انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1018 100 1

گوتفرید لایبنیتس

گوتفرید لایبنیتس در دانشنامه ویکی پدیا

گوتفرید لایبنیتس
گوتفرید ویلهلم لایبنیتس (به آلمانی: Gottfried Wilhelm Leibniz) ‏ (۱۶۴۶–۱۷۱۶)، فیلسوف، ریاضیدان و فیزیک دان آلمانی بود که همچنین نقش به سزایی در سیاست اروپایی زمان خویش بازی کرده است و مقام بالایی نیز در تاریخ فلسفه و تاریخ ریاضی دارد. لایبنیتس بنیان گذار سیستم دودویی است. وی محاسبات دیفرانسیل و انتگرال را که همراه با دانش معادلات دیفرانسیل پایه گذار بسیاری از پیشرفت های بشر شدند، همزمان ولی کاملاً مستقل از آیزاک نیوتن به دست آورد و همین موضوع باعث اختلاف او با نیوتون بر سر این که کدام زودتر مبدع این علم بوده اند، گردید، که البته ظاهراً نیوتون پیروز این بازی شد و اکثر کشفیات به نام او ثبت شد، هرچند که نمادها و نشانه هایی که امروزه به طور گسترده استفاده می کنیم، نشانه هایی اند، که لایب نیتس نخستین بار به کار گرفت. (به طور مثال نماد dy/dx برای مشتق تابع (y(x در نقطه x یا نماد (∫) برای انتگرال) او از بزرگ ترین فیلسوفان عصر خِرد و روشنگری محسوب می شود. در مکانیک کلاسیک، او بر این عقیده بود که زمان و مکان نسبی هستند، در حالی که نیوتون بر عقیده خودش مبنی بر مطلق بودن زمان و مکان اصرار می ورزید.
بهترین جهان های ممکن
فرمول لایب نیتس برای دترمینان
برهان وجودی لایب نیتس
اخترشناسی، فلسفه طبیعی
لایبنیتس اهل وسعت نظر بود و می کوشید تمام مسالک و معتقدات بشری را باهم سازش دهد و با این که هواخواه دکارت بود از او کورکورانه پیروی نمی کرد و می گفت: «فلسفه دکارت به منزله دهلیز حقیقت است، از آن باید وارد شد اما نباید آن جا متوقف ماند.» با این که لایبنیتس تألیفات فراوانی داشت، کتاب های از او به جا مانده است؛ یکی به نام شعور انسان و دیگری به نام خداجویی و هر دو این کتاب ها به زبان فرانسوی نوشته شده است.
این فیلسوف آلمانی را در زُمرهٔ پیروان ایدئالیسم خِردگرا (rationalist) محسوب می کنند. او همانند جرج بارکلی، فیلسوف ایرلندی، قائل به وجود ماده نبود و آن را توهم و زاییدهٔ ذهن انسان می دانست. فلسفهٔ لایبنیتس مبتنی بر دو اصل امتناع تناقض و دلیل کافی است. اصل امتناع تناقض بیان می دارد، که از میان دو گزارهٔ متناقض تنها یکی می تواند درست باشد. اصل جهت کافی مدعی است که بدون جهت و علل کافی هیچ چیز در عالم موجود نمی شود و هیچ گزاره ای صدق نمی کند. با کاربرد این دو اصل، لایبنیتس نتیجه می گیرد که به موجب اصل امتناع تناقض هر قضیه تحلیلی صادق است و به سبب اصل جهت کافی، هر قضیهٔ صادق چون از جهات و مقدمات کافی نتیجه گیری می شود، پس تحلیلی است؛ بنا بر این، قضایای صادق و قضایای تحلیلی هم ارز اند.
عکس گوتفرید لایبنیتس


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های گوتفرید لایبنیتس

گوتفرید ویلهلم فون لایب نیتس (آلمانی: Gottfried Wilhelm Leibniz) ‏ (۱۶۴۶–۱۷۱۶)، فیلسوف، ریاضیدان و فیزیکدان آلمانی بود که مقام بالایی در تاریخ فلسفه و تاریخ ریاضی دارا است.
• «روح، آینهٔ جهان فناناپذیر است.»
• «هیچ چیزی بدون دلیل نیست.» «Nihil est sine ration»
• «این جهان، بهترینِ همهٔ جهان های ممکن است.»
• «لایب نیتس در حساب دودویی اش تصویر آفرینش را می دید. در تصور او عدد یک، خدا بود و صفر نشان دهنده تهی یا هیچ و می پنداشت که ذات باری تعالی همه موجودات را از هیچ آفریده است، درست همان طور که یک و صفر همه اعداد را در دستگاه شمارش او بیان می کنند.»
• «لایب نیتس اعتقاد محکمی به منطق داشت - نه فقط در عرصه خود منطق، بلکه به عنوان اساس مابعدالطبیعه. وی در منطق ریاضی کار کرد، و کارش اگر انتشار می یافت حائز اهمیّت بسیار می شد، و در آن صورت لایب نیتس بانی منطق ریاضی می بود و این شعبه از منطق یک قرن و نیم پیشتر ساخته می شد؛ اما لایب نیتس از انتشار کارهایش خودداری کرد، زیرا مشغول یافتن شواهدی بود که نشان دهد منطق قیاسی ارسطو در چند مورد غلط است. ارادت به ارسطو قبول این نکته را برایش غیرممکن می ساخت، و در نتیجه لایب نیتس به خطا می پنداشت که خطا از خود اوست.»

گوتفرید لایبنیتس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گوتفرید لایبنیتس   • مفهوم گوتفرید لایبنیتس   • تعریف گوتفرید لایبنیتس   • معرفی گوتفرید لایبنیتس   • گوتفرید لایبنیتس چیست   • گوتفرید لایبنیتس یعنی چی   • گوتفرید لایبنیتس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گوتفرید لایبنیتس
کلمه : گوتفرید لایبنیتس
اشتباه تایپی : ',jtvdn ghdfkdjs
عکس گوتفرید لایبنیتس : در گوگل


آیا معنی گوتفرید لایبنیتس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )