برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1322 100 1

یعقوب

/ya'qub/

معنی اسم یعقوب

اسم: یعقوب
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عبری
معنی: (تلفظ: yaequb) (عبری) به معنی ' پاشنه را می گیرد '، (در اعلام) یکی از اجداد عبرانیان و پسر اسحاق پیغمبر و پدر حضرت یوسف و ملقب به اسرائیل است - آنکه پاشنه را می گیرد، نام پسر اسحاق (ع) و پدر یوسف (ع )، پیامبری که به آزمایشهای سخت مبتلا شد و صبر او معروف است

معنی یعقوب در لغت نامه دهخدا

یعقوب. [ ی َ ] (ع اِ) کبک نر. ج ، یعاقیب. (از منتهی الارب ) (آنندراج ) (از دهار) (ناظم الاطباء) (برهان ) (از اختیارات بدیعی ) (غیاث ) (از مهذب الاسماء) (السامی فی الاسامی ). ابن خلدون ذیل اقلیم خامس آرد: در آن اقلیم بر کنار بحر محیط در آخر ضلع غربی شهر شنتیاقو است و معنی آن یعقوب است. (از ترجمه ٔ مقدمه ٔ ابن خلدون ) :
هم به انصاف او نهد بیضه
جفت یعقوب بر دو بال عقاب.
سوزنی.
|| جوی خرد. (دهار). || اسب. (از منتهی الارب ).

یعقوب. [ ی َ ] (اِخ ) بیست ونهمین از امرای بنی مرین مراکش (819-827 هَ. ق.). (از طبقات سلاطین اسلام ص 50).

یعقوب. [ ی َ ] (اِخ ) ششمین از امرای آق قویونلو (884-896 هَ. ق.). (از طبقات سلاطین اسلام ص 227).

یعقوب. [ ی َ ] (اِخ ) ابن ابراهیم برزبینی ، مکنی به ابوعلی (409-486 هَ. ق.). از اهل برزبین بغداد بود. در اصول و فروع کتابهایی دارد و از آن جمله است : التعلیقة، در فقه و خلاف. (از اعلام زرکلی ).

یعقوب. [ ی َ ] (اِخ ) ابن ابراهیم بزاز بغدادی ، ملقب به جراب. محدث است. فرزندش اسماعیل بن یعقوب بن حسن بن عرفه ای و از وی حدیث کرده اند و او از ابوجعفر محمدبن غالب تمتام و کدیمی روایت آورده است. یعقوب به سال 345 هَ. ق. درگذشته است. (از تاج العروس ذیل جرب ).

یعقوب. [ ی َ ] (اِخ ) ابن ابراهیم بن جمال الدین بن ابراهیم بختیاری حویزی.فقیه امامی. از آثار اوست : 1- الاعتبار فی اختصار الاستبصار. 2- حاشیه ای بر حاشیه ٔ تهذیب المنطق الشاه آبادیة الیزدیة. 3 - کتابی در تجوید قرآن. مرگ او احتمالاً در سال 1148 هَ. ق. بوده است. (از اعلام زرکلی ).

یعقوب. [ ی َ ] (اِخ ) ابن ابراهیم بن سعد، مکنی به ابویوسف کوفی انصاری شاگرد ابوحنیفه. قاضی القضاة به زمان هارون خلیفه ٔ عباسی (113-182 هَ. ق.). (یادداشت مؤلف ). و رجوع به ابویوسف (یعقوب بن ابراهیم...) شود.

یعقوب. [ ی َ ] (اِخ ) ابن ابراهیم بن عیسی بن ابی جعفر منصور، مکنی و معروف به ابوالاسباط. از گویندگان دارالخلافه ٔ عباسیان در عراق و معاصر مأمون بود و در حدود سال 215 هَ. ق. درگذشت. (از اعلام زرکلی ).

یعقوب. [ ی َ] (اِخ ) ابن ابراهیم بن کثیربن زیدب ...

معنی یعقوب به فارسی

یعقوب
یعقوب بن اسحاق کندی ( ف. ۲۵۸ ه.ق . ) فیلسوف حکیم منجم و اشهر اطبائ عرب و اسلام است . وی از دودمان ملوک بنی کندی و معاصر با مامون و معتصم و متوکل عباسی است و در بغداد ساکن بود و از لغات یونانی و سریانی آگاهی داشت چنانکه وی را مترجم در این زبانها گفتهاند. در منطق فلسفه هندسه حساب موسیقی نجوم و طب در حدود ۲٠٠ تالیف دارد . در تبحر در غالب علوم متداوله و کثرت تالیف در بیشتر فنون در عرض ارسطو ابوعلی سینا وامثال آنان محسوب است . از جمله آثار موجود او بزبان عربی ( رساله فی النفس ) ( فی الابانه عن وحدانیه ا...) ( فی مائیه العقل ) یا (کتاب فی العقل ) را باید نام برد.
کبک نر، یعاقیب جمع
ابن بدران بن منصور دمشقی تقی الدین جرائدی مکنی به ابویوسف متوفا به سال ۶۸۸ ه . ق . او در دمشق بدنیا آمد و در قاهره به شهرت رسید و پس از هشتاد و اندی سال زندگی در همانجا درگذشت
سلطان یعقوب پسر اوزون حسن
ده دهستان چهاربلوک بخش سیمینه رود شهرستان همدان در ۱٠ کیلومتری جنوب باختری قصبه بهار . کوهستانی سردسیر
نام یکی ازدهستانهای بخش الوار گرمسیری شهرستان خرم آباد . این دهستان در خاور بخش واقع است . کوهستانی گرمسیر . از ۱۷ ده تشکیل شده که سکن. آن ۲۴٠٠ تن میباشد .
یکی از مغفلین و بنام او کتابی تالیف شده است
اسحاق بن احمد سگزی ( سجستانی ) ( سجستانی ) . از نویسندگان اسماعیلی و مولف کشف المحجوب ( ه . م . ) است . وی در اواخر قرن چهارم میزیسته .
محدث است
یا یعقوبیه یکی از فرق سه گانه مسحیان بودند که به اقانیم سه گانه اعتقاد داشتند منتها این گروه میگفتند کلمه اقنوم علم بگوشت و خون تبدیل شد و از اینرو خدا مسیح ...

معنی یعقوب در فرهنگ معین

یعقوب
(یَ) [ ع . ] (اِ.) ۱ - کبک نر. ج . یعاقیب . ۲ - پسر اسحق و پدر حضرت یوسف .

معنی یعقوب در فرهنگ فارسی عمید

یعقوب
کبک نر.

یعقوب در دانشنامه اسلامی

یعقوب
معنی يَعْقُوبَ: ازپيامبران الهي علي نبينا وعليه السلام و لقب ايشان اسرائيل است
معنی أَبَوَيْکَ: دو پدرت (ابراهيم واسحاق که پدر و پدر بزرگ حضرت يعقوب بودند)
معنی إِسْرَائِيلَ: لقب حضرت يعقوب پيامبر(علي نبينا وعليه السلام)
معنی يُوسُفَ: از پيامبران الهي و فرزند حضرت يعقوب علي نبينا و عليهما السلام
معنی يَهُودُ: پيروان حضرت موسي علي نبينا و عليه السلام (در روايت آمده که يهود بدان جهت يهود ناميده شدهاند ، که از فرزندان يهودا ، پسر حضرت يعقوب علي نبينا و عليه السلام مي باشند )
معنی يَهُودِيّاً: يهودي - پيروان حضرت موسي علي نبينا و عليه السلام (در روايت آمده که يهود بدان جهت يهود ناميده شدهاند ، که از فرزندان يهودا ، پسر حضرت يعقوب علي نبينا و عليه السلام مي باشند )
معنی نَافِلَةً: زیادی - اضافه - عطیه و بخششی افزون (کلمه نافله از ماده نفل به معناي زيادي است ،و معناي عبارت "وَمِنَ ﭐللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَّکَ "این است که قسمتي از شب را پس از خوابيدنت بيدار باش و به قرآن (يعني نماز ) مشغول شو ، نمازي که زيادي بر مق...
ریشه کلمه:
يعقوب‌ (۱۶ بار)

«علیه السلام» فرزند اسحق پسر ابراهیم علیهم السلام پدر انبیاء بنی اسرائیل نام مبارکش 16 بار در کلام اللَّه مجید مذکور است. نام دیگر آن جناب اسرائیل می‏باشد . . او در آیه . از عباداللَّه الصالحین شمرده شده و در آیات . به بهترین توصیف یاد شده است. نه مثل تورات که می‏گوید: خدا با یعقوب کشتی گرفت و عنقریب بود که بر خدا غلبه کند نعوذباللَّه.
یَعْقُوب یا اسرائیل فرزند اسحاق، نوه ابراهیم(ع) و از پیامبران الهی بود که نام او در قرآن آمده است. مفسران شیعی اسرائیل را به معنای عبداللَّه دانسته؛ ولی تورات علت نامگذاری او را پیروزی یعقوب در کُشتی با فرشته الهی دانسته است. در منابع اسلامی برای اثبات جایز بودن توسل به غیر خدا، به ماجرای واسطه قراردادن او توسط برادران یوسف نزد خدا، استناد شده است. همچنین برخی برای جایز بودن ازدواج هم زمان با دو خواهر قب ...


یعقوب در دانشنامه ویکی پدیا

یعقوب
عکس یعقوب
«یعقوب» (انگلیسی: Jacob (film)) یک فیلم به کارگردانی پیتر هال است که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به متیو موداین، لارا فلین بویل، شان بین، و جانکارلو جانینی اشاره کرد.
یعقوب آباد ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
یعقوب آباد (آباده)
یعقوب آباد (آبیک)
یعقوب آباد (بانه)
یعقوب آباد (بوئین زهرا)
یعقوب آباد (تویسرکان)
یعقوب آباد (ساوجبلاغ)
یعقوب آباد (قوچان)
یعقوب آباد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان آباده در استان فارس ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان بیدک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۴۴ نفر (۱۱۰ خانوار) بوده است. بقعه سلطان میرحیدر در این روستا قرار دارد
یعقوب آباد (آبیک)، روستایی از توابع بخش بشاریات شهرستان آبیک در استان قزوین ایران است.
این روستا در دهستان بشاریات شرقی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۶ نفر (۱۱خانوار) بوده است.
یعقوب آباد (بانه)، روستایی از توابع بخش نمشیر شهرستان بانه در استان کردستان ایران است.
این روستا در دهستان کانی سور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۲۷ نفر (۴۶خانوار) بوده است.
...

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یعقوب در دانشنامه آزاد پارسی

یَعْقوب (Jacob)
(ملقب به: اسرائیل) در عهد عتیق، از اجداد عبرانیان، پسر اسحاق و رِفقَه، که امتیازات نخست زادگی را از برادر همزادش عیسو گرفت. او دو دختردایی اش لِیَه و راحیل را به زنی گرفت و به ازای هریک هفت سال به پدرشان لابان، خدمت کرد. به هنگام قحطی در کنعان، به نزد پسرش یوسف در مصر رفت. خاندان او را بنی اسرائیل می گویند. دوازده پسر او دوازده سردودمان اسباط دوازده گانۀ بنی اسرائیل شدند. در قرآن از انبیای الهی، و فرزند اسحاق و جانشین او در پیامبری (آل عمران، ۹۳؛ مریم، ۵۸). نام او شانزده بار در قرآن آمده است. نیز ← اسرائیل (لقب)

ارتباط محتوایی با یعقوب

یعقوب در جدول کلمات

یعقوب
کبک نر
یعقوب فرانسوی
ژاکوب
از فرزندان حضرت یعقوب (ع)
پسر چهارم یعقوب نبی (ع)
پسر یعقوب نبی
یوسف
ساخته یعقوب غفاری با شرکت دانیال عبادی و آنا نعمتی
پایان دوم
فیلمی به کارگردانی و نویســندگی یعقوب غفاری
پایان دوم
نام عامل ری به عهد یعقوب بن لیث صفاری
ضلالی

یعقوب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسم دختر حضرت یعقوب   • حضرت یعقوب چند سال عمر کرد   • معنی یعقوب   • اسم یعقوب   • نام مادر حضرت یعقوب   • دینه دختر یعقوب   • زندگینامه حضرت یعقوب   • نام سریانی حضرت علی   • مفهوم یعقوب   • تعریف یعقوب   • معرفی یعقوب   • یعقوب چیست   • یعقوب یعنی چی   • یعقوب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یعقوب
کلمه : یعقوب
اشتباه تایپی : dur,f
آوا : ya'qub
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس یعقوب : در گوگل

آیا معنی یعقوب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )