انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1095 100 1

یاس

/yAs/

مترادف یاس: بی مرادی، حرمان، دلسردی، دلشکستگی، سرخوردگی، ناامیدی، ناکامی، نامرادی، نومیدی

متضاد یاس: امید

برابر پارسی: دلسردی، ناامیدی

معنی اسم یاس

اسم: یاس
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: yās) (در گیاهی) درختچه ای زینتی با ارتفاع حدود دو متر دارای گل های زرد، سرخ، سفید و بنفش و بسیار معطر - گلی زینتی با رنگهای زرد، سرخ، سفید، و بنفش و بسیار خوشبو، گل منسوب به حضرت زهرا (س)

معنی یاس در لغت نامه دهخدا

یاس. (اِ) مخفف یاسمن است و آن گلی باشد معروف. (برهان قاطع). مخفف یاسمن که یاسمون و یاسمین نیز گویند و آن گلی است خوشبو و سفید و زرد و کبود. (فرهنگ رشیدی ) (فرهنگ سروری ). او را یاسم با میم در آخر نیز گویند. (آنندراج ). درختچه ای است زینتی از تیره ٔ زیتونیان . نوعی از یاس (یاس گلدانی ) (دکتر معین ). و در کتاب های گیاه شناسی نیز یاس که در باغها کاشته می شود و ارتفاعش بین 2 تا 3 متر است. برگهایش متقابل و قلبی شکل و گلهایش دارای یک جام چهار قسمتی به شکل صلیب است که به یک لوله ٔ نسبتاً طویل منتهی می شود. اصل این گیاه را از ایران می دانند و از اینجا به سایر نقاط دنیا برده شده است. گلهای یاس بسیارمعطر و برنگ قرمز و سفید یا زرد با بنفش می باشد شاخه های جوان یاس دارای مغز چوبی نرمی است و ممکن است آنها را توخالی کرد و از آنها فلوت ساخت ولی شاخه های مسن آن دارای مغز سختی است و در منبت کاری مورد استعمال دارد. گل یاس. درخت یاس. گل لیلی. (از فرهنگ فارسی معین ). یاسمی (یادداشت مرحوم دهخدا) :
چهار افروخته شمعند لیکن شان لگن بر سر
کزایشان است روشن چشم یاس و نرگس و ریحان
یکی خندان گل سوری دوم خیره گل خیری
سیم خرم گل نسرین چهارم لاله ٔ نعمان.
فریدالدین احول (از فرهنگ جهانگیری ).
- مثل یاس ؛ کنایه از چیز سخت سپید :
گردن و بناگوشی سخت سپید وطری.
(امثال و حکم دهخدا ج 3 ص 1499).
- یاس آفریقائی ؛ درختچه ای است از تیره ٔ روناسیان که خاص نواحی حاره ٔ کره ٔ زمین است. این درختچه شاخ برگ فراوان دارد و خاردار است. برگهایش متقابل وگلهایش منفردند و در پناه برگها قرار می گیرند. میوه اش سته است و از آن رنگ آبی خوشرنگی به دست می آورند. جوز کوثل. (فرهنگ فارسی معین ).
- || یاسمن آفریقائی. (فرهنگ فارسی معین ). و رجوع به یاسمن آفریقائی شود.
- یاس بنفش ؛ یکی از گونه های یاس که دارای گلهای بنفش و برگهای پهن است. (فرهنگ فارسی معین ).
- یاس پُر پَر ؛ یاسمن مضاعف. فل.
(یادداشت مرحوم دهخدا).
- یاس چمپا ؛ یاس چنپا. نوعی از یاس سفید که بسیار معطر است. (یاد داشت به خط مرحوم دهخدا).
- یاس چنبیلی ؛ یاسمن. رجوع به یاسمن شود.
- یاس زرد ؛ گونه ای یاس که دارای گلهای زرد است.
- یاس سفید ؛ گونه ای یاس که دارای گلهای سفید است. (فرهنگ فارسی معین ). یاس سفید بر دو قسم است یکی یاس چمپا و دیگری یاس باغی که عطر کمی دارد. (یادداشت مرحوم دهخدا).
- یاس شیروانی ؛ یاس بنفش. (یادداشت مرحوم دهخدا).
- یاس کبود ؛ نوعی یاس آبی رنگ. رجوع به اقطی شود.
- یاس گلدانی ؛ یاسمن. (فرهنگ فارسی معین ). رجوع به یاسمن شود.

یاس. (ترکی ، اِ) عزا. ماتم. تعزیه. سوک.
- یاس گرفتن ؛ مجلس ختم منعقد ساختن. (یادداشت مرحوم دهخدا).

یأس. [ ی َءْس ْ ] (ع اِمص ) نومیدی. خلاف رجا. (منتهی الارب ) (دهار) (ناظم الاطباء) (آنندراج ).ناامیدی. بی امیدی. نمیدی. قنوط. حرمان :
یاسمین خندان و خوش زان است کز من غافل است
یأس من گر دیده بودی یاسمین بگریستی.
خاقانی.
طالبان او لباس یاس در پوشیدند و طمع از اوبریدند. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ).
- آیه ٔ یأس بودن ؛ مظهر ناامیدی بودن. جز سخنان ناامیدکننده نگفتن.
- آیه ٔ یأس خواندن ؛ یکباره ناامید کردن.
- یأس آمیز ؛ توأم با یأس. توأم با ناامیدی.
- امثال :
الیأس احدی الراحتین ؛ نومیدی دویم آسودگی است . (امثال و حکم ج 1 ص 281) :
بهر حق یکبارگی بگذار دین
نفس را کالیأس احدی الراحتین.
مولوی (امثال و حکم ).

یأس. [ ی َءْس ْ ] (ع مص ) نومید گردیدن و بریدن امید را. (از منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). نومید شدن. (تاج المصادربیهقی ) (ترجمان علامه جرجانی ). امید داشتن و بریدن امید را. (از شرح قاموس ): لاییأس من روح اﷲ. || دانستن و ظاهر شدن. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (آنندراج ). عِلم. (شرح قاموس ) (اقرب الموارد) : اء فلم ییئس الذین آمنوا. (قرآن 31/13)؛ یعنی آیا ندانستند ایشان که ایمان آوردند. (از ناظم الاطباء). || نازاینده گردیدن : یئست المراءة؛ نازاینده گردید آن زن. (از ناظم الاطباء).

یأس. [ ی َ ءَ ] (ع اِ) بیماری سل. (منتهی الارب ) (آنندراج ).

معنی یاس به فارسی

یاس
گلی است خوشبوبرنگ زردیاکبودیاسفید، یاسمین، ناامیدشدن، ناامیدی، نومیدی
( اسم ) نومیدی ناامیدی .
بیماری سل
( صفت ) توام با یاس : احساسات یاس آمیز اوباعث شد که از آن شهر مسافرت کند .
ولایتی در شمال غربی اسپانیا
ده کوچکی است از دهستان پشتکوه بخش اردل شهرستان شهرکرد .
دهی است از دهستان کرگاه بخش ویسان شهرستان خرم آباد .
کتاب اول از حکمت ارسطو در باب مقولات عشر . این کتاب را فرفوریوس و فارابی تفسیر کرده اند و دکتر زنکر آنرا از روایات اسحاق بن حنین با متن یونانی و مقدمه ای بلاتینی منتشر ساخته ( لیپزیگ ۱۸۴۶ م . ) .
گلی است سفید و بغایت خوشبو .

معنی یاس در فرهنگ معین

یاس
(اِ.) درختچه ای زینتی از تیرة زیتونیان با گل های معطر و سفید.

معنی یاس در فرهنگ فارسی عمید

یاس
= یاسمین
* یاس گلدانی: (زیست شناسی) نوعی یاس زینتی با گل های سفید ریز و شاخه های نازک.
۱. ناامید شدن.
۲. ناامیدی، نومیدی.

یاس در دانشنامه اسلامی

یاس
یأس به معنای ناامیدی است.
طبرسی فرموده: یأس آن است که یقین کنیم شی‏ء آرزو شده بدست نخواهد آمد.
واژه یأس در قرآن
در قرآن آمده است: "وَ لا تَیْأَسُوا مِنْ رَوْحِ اللَّهِ" ؛ از رحمت خدا ناامید نباشید.

یاس
کلید واژه: یأس، کفر، تفکر، غفلت، جهل
ماده«یأس» مقابل طمع است و در لغت به معنای انقطاع انتظار وتوقع انسان از رسیدن چیزی، به خود است.در اصطلاح اخلاقی، یأس عبارت است از حالتی که در مقام عجز و ناتوانی در نفس انسان پدید می آید و به طور کلی قطع امید از کاری را یأس می گویند. ناامیدی از لغزش های اخلاقی به شمار می رود؛ زیرا به معنای ستم کردن بر خویشتن و خودکشی تدریجی است و ناامیدی مطلق، مرگ است.
در آیات قرآنی و روایات اسلامی درباره یأس می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
«و اگر از جانب خویش، نعمتی به انسان بچشانیم، سپس آن را از او بگیریم، بسیار نومید و ناسپاس خواهد بود.» از این آیه فهمیده می شود که اگر نعمتی از انسان گرفته شود دچار یأس شده به شدت نومید می گردد تا این حد که گویی بازگشت مجدد آن نعمت را غیر ممکن می داند. پس طبع انسان به گونه ای است که هنگامی چیزی از او گرفته شود، مأیوس می گردد و کفران می ورزد. «تنها گروه کافران، از رحمت خدا مأیوس می شوند.» کافر به خدا، یا منکر وجود حق است یا منکر قدرت او یا منکر عنایات و تفضلات او است. بر هر کس که ایمان به خدا دارد لازم است به این معنا معتقد شود که خدا هر چه بخواهد انجام می دهد و به هر چه اراده کند حکم می نماید و هیچ مؤمنی نمی تواند از روح خدا مأیوس و از رحمتش نومید شود؛ زیرا یأس از روح(رحمت) خدا در حقیقت محدود کردن قدرت او، در معنا کفر به احاطه و سعه ی رحمت اوست. «هنگامی که به انسان نعمت می بخشیم، (از حق) روی می گرداند و متکبرانه دور می شود و هنگامی که(کمترین) بدی به او می رسد، (از همه چیز) مأیوس می گردد.» این آیه حال انسان عادی را توصیف می کند که در محیط زندگی ای قرار گرفته که حاکم در آن عرف و عادت است؛ وقتی نعمت های الهی به سویش سرازیر است و اسباب ظاهری هم سر سازگاری دارند، همه ی امید و دلگرمیش متوجه آن اسباب شده و دل به آنها می دهد و به همین جهت وقتی شری به او می رسد و بعضی از نعمت های الهی از او سلب می-شود، به کلی از خیر مأیوس می گردد. بالاترین مصیبت: مأیوس بودن از رحمت وعنایات الهی بالاترین بلا برای انسان محسوب می شود؛ چرا که بدون داشتن امید از حرکت به سوی کمال باز می ماند. حضرت علی(ع) می فرمایند: «بالاترین بلا یأس و نومیدی است.» با توجه به مضمون آیات و روایات این نکته به دست می آید که نومیدی از رحمت بیکران الهی، ازبزرگترین گناهان است.
دلیل اینکه انسان مأیوس شده و نا امیدی وجودش را فرا می گیرد، اموری است که به این امور در آیات اشاره شده است:
1-کفر:اگر انسان به خداوند، رحمت و قدرت او در انجام هر کاری اعتقاد نداشته باشد و اسباب خیر و آسایش خود را چیز دیگری بداند، در حالیکه تمام اسباب و علل خیر در دست توانای خدای متعال است، در سختی ها و مشکلات یأس و نا امیدی او را فرا می گیرد.
2-غفلت :انسان موحد پس از اینکه به خدای عالم ایمان آورد، اگر در امری از امور به واسطه ی غفلت، از فرج و رحمت پروردگارش مأیوس باشد در آن حال به صفت ذمیمه ای از صفات کافران(که همان نومیدی از رحمت حق است) متصف می گردد.
زنانی که به هر دلیل، اعم از کهولت سنّ یا بیماری، عادت ماهانه ندارند، یا در آن تردید دارند، باید سه ماه کامل عدّه نگه دارند.
تردید در یائسه بودن زن از حیض، موجب تعیین سه ماه عده برای آنان:• « والــی یئسن من المحیض من نسائکم ان ارتبتم فعدتهن ثلـثة اشهر...؛ و از زنان شما آنهایی که از دیدن خون حیض مأیوسند، اگر شک کردید، (که برای سن یأس است یا عوارض دیگر) عدّه آنها سه ماه است و هم چنین زنانی که (با وجود اقتضای سن) حیض ندیده اند. و زن های باردار مدت عده آنها وضع حمل آنهاست. و هر که از خدا پروا کند خدا برای او در کارهایش آسانی قرار می دهد.»
تردید در یائسه بودن
کلمه ارتیاب که مصدر فعل ارتبتم است به معنای شک و تردید، و در خصوص آیه منظور شک در یائسه شدن است، چون ممکن است زنی حیض نبیند، ولی شک داشته باشد که حیض ندیدنش به خاطر کبر سن است، یا به خاطر عارضه ای مزاجی است. پس معنای آیه این است که آن زنانی که از حیض یائسه می شوند، اگر در علت یائسه شدن شان شک داشتید که آیا به خاطر رسیدن به حد یائسگی است، یا به خاطر عارضه مزاجی است در صورتی که طلاق شان دادید باید سه ماه عده نگه بدارند. آیت الله مکارم در تفسیر آیه فوق و اینکه منظور از جمله (إِنِ ارْتَبْتُمْ؛ هر گاه شک و تردید کنید) چیست؟ سه احتمال را ذکر کرده است:۱- منظور احتمال و شک در وجود حمل است، به این معنی که اگر بعد از سن یاس (سن پنجاه سالگی در زنان عادی و شصت سالگی در زنان قرشی) احتمال وجود حمل در زنی برود باید عده نگهدارد، این معنی هر چند کمتر اتفاق می افتد ولی گاه اتفاق افتاده است. توجه داشته باشید که واژه ریبه به معنی شک در حمل در روایات و کلمات فقهاء کرارا آمده است.۲- منظور زنانی است که به درستی نمی دانیم به سن یاس رسیده اند یا نه؟.۳- منظور شک و تردید در حکم این مساله است، بنا بر این آیه می گوید اگر حکم خدا را نمی دانید، حکم خدا این است که چنین زنانی عده نگه دارند، ولی از همه این تفسیرها مناسبتر تفسیر اول است، زیرا ظاهر جمله وَ اللَّائِی یئِسْنَ ... این است که این زنان به سن یاس رسیده اند، در ضمن هر گاه زنانی بر اثر بیماری ها یا عوامل دیگر، عادت ماهانه آنها قطع شود، مشمول همین حکم اند، یعنی باید سه ماه عده نگهدارند. این حکم را از طریق قاعده اولویت و یا مشمول لفظ آیه می توان استفاده کرد.

یاس در دانشنامه ویکی پدیا

یاس
یاسمن (نام علمی: Jasminum) نام یک سرده از تیره زیتونیان است. گلی است خوشبو به رنگ سفید یا زرد یا کبود؛ مخفف یاس که آن را یاسمین نیز گویند.
از گل های گونه های معطر آن در عطرسازی استفاده می کنند. شاخه های جوان یاس دارای مغز چوبی نرمی است و ممکن است آن ها را توخالی کرد و از آن ها فلوت ساخت، یا جهت ساختن پیپ از آن ها استفاده نمود، ولی شاخه های مسن آن دارای مغز سختی است و در منبت کاری بکار رود.
تحقیق ها نشان می دهد، بوی شیرین گل یاسمن به اندازهٔ والیوم آرامش بخش است و بدون هیچ عارضهٔ جانبی اعصاب را تسکین می دهد.
آزمایش ها نشان داده که وجود این رایحه در قفس شلوغ موش های آزمایشگاهی باعث می شود که موش ها فعالیت خود را کاهش داده و در کنج قفس آرام بنشینند.
یاس درختچه ای است زینتی از تیرهٔ زیتونیان، که دارای گونه های برافراشته یا بالارونده است، در باغ ها کاشته می شود و ارتفاعش بین دو تا سه متر است. برگ هایش متقابل و قلبی شکل و گل هایش دارای یک جام چهار قسمتی به شکل صلیب است که به یک لولهٔ نسبتاً طویل منتهی می شود. گل هایش گاهی منفرد و گاهی به صورت آرایش گرزن در انتهای شاخه قرار می گیرند.
اصل این گیاه را از ایران می دانند و از آنجا به سایر نقاط دنیا برده شده است. گل های یاس بسیار معطر و به رنگ قرمز و سفید یا زرد با بنفش می باشد.
گل یاس، درخت یاس، گل لیلی، یاسمون، یاسمین، ظیان، گل هاشم، سجلاط، سمن، یاس گلدانی، شرخات.
عکس یاس
یاسر بختیاری با نام هنری یاس، زادهٔ ۳۰ خرداد ۱۳۶۱ در شهرستان تالش، استان گیلان، خوانندهٔ رپ فارسی است. او از چهره های برجستهٔ موسیقی رپ فارسی به شمار می رود. مضمون بیشتر ترانه های یاس انتقاد و اعتراض به مشکلات و بحران های اجتماعی نظیر فقر، اعتیاد، بی کاری، جنگ، روسپی گری، خودکشی، طلاق و غیره است. یاس از اولین خواننده های رپ فارسی و نخستین خوانندهٔ رپ فارسی است که در ایران برای پخش موسیقی خود مجوز گرفت. اولین ترانهٔ وی که به طور قانونی در ایران منتشر شد یادت نره نام داشت که آن را به همراه مجید غفوری، خواننده پاپ اجرا کرده بود.
وصیت نامه
اُوِردوز
از ماست که بر ماست
۳۰ خرداد ۱۳۶۱ (۳۷ سال)
یاس کنسرت هایی در شهرهای مختلف آمریکا برگزار کرده است و تجربهٔ شرکت در نشستی موسیقایی در راستای معرفی و توسعه رپ فارسی در دانشگاه میشیگان را نیز داشته است. یاس در سال ۹۶٬۹۷شروع به ساخت گروهی به نام فریاس که با حضور موئر و چندین خواننده دیگر مواجه بود. اعضای فعلی لیبل فریاس عبارتند از یاس، موئر، محمد روشنیان، آپریصا، فربد عرش، سجاد ترابی، ندا سرمست است که در این گروه مشغول به کار هستند. وی اولین آلبوم خود به نام خیابونی ها در سال ۱۳۸۴ خواند.
یاس زمانی که ۱۶ ساله بود ابتدا با گوش دادن به موسیقی رپ کار خود را آغاز کرد و این زمانی بود که پدرش از سفرهای تجاری اش از آلمان برگشت و برای او آخرین سی دی توپاک را آورد. یاس که از ۱۸ سالگی به دنبال مرگ پدرش مجبور به پذیرش مسئولیت خانواده خود شد، با بدهی هایی که پدرش برجا گذاشته بود با مشکلات اقتصادی مواجه شد، در نتیجه تحصیلات دانشگاهی را ترک و شروع به کار کرد. در همین دوره یاس شروع به نوشتن شعرهایی کرد که بعداً آن ها را به همراهی دوست دوران دبیرستان خود میتا ملکی به موسیقی تبدیل کرد. پس از زلزله بم در ایران، یاس ترانه ای تحت عنوان بَم را با آهنگسازی میتا ملکی خواند و منتشر کرد که آغاز حرفه خوانندگی او محسوب می شود.
یاس آبی گیاهی است بالارونده و نیازمند قَیّم.
ویکی پدیای انگلیسی.
این گیاه بومی آفریقای جنوبی است. برگ های متقابل با سطح زیرین سفید رنگ دارد با گل های آبی کمرنگ که در انتهای شاخه در اواسط بهار ظاهر می گردند.
پس از پایان گلدهی، گیاه را باید هرس شدید نمود و طول شاخه ها را به ۱۵ سانتیمتر کاهش داد. در زمستان نیاز به استراحت و توقف در آبیاری دارد.
شهر یاس برنی(به مجاری: Jászberény) در یاس ناتکون سُلنُک در کشور مجارستان واقع شده است. جمعیت این شهر ۲۷٫۳۸۶ نفر است.این شهر نماد تیزهوشی در کشور مجارستان میباشد
مجارستان
فهرست شهرهای مجارستان
در این شهر پیش از این گویش ایرانی یاسی رواج داشته است. در هشتم آذرماه سال ۱۳۸۶ رئیس و اعضای شورای شهر یاسبرنی در دیداری که از مجتمع علوم دانشگاه یزد در ایران داشتند از هم ریشگی نام های یاس و یزد سخن گفته و درخواست خواهرخواندگی این دو شهر را دادند که این امر انجام شد و این دو شهر هم اینک خواهرخوانده هستند.اجداد مردمان این شهر اصالت ایرانی(یزد)دارند که ۸۰۰ سال پیش زمان حمله مغول به این کشور مهاجرت کردند که این اصالت موجب افتخار اهالی این شهر نیز میباشد چون این اصالت ایرانی را موجب تیزهوشی خود میدانند.
در حدود ۲۰ زیرگونهیاس بنفش ایرانی   شاخه ای پُرشکوفه از یاس بنفش   بوتهٔ یاس بنفش با گل های سفید   گونهٔ Syringa microphylla   گونهٔ Syringa vulgaris   گونهٔ Syringa vulgaris 'Sarah Sands'
یاس بنفش (نام علمی: Syringa)، (به انگلیسی: Lilac)، سرده ای از ۱۲ زیرگونه شناخته شده از گیاهان گلدار چوبی است که بومی مناطقی از شرق آسیا تا جنوب شرقی اروپا هستند و در دیگر مناطق معتدل جهان کاشته می شوند.
یکی از زیرگونه های آن، یاس بنفش ایرانی است.
نام عربی آن لیلَک است که از واژه فارسی نیلک به معنی نیلی رنگ گرفته شده است. نام انگلیسی و فرانسوی آن (lilac) نیز از همین واژه گرفته شده است. در متون قدیمی تر به آن اغروان هم گفته شده است.
Syringa persica L.
یاس بنفش ایرانی (نام علمی: Syringa × persica)، (به انگلیسی: Persian Lilac)، گونه ای یاس بنفش است که در اغلب نقاط معتدله جهان به ویژه در طول جاده ابریشم کاشته می روید.
درختچه ای بدون کرک، به ارتفاعی تا ۲ متر و شاخه های نازک خمیده است. برگ های آن سرنیزه ای یا تخم مرغی با قاعده قلبی، نوک دار، به طول ۲.۵-۵ سانتی متر هستند. گل آذین پانیکول خوشه مانند دارد، بسیار پرگل است و خوشه های گل از جوانه های جانبی می روید. گل ها بنفش یا مایل به سفید و معطر هستند.
یاس تاهیتی (نام علمی: 'Gardenia taitensis') نام یکی از گونه های گیاهان گلدار است.
Tiare mā'ohi, Tiaré tahiti (پلی نزی فرانسه)
Tiare māori, Tialé māoli (جزایر کوک)
Pua samoa, Pua fiti (ساموآ)
Siale tonga (تونگا)
Bua (فیجی)
یاس تاهیتی گل ملی کشورهای جزایر کوک و پلی نزی فرانسه از کشورهای قاره استرالیا است.
یاس تپه مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است و در علی آباد، ۱ کیلومتری غرب شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۷۳۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
یاس تپه منجان مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان تا دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان تویسرکان، روستای منجان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۳۸۲ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این تپه در راستای تپه دیگری در همین روستا به نام یارم تپه واقع شده که گمان می رود این دو در قدیم قلعه های نظامی بوده اند که بهم دید داشته اند.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
یاس چمپا، یاسمن چمپا، یاس اسپانیایی (نام علمی: Jasminum grandiflorum) (به انگلیسی: Spanish jasmine) که همچنین به نام رویال جاسمین نیز شناخته می شود، نام یک گونه از گیاهان سرده یاسمین است.
یاس اسپانیایی گل ملی کشور تونس است.
یاس چمن ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
یاس چمن (بردسیر)
یاس چمن (خرم بید)
باشگاه ورزشی بنی یاس (به عربی: نادی بنی یاس الریاضی) یک باشگاه فوتبال از امارات متحده عربی است که در شهر ابوظبی قرار دارد. این باشگاه از فصل ۱۰–۲۰۰۹ تاکنون در لیگ برتر امارات حضور دارد و در فصل ۱۱–۲۰۱۰ به مقام نایب قهرمانی این لیگ رسید.
لفته حمیدی
این باشگاه در سال ۱۹۸۱ میلادی تأسیس شده است.
بنی یاس یک مرتبه به مقام قهرمانی جام رئیس دولت امارات رسیده است و سابقهٔ نایب قهرمانی در این مسابقات را نیز دارد.
این تیم در سال ۲۰۱۲ میلادی برای اولین بار وارد مسابقات لیگ قهرمانان آسیا شد.
مختصات: ۲۸°۳۴′۱۳″ شمالی ۵۶°۵۲′۳۳″ شرقی / ۲۸٫۵۷۰۲۸°شمالی ۵۶٫۸۷۵۸۳°شرقی / 28.57028; 56.87583
باغ یاس، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بافت در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان دهسرد قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۵ نفر (۲۳خانوار) بوده است.
به کبودی یاس فیلمی به کارگردانی و نویسندگی جواد اردکانی ساختهٔ سال ۱۳۸۷ است.
داوود عین آبادی در نقش شهید عبدالحسین برونسی
محمد تقی نژاد
عزت اله رستمی
علی بکائیان
حسن چودن
سعید ولی زاده
رضا نامدار فدیهه
علی کشوری
حکیمه خاکسار
ندا کوهی
برونسی فرمانده ای است که لحظه ای در اصول خود تردید نمی کند، برونسی از جبهه به شهر می آید تا همرزمان عملیات خیبر را جمع و جور کرده تا برای عملیات بدر به جبهه بروند اما هر یک از آنها مسائلی دارند که برونسی باید حل کند و ...
بوی کافور عطر یاس فیلمی به کارگردانی و نویسندگی بهمن فرمان آرا و تهیه کنندگی مرتضی شایسته ساخته سال ۱۳۷۸ است. این فیلم در سال ۱۳۷۹ بر روی پرده سینما رفت. این فیلم موفق به دریافت ۸ سیمرغ بلورین از هجدهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد.
سیمرغ بلورین بهترین فیلم نامه بخش بین الملل (بهمن فرمان آرا)
سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی (بهمن فرمان آرا)
سیمرغ بلورین بهترین فیلم (مرتضی شایسته)
سیمرغ بلورین نقش دوم زن (رویا نونهالی)
سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن (احمد پژمان)
سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی (مهرداد شکرآبی)
سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری (محمود کلاری)
سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه (ژیلا مهرجویی)
کاندیدا بهترین فیلم نامه (بهمن فرمان آرا)
کاندیدا بهترین صدابرداری و صداگذاری (پرویز آبنار)
این فیلم روایت کارگردان قدیمی است که بیست سال است فیلمی نساخته است اما تصمیم می گیرد به سفارش تلویزیون ژاپن فیلمی دربارهٔ مراسم تدفین خودش بسازد.
جشنواره ها و جوایز فیلم بوی کافور عطر یاس به قرار زیر است:
تپه سراب یاس مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در شهرستان خرم آباد، بخش مرکزی، روستای سراب یاس واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۱۱۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
جزیره یاس (به عربی: جزيرة ياس) یک جزیرهٔ مصنوعی در ۲۰ کیلومتری ابوظبی، امارات متحده عربی است که به وسیلهٔ خودرو، قایق، هواپیمای آب نشین قابل دسترس است.
دنیای فراری
جزیرهٔ یاس در سال ۲۰۰۶ توسط شرکت آلدر پراپرتی (توسعه دهندهٔ اصلی) به منظور محلی چندکاربردی تجملی برای مرکز سرگرمی و فروشگاهی با بودجهٔ ۴۰ میلیون دلار معرفی شد توسعهٔ این پروژه تا سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد داشت.
مجموعهٔ دنیای فراری و پارک آبی یاس در این مجموعه واقع شده اند.
چای گل یاس (چینی: 茉莉花茶; پین یین: mòlìhuā chá) نوهی چای معطر با عطر شکوفه یاس است. به طور معمول، چای سبز به عنوان پایه این چای بکار می رود اما چای سفید و چای سیاه نیز استفاده می شود. این چای بسیار معطر است و معروف ترین عطر و طعم چای در چین است.
اعتقاد بر این است که معرفی گیاه یاس به چین از طرف ایران بوده و از طریق هند در طول سلسله هان (۲۰۶ قبل از میلاد تا ۲۲۰ میلادی) صورت گرفته است. چای یاس در سراسر قرن پنجم مورد استفاده بوده است. اما گل یاس در این کشور کشت گسترده ای تا زمان سلسله چینگ (۱۶۴۴-۱۹۱۲) نداشته است. در زمان سلسله چینگ بود که صادرات چای به مقادیر زیاد به غرب آغاز شد.
یاس گیاهی است که در ارتفاعات بالا در کوه ها رشد می کند. چای یاس تولید شده در استان فوجیان بهترین شهرت را در این زمینه دارد. همچنین چای یاس در استان های دیگر چین نظیر هونان، جیانگ سو، جیانگشی، گوانگ، گوانگشی و ژجیانگ نیز تولید می شود. کشورهای ویتنام و ژاپن نیز برای تولید چای گل یاس شهرت دارند.
مختصات: ۳۱°۵۶′۰۰″ شمالی ۵۰°۳۱′۰۰″ شرقی / ۳۱٫۹۳۳۳۳°شمالی ۵۰٫۵۱۶۶۷°شرقی / 31.93333; 50.51667
فهرست روستاهای شهرستان اردل
فهرست روستاهای ایران
دره یاس، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.
این روستا در دهستان مشایخ قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۲۹ نفر (۷۶خانوار) بوده است.
سنسه یاس (به اسپانیایی: Sancellas) یک دهستان در اسپانیا است که در Pla de Mallorca واقع شده است. سنسیس ۵۲٫۸۶ کیلومتر مربع مساحت و ۳٬۱۰۵ نفر جمعیت دارد و ۱۲۰ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای اسپانیا


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یاس در جدول کلمات

معنی یاس به انگلیسی

discouragement (اسم)
فتور ، یاس ، دلسردی
disappointment (اسم)
محرومیت ، حرمان ، یاس ، نومیدی ، نا امیدی ، دل شکستگی
despair (اسم)
یاس ، نومیدی ، فروماندگی
letdown (اسم)
تحقیر ، یاس ، نومیدی شکست

معنی کلمه یاس به عربی

یاس
احباط , ياس
نيلج
نيلج
سن الياس

یاس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند ٢٢:٣٩ - ١٣٩٦/٠٦/٠٦
نام قومی آریایی و از آلان ها
در رومانی.مجارستان
در شهر یاس و یاشی
|

علی طرخانی ١٨:٥٣ - ١٣٩٧/٠٥/١٨
یاس یعنی گل سفیدوکوچک خوشبو
|

یاس ٢٢:٠٣ - ١٣٩٧/٠٦/٢٢
یاس به معنای گل یاس است
|

مهرعلی ٠٢:٢٩ - ١٣٩٧/٠٦/٢٣
در زبان ترکی به معنای اندوه، غم و یا مجلس عزای از دست دادن فردی را گویند
|

حسین ذوالفقاری ٢٢:٤١ - ١٣٩٧/٠٨/٢١
سمن
|

ياس ٢٣:٢٦ - ١٣٩٧/١٠/٢١
ياس:گلي خوشبو و زيبا
|

Nirvana ١٦:٤٧ - ١٣٩٧/١٠/٢٨
ياس يعني يك گل خوش عطر و داراى گلبرگ هاى سفيد است .
|

یاس جمالپور ١٨:٥٩ - ١٣٩٧/١١/٢٤
اسم من یاس و به معنی گل خوش بو به رنگ سفید و من به اسم خودم مینازم چون بابام انتخابش کرد
|

Sorosh Sfri ٠٠:١٢ - ١٣٩٨/٠٣/٢٩
یاس اسم خواهره منه و بسیار زیباست و به معنیه گلی خشبو است
|

یاس ١٧:٥٠ - ١٣٩٨/٠٨/٠١
منم اسمم یاسه اما همیشه نا امید ام و اندوهگین
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• یاس آهنگها   • مرگ یاس   • یاس mosafer   • یاس man edame midam   • یاس اهنگ جدید   • یاس bad shodam   • یاس hamechi dorost mishe   • یاس khiyabooniha   • معنی یاس   • مفهوم یاس   • تعریف یاس   • معرفی یاس   • یاس چیست   • یاس یعنی چی   • یاس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یاس
کلمه : یاس
اشتباه تایپی : dhs
آوا : yAs
نقش : اسم
عکس یاس : در گوگل


آیا معنی یاس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )