انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1087 100 1

گوتلوب فرگه

گوتلوب فرگه در دانشنامه ویکی پدیا

گوتلوب فرگه
فریدریش لودویگ گوتلوب فرگه (آلمانی: Friedrich Ludwig Gottlob Frege; زادهٔ ۱۸۴۸ – درگذشتهٔ ۱۹۲۵) ریاضی دان، منطق دان و فیلسوف برجستهٔ آلمانی در اواخر سدهٔ نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی است.
گوتلوب فرگه، دائرةالمعارف فلسفهٔ استانفورد (انگلیسی)
دستگاه صوری او، در واقع، عبارت بود از حساب محمولات برای نمایش منطق تفکّر و استنباط (Inference)، و فرگه با ایجاد این نظام صوری سهم به سزایی در بنیان گذاری منطق نوین دارد.
در بارهٔ زندگی شخصی وی یافته های زیادی در دسترس نیست. گفته شده که زندگانی وی آکنده از مصیبت بوده است. او در ۸ نوامبر ۱۸۴۸ در ویسمار در مکلنبورگ-فورپومرن، ناحیه ای در شمال آلمان زاده شد. هجده ساله که بود پدر و در ۳۰ سالگی مادرش را از دست داده است. در این که فرزندی داشته یا نه میان محققان اختلاف وجود دارد. باور بر این است که تمام فرزندان وی در جوانی با مرگ هم آغوش شده اند و همسرش نیز به مرگی زود هنگام مرده است. فرگه در بیشتر زمان عمرش از بیماری رنجور بود. پسر خواندهٔ وی به نام آلفرد پس از مرگش زنده ماند ولی او هم در جنگ کشته شد.
فرگه در ۲۱ سالگی وارد دانشگاه ینا شد. دو سال بعد به دانشگاه گوتینگن رفت، جایی که وی دکترایش در هندسه را گرفت. وی بلافاصله برای گرفت پستی به دانشگاه ینا بازگشت، ولی گرفتن آن پست هیچ حمایت مالی ای را برای وی در پی نداشت و ناچار شد از مادرش کمک بگیرد. او در دانشگاه ینا باقی ماند تا این که به مقام استاد تمام افتخاری در ۱۸۹۶ دست یافت. وی سرانجام در سال ۱۹۱۸ بازنشست شد.
عکس گوتلوب فرگه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های گوتلوب فرگه

فریدریش لودویگ گوتلوپ فرگه (Friedrich Ludwig Gottlob Frege) (زادهٔ ۱۸۴۸ - درگذشتهٔ ۱۹۲۵) از جمله ریاضی دانان، منطق دانان، و فلاسفهٔ برجستهٔ آلمانی در اواخر سدهٔ نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی ست.
• «هر ریاضیدان خوب نیمی فیلسوف، و هر فیلسوف خوب نیمی ریاضیدان است.»

گوتلوب فرگه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

متین ١٣:٠٠ - ١٣٩٦/٠٢/٢٦
گوتلوب فرگه. (اسم خاص) نام ریاضی دان، منطق دان و فیلسوف آلمانی «فریدریش لودویگ گوتلوپ فرگه» ( ۱۸۴۸ - ۱۹۲۵ م.)، «Friedrich Ludwig Gottlob Frege». نام «فرگه» در زبان آلمانی بصورت « فِر ِی گِه » (توجه خاص شود به حرف «ی» -- «ری» مانندِ شهر ری) تلفظ می گردد؛ در این تلفظ، فاصلۀ بین «ف» و «ر» نامحسوس است (توجه شود به تفاوت مهم بین «Fr» و «Fer»). از اینرو، «فریگه» می بایست املاءِ رسمی «Frege» در زبان فارسی باشد، که متأسفانه اینچنین نیست.
برای اطلاعات بیشتر رجوع شود به مقالۀ گوتلوب فرگه در دانشنامۀ ویکی پدیای فارسی، مقالۀ Gottlob Frege در دانشنامۀ ویکی پدیای انگلیسی و مقالۀ Gottlob Frege در دانشنامۀ ویکی پدیای آلمانی.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گوتلوب فرگه   • مفهوم گوتلوب فرگه   • تعریف گوتلوب فرگه   • معرفی گوتلوب فرگه   • گوتلوب فرگه چیست   • گوتلوب فرگه یعنی چی   • گوتلوب فرگه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گوتلوب فرگه
کلمه : گوتلوب فرگه
اشتباه تایپی : ',jg,f tv'i
عکس گوتلوب فرگه : در گوگل


آیا معنی گوتلوب فرگه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )