلپایگانی در طی سال های پس از تبعید امام خمینی (ره) به نجف تا ۱۳۵۶ که حرکت عمومی بر ضد رژیم آغاز شد، به عنوان مرجعی معارض با حکومت، مبارزات و مقاومت های پیوسته ای داشت. نخستین امتحان رسمی از طلاب که با هدف اصلاح حوزه انجام شد، در ۱۳۴۵ ش توسط ایشان در مسجد اعظم قم برگزار شد. همزمان، ایشان با برگزاری امتحان از طلاب توسط دولت وقت به شدت مخالفت کرد. از آثارش: کتاب القضا؛ کتاب الحج؛ حاشیه بر وسیلة النجاه.

گلپایگانی محمدرضا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مرینت > footprint
Marjan > Prescription
Azal > Go wrong
محدثه فرومدی > all
محدثه فرومدی > followed
Maria > Built up
ERF.. > daydream
mina > in my early twenties

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گلپایگانی محمدرضا   • مفهوم گلپایگانی محمدرضا   • تعریف گلپایگانی محمدرضا   • معرفی گلپایگانی محمدرضا   • گلپایگانی محمدرضا چیست   • گلپایگانی محمدرضا یعنی چی   • گلپایگانی محمدرضا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گلپایگانی محمدرضا
کلمه : گلپایگانی محمدرضا
اشتباه تایپی : 'g~hd'hkd lplnvqh
عکس گلپایگانی محمدرضا : در گوگل


آیا معنی گلپایگانی محمدرضا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )