برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1302 100 1

گناهان کبیره

گناهان کبیره در دانشنامه اسلامی

گناهان کبیره
عالمان دینی گناهان را به دو قسم کبیره(بزرگ) و صغیره(کوچک) تقسیم کرده اند و برای هر کدام احکام خلصی قرار داده اند.
عالمان اسلامی گناهان را بر دو گونه تقسیم نموده اند: گناهان کبیره (بزرگ) و گناهان صغیره این تقسیم بندی از قرآن و روایات سرچشمه گرفته است ؛
گناهان کبیره
گناهان کبیره، به معنای گناهان بزرگ، گناهانی اند که در قرآن و احادیث برای انجام آنها وعده دوزخ داده شده است. در شمار و نام گناهان کبیره اختلاف است و از ۷ تا بیش از ۴۰ گناه برشمرده اند.
در آیات ۳۱ سوره نساء و ۳۷ شوری ، برخی گناهان، کبیره معرفی شده اند. در کتاب های روایی نیز فصل هایی به این موضوع اختصاص داده شده است.
کسی که گناه کبیره از او سر زده، اگر توبه نکند، فاسق است و بنابر فقه اسلامی اقتدا به او در نماز جائز نیست، شهادت او در دادگاه ها پذیرفته نمی شود و پس از مرگ مستحق عذاب است، مگر اینکه فضل الهی شامل حالش شود که از آن جمله شفاعت پیامبر(ص) و آل او است.
گناهان کبیره
«گناهان کبیره»، اثر آیة الله سید عبد الحسین دستغیب، در معرفی و تشریح گناهان کبیره می باشد. (گناهان کبیره، گناهانی هستند که از نظر اسلام پراهمیت و بزرگ بوده و نشانه ی اهمیت این گناهان آن است که برایشان به نهی اکتفا نشده است و به عذاب دوزخ نیز تهدید شده است).
کتاب، به زبان فارسی و پیش از سال 1399ق، نوشته شده است.
هدف نویسنده در این کتاب، بیان و شرح گناهانی است که کبیره بودنشان ثابت و مسلم است، نه انحصار کبائر در موارد مذکور؛ به عبارت دیگر، وی متذکر گردیده که سایر گناهانی که در این کتاب، کبیره بودنشان ثابت نشده، به حال ابهام و اجمال باقی می مانند؛ یعنی صغیره بودنشان مسلم نیست و بر اهل تقوا لازم است که از آن ها نیز پرهیز نمایند.
سعادت و دوری گرفتن از گناه، بستگی به شناسایی آن داشته و تا انسان راه حق را نداند، اجتناب از آن برایش میسر نیست. اثر حاضر نیز یکی از بهترین کتاب هایی است که در این باره تألیف شده است.
کتاب، با دو مقدمه از آقای سید احمد فهری زنجانی و مقدمه مؤلف آغاز شده ...

گناهان کبیره در دانشنامه ویکی پدیا

گناهان کبیره
گناهان کبیره (اسلام) بررسی گناهان کبیره از نظر دین اسلام
هفت گناه کبیره بررسی گناهان کبیره از نظر دین مسیحیت
گُناهان کَبیره در تعالیم دینی اسلامی گناهانی هستند که در قرآن و روایات امامان شیعه بر مرتکبین آن ها وعده آتش دوزخ داده شده است. در شماره و تعداد گناهان کبیره بین مذاهب مختلف اسلامی(شیعه و سنی) اختلاف است. بعضی تعداد آن را ۲۵ و بعضی دیگر هفتاد شمرده اند.
کتاب گناهان کبیره، سید عبدالحسین دستغیب شیرازی، انتشارات جهان، تهران، جلد اول، چاپ ششم.
کتاب گناهان کبیره، سید عبدالحسین دستغیب شیرازی، انتشارات صبا، تهران، جلد دوم.
آیه ۳۱ سوره نساء می گوید:
﴿إِنْ تَجْتَنِبُوا كَبَائِرَ مَا تُنْهَوْنَ عَنْهُ نُكَفِّرْ عَنْكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَنُدْخِلْكُمْ مُدْخَلًا كَرِيمًا﴾
ترجمه: «اگر از گناهان بزرگی که از آن ها نهی می شوید دوری گزینید، گناهان کوچکتان را از شما می زداییم و شما را در جایگاهی ارجمند و پرکرامت درمی آوریم.»
گناهان کبیره کتابی از سید عبدالحسین دستغیب که در آن به بررسی گناهان کبیره از نظر اسلام می پردازد. روش او بررسی گناهان از نظر قرآن و روایات اهل بیت پیامبر اسلام است. دستغیب کبائر را به منصوصه و غیرمنصوصه تقسیم می کند. ۴۰ گناه کبیره منصوصه را در ۴۰ قسمت ذکر می کند. بخش دوم کتاب (باب دوم) را به کبائر غیرمنصوصه اختصاص یافته که شامل ۳ فصل است.
کتاب در دو جلد به قطع وزیری به چاپ رسیده که هر جلد حدود ۴۵۰ صفحه دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گناهان کبیره در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:گناه

ارتباط محتوایی با گناهان کبیره

گناهان کبیره را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گناهان کبیره   • مفهوم گناهان کبیره   • تعریف گناهان کبیره   • معرفی گناهان کبیره   • گناهان کبیره چیست   • گناهان کبیره یعنی چی   • گناهان کبیره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گناهان کبیره
کلمه : گناهان کبیره
اشتباه تایپی : 'khihk ;fdvi
عکس گناهان کبیره : در گوگل

آیا معنی گناهان کبیره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )