برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1153 100 1

گویان

معنی گویان در لغت نامه دهخدا

گویان. (نف ، ق ) صفت فاعلی از گفتن. گوینده. || در حال گفتن :
برفتند گویان به ایوان شاه
یکی گفت خورشید گم کرد راه.
فردوسی.
پس ایستاد در کشاکش امر و نهی استرجاع کنان یعنی گویان ، که انا ﷲ و انا الیه راجعون. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 310).
همواره بوستان امیدت شکفته باد
سعدی دعای خیر تو گویان چو بلبلی.
سعدی.
متهلف بود و پویان ،و مترصد و جویان و برحسب واقعه ، گویان. (گلستان ).

گویان. (اِخ ) یاقوت نویسد: نام یکی از اعمال نیشابوراست که مردم خراسان آن را گویان گویند و معرب آن جوین باشد. (معجم البلدان ). رجوع به جوین و گوین شود.

گویان. (اِخ ) دهی است از دهستان طارم بالا بخش سیردان شهرستان زنجان.واقع در 52هزارگزی شمال باختری سیردان و 16هزارگزی راه عمومی. در محلی کوهستانی و هوای آن سردسیر و سکنه ٔ آن 77 تن است. آب آن از چشمه تأمین میشود. محصول آن غلات و شغل اهالی زراعت و صنایع دستی آنان قالیچه و گلیم بافی است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 2).

معنی گویان به فارسی

گویان
سرزمینی است در شمال شرقی آمریکای جنوبی واقع در کنار اقیانوس اطلس . گویان بین ونزوئلا انگلستان هلند فرانسه و برزیل تقسیم شده . یا گویان انگلیس . ( بریتانیا ) دارای ۲۱۵٠٠٠ کیلومتر مربع مساحت و ۷۴۲٠٠٠ تن جمعیت است . مرکز آن شهر [ جورج تاون ] و فر آورده هایش : بوکسیت شکر قهوه برنج آرد نارگیل طلا و الماس میباشد . یا گویان هلند یا [ سورینام ] دارای ۱۴۳٠٠٠ کیلومتر مربع مساحت و ۴٠٠٠٠٠ تن جمعیت است . مرکز آن شهر [ پاراماریبو ] و فر آورده هایش : مرکبات آرد نارگیل و بوکسیت میباشد . یا گویان فرانسه . بین گویان هلند و برزیل واقع شده دارای ۹۱٠٠٠ کیلومتر مربع وسعت و ۴۴۳۹۲ تن جمعیت است . مرکز آن [ کاین ] و فر آورده هایش قهوه کاکائو چوب جنگلی و مواد زیر زمینیش بوکسیت و طلا است .
۱ - ( صفت ) گوینده : گویان ز پی تو ما دل و دل جویان ز تو نزد ما زر و زر . ( عمادی گنج سخن ) ۲ - در حال گفتن : متلهف بود و پویان و مترصد و جویان و بر حسب واقعه گویان ...
دهی است از دهستان طارم بالا بخش سیردان شهرستان زنجان . واقع در ۵۲ هزار گزی شمال باختری سیردان و ۱۶ هزار گزی راه عمومی در محلی کوهستانی و هوای آن سردسیر است .
در حال تسبیح گفتن
در حال مبارکباد گفتن
صفت حالیه در حال گفتن رجز
در حال سرود گفتن
پوزش جویان عذر خواهان پوزش طلبانه
در حال گفتن لبیک

معنی گویان در فرهنگ فارسی عمید

گویان
۱. گوینده.
۲. (قید) در حالت گفتن.

گویان در دانشنامه اسلامی

گویان
گویان یا جمهوری تعاونی گویان، با مرکزیت شهر جورج تاون، کشوری در شمال شرقی قاره آمریکای جنوبی است که مدت ها مستعمره کشورهای مختلف اروپایی بوده است. مسلمانان حدود 17 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و شیعیان نیز پس از انقلاب اسلامی ایران توانسته اند در این کشور حضور یابند.
گویان بزرگ، کشوری قدیمی در شمال شرقی قاره آمریکای جنوبی بود و ساکنان آن بومی هایی بودند. در سال 1581 میلادی اسپانیایی ها این کشور را مستعمره خود کردند. سپس هلندی ها در سال 1616 میلادی این کشور را از دست اسپانیایی ها آزاد کردند و مستعمره خویش ساختند. در سال 1643 میلادی فرانسوی ها بخش هایی از این کشور را مستعمره خویش کردند. با بالاگرفتن نزاع بین دو کشور استعماری و ورود بریتانیا به این درگیری، گویان به سه بخش تقسیم شد: گویان فرانسوی، گویان هلندی و گویان بریتانیایی. پس از استقلال گویان در سال ۱۹۶۶م، گویان بریتانیایی، به نام گویان شناخته شد؛ گویان فرانسوی بدون اینکه مستعمره باشد، گویان فرانسوی باقی ماند و گویان هلندی به سورینام تغییر نام یافت.
گویان در شمال شرقی قاره آمریکای جنوبی قرار دارد و مساحت آن 214970 کیلومتر مربع است. گویان از جنوب و غرب با کشور برزیل، از شمال غربی با ونزوئلا، از جنوب شرقی با سورینام و از سمت شمال شرق با اقیانوس اطلس هم مرز است. این کشور گرمسیر، در تمام سال بارانی است و رودها و رودخانه های پرآبی دارد. نام گویان نیز به معنای زمینی است که پرآب است.

گویان در دانشنامه ویکی پدیا

گویان
مختصات: ۶°۴۶′ شمالی ۵۸°۰′ غربی / ۶٫۷۶۷°شمالی ۵۸٫۰۰۰°غربی / 6.767; -58.000
Wikipedia contributors, «Guyana,» Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Guyana&oldid=507686783 (accessed August 19, 2012).
گویان در سیا ورلد اطلاعات نامه جهان
Guyana. (2009). In Encyclopædia Britannica. Retrievبخش اقتصادed February 12, 2009, from Encyclopædia Britannica Online: http://www.britannica.com/EBchecked/topic/250021/Guyana
گویان با نام رسمی جمهوری تعاونی گویان (به انگلیسی: Co-operative Republic of Guyana) کشوری در کنج شمال شرقی آمریکای جنوبی است. پایتخت آن جورج تاون و جمعیت آن در سال ۲۰۱۲ حدود ۷۵۸ هزار نفر بوده است. زبان رسمی این کشور انگلیسی و واحد پول آن دلار گویان است. زبان کریول گویانی که آمیخته ای از چند زبان است به عنوان زبان ملی این کشور شناخته می شود. گویان در قدیم مستعمره هلند و پس از آن به مدت ۲۰۰ سال مستعمره بریتانیا بود و در سال ۱۹۶۶ به استقلال دست یافته و در سال ۱۹۷۰ تبدیل به جمهوری شد.
این کشور با سورینام، برزیل، ونزوئلا و اقیانوس اطلس مرز مشترک دارد. گویان تنها عضو اتحادیه کشورهای همسود است که در قارهٔ آمریکای جنوبی قرار دارد و با ۲۱۵ هزار کیلومتر مربع وسعت سومین کشور کوچک آمریکای جنوبی پس از گویان فرانسه و سورینام است. نام گویان در زبان بومیان این سرزمین به معنی «سرزمین آب» است. این کشور از نطر اقتصادی وابسته به منابع طبیعی خود از جمله جنگل های بکر، کشتزارهای نیشکر، شالیزارهای برنج و معادن طلا و بوکسیت خود بوده است. با وجود این منابع طبیعی این کشور یکی از فقیرترین کشورهای آمریکای جنوبی باقی مانده است.
گویان یکی از چهار کشور غیر اسپانیایی زبان (به همراه برزیل (پرتغالی)، سورینام (هلندی) و گویان فرانسه (فرانسوی)) و تنها کشور انگلیسی زبان آمریکای جنوبی است. از نظر فرهنگی گویان بیشتر به جزایر انگلیسی زبان منطقه کارائیب همچون جامائیکا و ترینیداد و توباگو نزدیک است.
عکس گویان
گویان (ابهام زدایی) ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گویان در دانشنامه آزاد پارسی

گویان (Guyana)
آبشار کایتور، آبشار کایتور، آبشار کایتور، موقعیت. کشور کوچک گویان در کرانۀ شمالی امریکای جنوبی جا دارد. کشورهای سورینام در شرق، برزیل در جنوب و جنوب غربی، ونزوئلا در غرب، و اقیانوس اطلس در شمال شرقی آن واقع اند. این کشور ۲۱۴,۹۷۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و پایتخت آن شهر جورج تاون است.سیمای طبیعی. جلگۀ ساحلی گویان را اراضی پست باتلاقی که طول آن به حدود ۴۳۵ کیلومتر می رسد تشکیل داده و بر ارتفاع زمین های درون بومی آن رو به غرب و جنوب افزوده می شود. کوه های پاکارایما که در نواحی مرزی ونزوئلا و برزیل واقع اند با قلۀ رورایما، ۲,۸۱۰ متر، واقع در نقطۀ مشترک مرزی سه کشور گویان، ونزوئلا و برزیل بلندترین ناحیۀ این کشور را تشکیل می دهند. کوه های سِرا آکارایی، کاموآ، و آموکو، با ارتفاع حداکثر ۶۱۰ متر، مرزهای جنوبی این کشور را پدید می آورند و رودخانه های بسیاری، که همگی از جنوب به شمال و از غرب به شمال شرقی و شمال جریان دارند، شبکۀ زهاب های این سرزمین را تشکیل می دهند و آن را در ردیف پرآب ترین نواحی جهان قرار می دهند و به همین علت کشور مزبور را گویان یا سرزمین آب می نامند. رودخانۀ اسکوئیبو، با درازای ۱,۰۱۴ کیلومتر که از کوه کاموآ در جنوب سرچشمه می گیرد و به اقیانوس اطلس می ریزد، بلندترین رودخانۀ گویان است و ریزابه های متعدد آن، ازجمله رودخانۀ پوتارو که آبشار معروف کایِتور، با بلندی ۲۵۰ متر، در آن واقع است، و نیز رودخانه های مازارونی، بربیس، و رودخانۀ مرزی کورانتاین، در مرز سورینام، ازجمله رودخانه های مهم این کشور به شمار می آیند. بیشتر اراضی کشاورزی گویان و نیز اکثر جمعیت این کشور در جلگه های ساحلی که با دیواره سازی و احداث کانال های متعدد از فرورفتن به زیر آب محافظت می شود متمرکز شده اند و جورج تاون، نیو آمستردام و لیندن از شهرهای مهم آن هستند. جنگل های انبوه درون بومی گویان، که از دستبرد سوداگران چوب در امان مانده است، ازجمله بکرترین جنگل های روی زمین به شمار می آیند و زیستگاه بسیار امنی برای حیات وحش این سرزمین محسوب می شود.
اقتصاد. گویان دارای اقتصاد ترکیبی است و تلاش گردانندگان کشور در سال های اخیر بر آن بوده که خود را از نوسانات بازارهای خارجی دور نگه دارند. کشاورزی نواحی ساحلی در اقتصاد گویان نقش ارزنده ای دارد و کشتزارهای وسیع نیشکر حا ...

ارتباط محتوایی با گویان

گویان در جدول کلمات

گویان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زندان مخوف گویان فرانسه   • بادمغرب   • زندان گویان فرانسه   • پایتخت لاتویا   • سورینام   • پايتخت ونزوئلا   • جزیره شیطان   • سورينام   • معنی گویان   • مفهوم گویان   • تعریف گویان   • معرفی گویان   • گویان چیست   • گویان یعنی چی   • گویان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گویان
کلمه : گویان
اشتباه تایپی : ',dhk
عکس گویان : در گوگل

آیا معنی گویان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )