برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1269 100 1

گو (بازی)

گو (بازی) در دانشنامه ویکی پدیا

گو (بازی)
گو، یا وی چی یکی از قدیمی ترین بازیهای تخته ای تاریخ بشری است. این بازی که به صورت دونفره انجام می شود، علی رغم قوانین ساده ای که دارد راهبردهای (استراتژی های) پیچیده ای را می طلبد. بازی به این صورت انجام می گیرد که دو بازیکن به نوبت مهره های سیاه و سفید خود را در خانه های صفحه بازی که یک شبکه ۱۹ در ۱۹ مربعی است، قرار می دهند. وقتی مهره های روی صفحه قرار گرفت، نمی توان آن را حرکت داد مگر اینکه با مهره های رنگ مخالف به طور کامل محاصره شود. هدف بازی تصاحب سطح بیشتر از زمین بازی توسط مهره ها است.
Wikipedia contributors, «Go (game),» Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/wiki/Go (game) (بازبینی ۱۶ مارس ۲۰۱۰).
این بازی در شرق آسیا از محبوبیت بالایی برخوردار است هرچند که رفته رفته در سطح جهانی هم محبوب می شود. یک تخمین دست پایین از تعداد گوبازان دنیا حدود ۲۷ میلیون نفر است.
گذشته از ترتیب در بازی (حرکت ها تناوبی است، سیاه اول حرکت می کند یا ضرری را قبول می کند) و همین طور قواعد امتیازگیری، در اصل تنها دو قانون در بازی گو وجود دارد:
قانون 1 (قانون آزادی) بیان می کند که هر سنگ باقی مانده روی تخته باید حداقل یک "نقطه" باز در همسایگی اش داشته باشد (تقاطع، به نام نقطه "آزاد") به طور مستقیم (بالا، پایین، چپ، یا راست)، یا باید بخشی از یک گروه متصل باشد که حداقل یک نقطه باز ("آزاد") در کنار آن وجود داشته باشد. هر سنگ یا گروهی از سنگ ها که آخرین نقطه آزادی خود را از دست بدهد، از روی تخته برداشته خواهد شد.
عکس گو (بازی)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گو (بازی) را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سیدحسین اخوان بهابادی
در گویش شهرستان بهاباد به معناي توپ بازی است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گو (بازی)   • مفهوم گو (بازی)   • تعریف گو (بازی)   • معرفی گو (بازی)   • گو (بازی) چیست   • گو (بازی) یعنی چی   • گو (بازی) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گو بازی
کلمه : گو (بازی)
اشتباه تایپی : ', (fhcd)
عکس گو (بازی) : در گوگل

آیا معنی گو (بازی) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )