برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1349 100 1

یحیی عدل

یحیی عدل در دانشنامه اسلامی

یحیی عدل
پروفسور دکتر یحیی عدل در سال ۱۲۸۷ شمسی در تهران و در خانواده ای متمکن به دنیا آمد که از اعیان تبریز بودند. پدرش یوسف عدل (مکرم الملک و بعداً قائم مقام) بود که اکثرا حاکم ولایات می شد. تولد یحیی در زمان احمدشاه قاجار بود. پدرش در زمان ولی عهدی احمدشاه، کفالت حکومت آذربایجان را داشته و در دوره رضاخان، چهار دوره وکیل مجلس می گردد. مادرش دختر مقتدرالدوله (پسر عباس میرزای ولی عهد) بوده است. پدر بزرگش حاج علی آقا معمم و مالک بود و می گویند او پل آجی چای (تلخه رود) را در حوالی تبریز احداث کرده است.
پروفسور یحیی عدل، جراج و پزشک معروف، فرزند میرزا یوسف خان قائم مقام آذربایجانی یکی از پسران حاج سید حسین شام غازانی، متولد ۱۲۸۷ (ه. ش) است. در نوجوانی همراه برادر بزرگ ترش غلام رضا عدل به فرانسه اعزام شدند، غلام رضا موفق به اخذ دکترا در رشته کشاورزی شد و یحیی در رشته فلسفه و ریاضی دیپلم گرفت.
سخنی از یحیی عدل
پرفسور خود درباره تحصیل در فرانسه چنین می گوید: «در پاریس دوره متوسطه را به پایان رسانیدیم و چون در ایران فرانسه خوانده بودیم، برای ادامه درس جز دو سه ماه اولیه مشکلی نداشتیم. در سال آخر تحصیلات متوسطه یا باید ریاضیات می خواندیم یا فلسفه. من رشته ریاضی را تمام کردم و قصد داشتم مهندسی بخوانم؛ چون ریاضیاتم قوی بود. دو سه ماهی آن را شروع کرده بودم که دکتر حبیب عدل عمویم، مرا تشویق کرد که پزشک شوم، چون معتقد بود هر که مهندسی بخواند، باید کارمند دولت شود و نمی تواند مستقل کار کند». به همین علت به دانشکده پزشکی پاریس وارد گردید و پس از هشت سال تحصیل موفق به اخذ مدرک دکترا و تخصص در جراحی عمومی شد.
مشاغل
یحیی عدل سِمت هایی را بر عهده داشت که در ذیل می آید:
← سال ۱۳۱۸
...

یحیی عدل در دانشنامه ویکی پدیا

یحیی عدل
یحیی عدل (زادهٔ ۱۲۸۷ در تبریز – درگذشتهٔ ۱۴ بهمن ۱۳۸۱ در تهران) جراح ایرانی بود که وی را «پدر جراحی ایران» می نامند.
خانه پروفسور عدل
رویداد خرم دره
یحیی عدل در سال ۱۲۸۷ در تبریز متولد شد. پدرش یوسف خان مکرم الملک مدتی نایب الایاله آذربایجان بود. محمدولی فرمانفرمائیان و حبیب نفیسی شوهر خواهران عدل و مصطفی عدل، بنیان گذار دادگستری نوین در ایران و احمدحسین عدل، وزیر کشاورزی و مؤسس دانشکده کشاورزی کرج، پسرعموهای او بودند.
وی تحصیلات دبستان را در مدرسه حکمت تبریز به پایان برد و تحصیلات دبیرستان را به سبب انتصاب پدر به عنوان حاکم کرمانشاه در این شهر انجام داد. وی مدتی از تحصیل بازماند تا سرانجام پدرش به هزینه شخصی وی و برادرش را به فرانسه فرستاد. او در پاریس تحصیلات دوره متوسطه را در رشته های فلسفه و ریاضی به پایان رساند و پس از مدتی تحصیل در دانشکده ریاضی، به تشویق عمویش وارد دانشکده پزشکی پاریس شد. پس از پایان به مدت دو سال دستیار گرگوار و رئیس درمانگاه بود. در این مدت وی به رشته جراحی روی آورد. عدل چندین سال در رشته جراحی عمومی و اورولوژی مطالعه کرد. او در سال ۱۳۱۷ پایان نامه خود را دربارهٔ درمان آدنوپاتی سلی از تصویب گذراند و موفق به دریافت مدال نقره از دانشکده پاریس شد. او پس از موفقیت در کسب درجه لوره آ در سال ۱۳۱۸ ش و درست یک ماه پیش از شروع جنگ جهانی دوم به ایران بازگشت.
پس از بازگشت به ایران او در دانشکده پزشکی استخدام شد و استادی کرسی جراحی عمومی و ریاست بخش جراحی بیمارستان سینا به وی واگذار شد. در آن زمان کمبود جراح در ایران باعث شده بود که وی حتی تا چندین جراحی در روز انجام دهد.
عکس یحیی عدل


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با یحیی عدل

یحیی عدل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی یحیی عدل   • مفهوم یحیی عدل   • تعریف یحیی عدل   • معرفی یحیی عدل   • یحیی عدل چیست   • یحیی عدل یعنی چی   • یحیی عدل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یحیی عدل
کلمه : یحیی عدل
اشتباه تایپی : dpdd ung
عکس یحیی عدل : در گوگل

آیا معنی یحیی عدل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )