انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1038 100 1

گورستان شادباد مشایخ

گورستان شادباد مشایخ در دانشنامه ویکی پدیا

گورستان شادباد مشایخ
مختصات: ۳۷°۵۹′۱۹″شمالی ۴۶°۲۲′۰۰″شرقی / ۳۷٫۹۸۸۶۱۶°شمالی ۴۶٫۳۶۶۷۲۰°شرقی / 37.988616; 46.366720
سلطان اویس جلایری، دومین پادشاه از سلسله ایلکانی یا آل جلایر. درگذشتهٔ ۲ جمادی الاولی ۷۷۶ قمری. تا مدت ها، قبر سلطان اویس سالم بوده، در گوشه جنوب شرقی گورستان شادباد مشایخ قرار داشت. این سنگ دو متر طول و نیم متر عرض و نیم متر ارتفاع داشت. سنگ نبشته ای از خارای سیاه نیز بر بالای سر قبر مزبور نصب کرده بودند. در جلو مدخل مقبره سلطان اویس، مجسمه سنگی شیری نهاده شده بود. به نظر می رسد، این مجسمه یکی از وسایل تزئینی مقبره سلطان اویس بوده و در زاویه و خانقاه او در شادباد قرار داده شده بود.
بابا احمد بن محمد، نواده بابا احمد بن حسین بن بابا نعمت که قبر وی تا اواخر دوران قاجار، از زیارت گاه های این گورستان به شمار می رفت. وی در سال ۷۸۴ قمری در گذشته است.
بابا حاجی که اجداد وی صدارت و مناصب دیوانی داشته اند. درگذشتهٔ ۷۳۹ قمری.
بابا خواجه از مشایخ شاداباد. درگذشتهٔ ۷۷۸ قمری.
سعدالدین شادبادی، که از مضمون کتیبهٔ سر قبرش برمی آید که او به قول سعدی شیرازی، از عالمان دین بوده و نفقهٔ وی در شریعت، چاشنی طریقت داشت. درگذشته ۷۱۰ قمری.
شیخ محمد که در سنگ قبرش این متن نوشته شده است: «هذا روضة المرحوم المغفور الشیخ محمد توفی فی رجب سنه ۷۲۹ قمری»
گورستان شادباد مشایخ یا گورستان پینه شالوار، گورستانی تاریخی است که در کنار روستای شادباد مشایخ، در جنوب شرقی تبریز واقع شده است.
این گورستان در کنار روستا در دامنه تپه ای بلند قرار گرفته و تعدادی تخته سنگ در آن قرار دارد. تمام تخته سنگ ها از سنگ کبود یا خارای سیاه هستند و در روی تخته سنگ یا پای میل، اسم و تاریخ فوت صاحب قبر به خط کوفی یا ثلث کنده شده است. از مندرجات کتیبه های قبور معلوم می شود که عده ای از مشایخ و عرفا و امرای قرون شش تا نه هجری تبریز در این گورستان به خاک سپرده شده اند.
از شاهیر نامدار مدفون در این گورستان می توان به اشخاص زیر اشاره کرد:
عکس گورستان شادباد مشایخ


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با گورستان شادباد مشایخ

گورستان شادباد مشایخ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گورستان شادباد مشایخ   • مفهوم گورستان شادباد مشایخ   • تعریف گورستان شادباد مشایخ   • معرفی گورستان شادباد مشایخ   • گورستان شادباد مشایخ چیست   • گورستان شادباد مشایخ یعنی چی   • گورستان شادباد مشایخ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گورستان شادباد مشایخ
کلمه : گورستان شادباد مشایخ
اشتباه تایپی : ',vsjhk ahnfhn lahdo
عکس گورستان شادباد مشایخ : در گوگل


آیا معنی گورستان شادباد مشایخ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )