انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1030 100 1

گینه استوایی

گینه استوایی در دانشنامه ویکی پدیا

گینه استوایی
عکس گینه استوایی
ائرولاینس دو گینه استوایی (به انگلیسی: Aerolíneas de Guinea Ecuatorial) یک شرکت هواپیمایی است که در تاریخ ۲۰۰۳ میلادی تأسیس شده است. این شرکت هواپیمایی در مالابو، گینه استوایی قرار دارد و در ناوگان خود ۱ فروند آنتونوف ای ان-۲۴ در اختیار دارد
کشور گینهٔ استوایی دارای ۷ استان می باشد:
پزتا گینه استوایی (به انگلیسی: Equatorial Guinean peseta) (به زبان بومی: peseta guineana) با کد ایزوی GQP، یکای پول رایج در کشور گینه استوایی است. مسئولیت کنترل این یکای پول برعهدهٔ بانک مرکزی گینه استوایی قرار دارد.
فهرست یکای پول رایج کشورها
پرچم گینه استوایی در ۲۱ ماه آگوست ۱۹۷۱ اتخاذ شد.این پرچم دارای سه نوار افقی سبز و سفید و قرمز با آبی مثلثی در قسمت اهتزاز پرچم است.
تیم ملی فوتبال زنان گینه استوایی نمایندهٔ کشور گینه استوایی در ردهٔ ملی است. تیم ملی فوتبال زنان آفریقای جنوبی را نخستین حضور آنها در جام جهانی فوتبال زنان ۲۰۱۱ بود که هر سه بازی خود را در مرحلهٔ گروهی به تیمهای نروژ، استرالیا و برزیل باختند. تیم ملی فوتبال زنان گینه استوایی سومین تیم زنان (از ۵ تیم) از کنفدراسیون فوتبال آفریقا است که به جام جهانی فوتبال زنان صعود کرده است. (نیجریه، غنا، کامرون و ساحل عاج تیم های دیگر بودند)
گینه استوایی ۰–۳ گابن (گینه استوایی; ۱۰ ژوئن ۲۰۰۰) گابن ۴–۱ گینه استوایی (گابن; ۲۴ ژوئن ۲۰۰۰)
تیم ملی فوتبال گینه استوایی نماینده کشور گینه استوایی در مسابقات بین المللی و آفریقایی است که زیر نظر فدراسیون فوتبال گینه استوایی فعالیت می کند.
کنفدراسیون فوتبال آفریقا
فیفا
اولین بازی رسمی این تیم در تاریخ ۲۳ مه ۱۹۷۵ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال چین برگزار شده است.
فدراسیون فوتبال گینه استوایی (اسپانیایی: Federación Ecuatoguineana de Fútbol, FEGUIFUT) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور گینه استوایی است.
این فدراسیون که در سال ۱۹۵۷ تأسیس شده عضو کنفدراسیون فوتبال آفریقا و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر مالابو است.
این صفحه فهرستی از سفارت های کشور گینه استوایی و مراکز کنسولگری این کشور در سراسر جهان است. گینه استوایی یک کشور کوچک اسپانیایی زبان در غرب آفریقاست.
لوآندا (سفارت)
این فهرست شهرهای گینه استوایی است، که بر پایه جمعیت مرتب شده است. تمام مناطق مسکونی با جمعیت بیش از ۱٬۰۰۰ را شامل می شود.
اکالایانگ
Bolondo
Cocobeach (is also گابنese)
Fyad
Moca
San Antonio de Palé
این مقاله شامل فهرست فرودگاه های گینه استوایی است که بر پایهٔ مکان قرارگیری آن ها مرتب شده است.
Transport in Equatorial Guinea
فهرست فرودگاه ها بر پایه کد ایکائو: F#FG - Equatorial Guinea


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

گینه استوایی در دانشنامه آزاد پارسی

گینِۀ اِستوایی (Equatorial Guinea)
کلیسای جامع مالابو، کلیسای جامع مالابو، موقعیت. جمهوری گینۀ استوایی در افریقای غربی و در ساحل خلیج گینه جا دارد. این کشور از شمال به کامرون، از شرق و جنوب به گابون، و از غرب به اقیانوس اطلس (خلیج گینه) محدود است. مساحت آن در حدود ۲۸,۰۶۰ کیلومتر مربع و پایتخت آن شهر مالابو است.سیمای طبیعی. کشور گینۀ استوایی از دو بخش جداگانه با نام سرزمین اِمبینی و چندین جزیره تشکیل شده است: ۱. سرزمین اِمبینی که بخش اصلی کشور را تشکیل می دهد، پهن دشت نسبتاً مرتفعی است با بلندی حداکثر ۱,۲۲۰ متر که از شرق به غرب از ارتفاع آن کاسته می شود و به جلگه ای ساحلی با پهنای ۱۶ تا ۲۵ کیلومتر منتهی می شود. رودخانۀ بنیتو یا اِمبینی که از شرق به غرب روان است، نواحی مرکزی را مشروب می کند و رودخانۀ اِنتِم بخشی از خط مرزی کشور کامرون را تشکیل می دهد. مساحت سرزمین اِمبینی ۲۶,۰۰۴ کیلومتر مربع است و باتا و مونگومو مهم ترین شهرهای آن به شمار می آیند. نیمی از این سرزمین از جنگل های انبوه پوشیده شده و حیات وحش فراوان و گوناگونی دارد. خط استوا از ۱۲۵کیلومتری مرز جنوبی آن می گذرد، به همین سبب به گینۀ استوایی معروف است. اقلیم این کشور بسیار گرم و مرطوب است و فصول آن متناوباً خشک و بارانی است. ۲. بخش جزایر گینۀ استوایی از جزیرۀ نسبتاً بزرگ بیئوکو و جزیرۀ کوچک تر آنوبون و نیز جزایر کوریسکو و اِلوبی تشکیل شده است. جزیرۀ بیئوکو، که نام پیشین آن فرناندوپو بوده است، در آب های خلیج بیافرا و در دورابهای ۹۶کیلومتری کرانه های غربی کشور کامرون جای دارد. مساحت این جزیره کوهستانی به ۲,۰۱۷ کیلومتر مربع می رسد و ارتفاع بلندترین نقطۀ آن، کوه سانتا ایزابل، به ۳,۰۰۷ متر بالغ می شود و مرتفع ترین نقطۀ کشور است. شهر مالابو، پایتخت کشور، در ساحل شمالی آن جا دارد و لوبا جزء مهم ترین آبادی های آن است. جزیرۀ آنوبون، که قبلاً پاگالو نام داشت، جزیرۀ کوهستانی کوچکی در خلیج گینه و در ۱۹۳کیلومتری جنوب غربی سائو تومه است؛ این جزیره۶.۵ کیلومتر درازا و ۱۸ کیلومتر مربع مساحت دارد و افزون بر آن جزیرۀ کوچک کوریسکو با مساحت ۱۶ کیلومتر مربع و جزایر الوبی با مساحت۲.۵ کیلومتر مربع، جزئی از کشور گینۀ استوایی به شمار می آیند.
اقتصاد. کشاورزی در اقتصاد گینۀ استوایی نقش بسیار ارزنده ای دارد. کشف معادن نفت کمک بسیار مؤثری به اقتصاد این کشور کرده و موجب رشد اقتصادی آن شده است. صنعت که زمانی در این کشور رونقی نداشت، با اکتشاف نفت دگرگون شد و نفت در ردیف نخستین قلم صادراتی کشور قرار گرفته است و قهوه، کاکائو، و چوب ردیف های بعدی را به خود اختصاص داده اند.
حکومت و سیاست. حکومت این کشور جمهوری چندحزبی با یک مجلس قانون گذاری است. مجلس ملی آن ۸۰ عضو دارد که مردم هر پنج سال یک بار آنان را انتخاب می کنند. رئیس جمهور عالی ترین مقام اداری و اجرایی کشور است؛ او نیز برای مدت پنج سال انتخاب می شود و مسئولیت تشکیل هیئت دولت را برعهده دارد.
مردم و تاریخ. جمعیت گینۀ استوایی حدود۷۰۰,۰۰۰ نفر است (۲۰۱۰)و تراکم نسبی آن به۲۴.۹ نفر در کیلومتر مربع می رسد. فانگها ۷۲ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل داده اند و حدود ۸۹ درصد آنان پیرو کلیسای کاتولیک رُم هستند و ۵۵ درصدشان روستانشین اند. زبان رسمی این کشور اسپانیایی است. رشد سالانۀ جمعیت آن۲.۳ درصد و میانگین امید به زندگی در آن ۵۱ سال است و ۸۲ درصد از بزرگسالان این سرزمین باسوادند. فانگ ها جزو اولین اقوامی بوده اند که در حدود قرن ۱۳م در گینۀ استوایی مستقر شدند و پرتغالی ها در قرن ۱۵ بر این سرزمین استیلا یافتند و فرانسوی ها و انگلیسی ها نیز در قرن ۱۸ چند بار قصد تصرف آن را داشتند و به مرور بخش هایی از آن را اشغال کردند و به تجارت برده و چوب پرداختند. اسپانیایی ها از ۱۸۴۳ تا ۱۸۵۸ انگلیسی ها و فرانسوی ها را از این کشور بیرون راندند و سراسر این سرزمین را تصرف کردند و به کشت کاکائو و قهوه و تجارت چوب پرداختند. گینۀ استوایی در ۱۹۶۳ به نوعی به خودگردانی داخلی دست یافت، و در ۱۲ اکتبر ۱۹۶۸ به استقلال کامل رسید و در همان سال به عضویت سازمان ملل متحد پذیرفته شد.

نقل قول های گینه استوایی

گینه استوایی با نام رسمی جمهوری گینهٔ استوایی، کشوری در منطقهٔ مرکزی آفریقا.
• «پرچم کنونی : پرچم گینهٔ استوایی در سال ۱۹۶۸ معمول شده و شامل سه نوار افقی به رنگ سبز، سفید و قرمز بوده و یک مثلث آبی در سمت چپ این سه نوار افقی قرار گرفته است. رنگ سبز در پرچم کشور گینهٔ استوایی نشانهٔ منابع طبیعی و سرزمین های حاصل خیز است، رنگ سفید نشانهٔ صلح و رنگ قرمز نشان دهندهٔ نبرد ملت گینه برای کسب استقلال می باشد. مثلث آبی رنگ در پرچم گینهٔ استوایی نشانهٔ دریاست زیرا که این کشور در مجاورت اقیانوس اطلس قرار گرفته است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

گینه استوایی در جدول کلمات

گینه استوایی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی گینه استوایی   • مفهوم گینه استوایی   • تعریف گینه استوایی   • معرفی گینه استوایی   • گینه استوایی چیست   • گینه استوایی یعنی چی   • گینه استوایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی گینه استوایی
کلمه : گینه استوایی
اشتباه تایپی : 'dki hsj,hdd
عکس گینه استوایی : در گوگل


آیا معنی گینه استوایی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )