انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1098 100 1

یمامه

معنی یمامه در لغت نامه دهخدا

یمامة. [ ی َ م َ ] (ع اِ) واحد یمام. یک کبوتر دشتی. (ناظم الاطباء). یکی یمام. (منتهی الارب ). || قصد و آهنگ. (ناظم الاطباء). آهنگ و قصد. (منتهی الارب ). و رجوع یه یمام شود.

یمامة. [ ی َ م َ ] (اِخ ) یمامه. نام کنیزکی کبودچشم که سوار را از مسافت سه روز راه می دیده است.
- امثال :
اَبصر من زرقاء الیمامة.
و بلاد جو، منسوب به اسم آن کنیزک می باشد.(ناظم الاطباء) (از منتهی الارب ) (از آنندراج ).

یمامة. [ ی َ م َ ] (اِخ ) یمامه. جوالیمامة. این بلاد که دارای نخیلات بسیارند عبارتند از نجد و تهامه و بحرین و عمان. (ناظم الاطباء). شهری بزرگ و دارای دیه ها و قلعه ها و چشمه ها و نخلستان هاست. نام اولش «جو» بوده و بعد به نام کبوتر، به یمامة موسوم گردیده است. (از معجم البلدان ). نام ناحیتی است به عربستان. (حدود العالم ). ملک یمامة را در بعضی از کتب از یمن شمرده اند و در چندی جا از ولایت حجاز.در قصبه ٔ دقرای یمن دیوان جهت سلیمان قصری سخت عالی ساخته بودند از سنگهای عظیم و دارالملکش یمامه بوده و دیگر بلاد یمامه فلج که مقام قیس عیلان بوده و زرنوق و قرقری و ارون است. (از نزهة القلوب ج 3 ص 263). یمامه در اقلیم دوم قرار دارد و طول آن از سمت باختر 71 درجه و 45 دقیقه و عرض آن از سمت جنوب 21 درجه و 30 دقیقه است. فاصله ٔ یمامه از بحرین (نجد) ده روز راه است و آن را «جو» و «عروض » نیز می نامیده اند، بعد در نسبت به یمامة بنت سهم بن طسم... یمامه نامیده شده است. (از معجم البلدان ج 8). نام یک خطه ٔ بزرگ از جزیرةالعرب که مسیلمه ٔ کذاب از آنجا ظهور نموده و خالدبن ولید برای سرکوبی و منکوب ساختن وی بدانجا لشکرکشی نمود و این غزوه به «وقعه ٔ یمامه » معروف شده. امروزه این اسم متروک گشته و تعیین حدود آن مشکل شده است. (از قاموس الاعلام ترکی ) : القصه به چهار شبانه روز به یمامه آمدیم. به یمامه حصاری بود بزرگ و کهنه ، از بیرون حصار شهری است و بازاری و از هر گونه صناع در آن بودند... و از یمامه به لحسا چهل فرسنگ می داشتند. (از سفرنامه ٔ ناصرخسرو چ دبیرسیاقی ص 108).

یمامه. [ ی َ م َ ] (ع اِ) یمامة. اسم کبوتر خانگی است.(تحفه ٔ حکیم مؤمن ). و رجوع یه یمام و یمامة شود.

معنی یمامه به فارسی

یمامه
اسم کبوتر خانگی است
شفنین بحری

یمامه در دانشنامه اسلامی

یمامه
یمامه که در قدیم به نام «جوّا» خوانده می شد، به نوشته مقدسی در قرن چهارم هجری قمری یکی از چهار ناحیه جزیرة العرب و وابسته به خوره حجر (هگر) بوده است. همو در جای دیگر می نویسد: یمامه ناحیتی است که قصبه آن حجر است. شهری بزرگ که دژها و دیه ها آن را دربر گرفته است.
به نوشته یاقوت، یمامه از ناحیه های نجد شمرده می شد و مرکز آن حجر بوده است. به هنگام پیدایش اسلام یمامه شهرها و روستاهایی داشته، از جمله منفوخه که قبر اعشی، سخن سرای عرب، در آنجا بوده است.
یکی دیگر از اماکن آن سدوس است که از شهرهای باستانی است و اکنون در آن آثاری از گذشته پیدا شده، در آنجا تندیسی به قطر 3 و بلندی 22 پا یافت شده است. آلوسی در تاریخ نجد می نویسد: در نزدیکی سدوس ساختمان هایی است که گمان می رود از آثار حمیریان (تبعان) باشد. همچنین گفته اند در میان این آثار چیزی است مانند گلدسته و بر آن نبشته های کنده شده بسیار است... چون مردم سدوس رفت و آمد جهانگردان فرنگی را به آنجا دیدند، ویرانش کردند تا با ایشان ارتباطی نداشته باشند.
در روستای فاو که در یمامه قرار دارد، نبشته هایی یافت شده که اهمیت بسیار دارد زیرا از نخستین نبشته ها به زبان عربی جنوبی است که به پیش از میلاد بازمی گردد و از آثار سبئیان است.
گویا اینجا بازمانده شهری بر سر راه کاروان رو بین یمن و خلیج فارس و عراق از راه نجد بوده است. به نوشته برترام توماس در یمامه چاههای «عویفره» نزدیک به فاو قرار داشته که همان محل اوفیر است که در تورات آمده و به زر و طاووس اشتهار داشته است.
نام عربی آن عفر بوده که در ترجمه به یونانی و عبری اوفیر شده است. این محل به معادن طلا نزدیک است. یکی از وادی های یمامه به نام عرض یا عارض است که به نوشته ابن خرداذبه کسی که از کوفه به سوی طایف رود ابتدا به عرض و سپس به طایف می رسد. همو در ضمن وصف راه یمامه تا مکه، عرض را نیز نام می برد و می گوید: عرض دره ای است که یمامه را دو قسمت می کند و در این درّه روستاهای منفوحه، وبره... توضح و مقراة قرار دارد.
بعضی از این روستاها مانند توضح و مقراة همانهایی است که شاعر معروف و صاحب معلّقه، امرؤالقیس، بدانها اشاره کرده است. به نوشته یاقوت، عرض درّه ای است در یمامه، خرم و بارور و دارای روستاها و کشتزارها. این درّه شاید بازمانده آبی روان بوده است. از وادی های دیگر یمامه، وادی حنیفه و عرض شمام است.
یمامه نام ناحیه ای در جزیرة العرب است که در آن جنگ سختی میان مسلمانان و پیروان مسیلمه کذاب مدعی دروغین نبوت، به وقوع پیوست. این جنگ در زمان خلافت ابوبکر و در سال دوازدهم هجرت اتفاق افتاد و منجر به پیروزی مسلمانان و کشته شدن مسیلمه گردید. در این نبرد عده زیادی از مسلمانان که حافظ و قاری قرآن بودند، شهید شدند.
جنگ یمامه یکی از جنگ هایی است که میان مرتدین، مدعیان نبوت و سرپیچی کنندگان از مرکز خلافت با مسلمانان رخ داد. این جنگ ها به جنگ های ردّه شهرت دارد.
دهخدا، علی اکبر، لغت نامه، ص۱.
یمامه نام منطقه ای در نجد عربستان است که نام اصلی و ابتدایی آن «جَوّ» بود، اما چون زنی از قبیله «جدیس» به نام «یمامه دختر مر» بر دروازه آن به دار آویخته شد، آن منطقه را به نام او خواندند.
بلاذری، احمد بن یحیی، فتوح البلدان، ص۱۰۵، بیروت، دار و مکتبة الهلال، ۱۹۸۸م.    
زمانی که پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) به فرمانروایان نامه می نوشت، نامه ای به «هوذة بن علی حنفی» و اهل یمامه نگاشته و آنان را به اسلام دعوت کرد.هوذة در پاسخ از پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) خواست تا وی را جانشین خودش قرار دهد که مورد پذیرش حضرتشان قرار نگرفت.مسلیمه در اواخر عمر پیامبر اسلام از این منطقه سر بر آورد و ادعای نبوت دروغین کرد و فردی به نام «رجال بن عنفوه» نیز گواهی داد که پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) او را با خود شریک کرده است. وی با یکی دیگر از مدعیان نبوّت که زنی به نام سجاح بود، ازدواج کرد. بعد از آن بود که بنو حنیفه و برخی ساکنان یمامه به دنبال او راه افتادند. اتحاد این دو، نیروی عظیمی را بر علیه مسلمانان شکل داد.
شروع جنگ
...
یمامه نام ناحیه ای در جزیرة العرب است که در آن جنگ سختی میان مسلمانان و پیروان مسیلمه کذاب به وقوع پیوست. مسلیمه در اواخر عمر پیامبر اسلام از این منطقه سر بر آورد و ادعای نبوت دروغین کرد. وی با یکی دیگر از مدعیان نبوت که زنی به نام سجاح بود، ازدواج کرد و به تدریج پیروان زیادی گرد او جمع شدند.
پس از فوت رسول خدا صلی الله علیه و آله، خطراتی دین اسلام را تهدید می کرد و از مهمترین آنها مسیلمه بود. پس از این که ابوبکر در امر خلافت مستقر شد، سپاهی را به فرماندهی خالد بن ولید به سمت یمامه گسیل داشت.
هنگامی که به یمامه رسیدند با دسته ای از یاران مسیلمه برخورد کردند. از آنها پرسیدند: عقیده شما چیست؟ آنها پاسخ دادند: منا نبّی و منکم نبّی ترجمه: باید از شما یک پیامبر و از ما نیز یک پیامبر باشد.
سپس جنگ سختی میان مسلمین با سپاه مسیلمه درگرفت که از سخت ترین جنگهای مسلمانان با مدعیان نبوت و مرتدین به شمار می آید. این جنگ به نام ناحیه ای که جنگ در آن به وقوع پیوسته است به جنگ یمامه معروف است.
در این نبرد گرچه سپاه مسیلمه شکست خوردند و خود او نیز کشته شد، اما عدة زیادی از مسلمانان نیز به شهادت رسیدند که تعداد پنجاه و هشت نفر از مهاجر و انصار در میان آنها بودند و از این شماره سیزده نفر آنان، کسانی بودند که در جنگ بدر حضور داشتند.
جمع شهدای مسلمانان به روایت ابن اعثم (یکی از مورخین) یک هزار و دویست نفر بوده که تعداد هفتصد نفر از آنان حافظ قرآن بوده اند. لذا پس از این نبرد بود که به مسلمین به فکر جمع آوری و کتابت قرآن افتادند.
جنگ یمامه یکی از جنگهایی است که میان مرتدین، مدعیان نبوت و سرپیچی کنندگان از مرکز خلافت با مسلمانان رخ داد. این جنگ ها به جنگهای ردّه شهرت دارد.
یمامه، ناحیه ای است میان نجد و بحرین که سال هفتم هجری دو نفر در آن جا حکومت می کردند. یکی از این دو نفر و شاید مهم ترین آنها "هوذة بن علی حنفی" و دیگری "ثمامة بن اثال حنفی" بوده است.
در این که منطقه یمامه چگونه به دست این دو نفر اداره می شده اطلاع چندانی در منابع یافت نمی شود. بیشتر منابع به ریاست این دو نفر بر یمامه اشاره کرده اند. هر چند نام هوذة بن علی در این میان بیشتر به چشم می خورد. "زرکلی" می نویسد: «هوذة بن علی بن ثمانیة بن عمر حنفی از بنی حنیفه و از قبیله "بکر بن وائل" و در «نجد» حاکمیت داشته است.» منابع به همکاری هوذة بن علی با پادشاه ایران در جهت تامین امنیت کاروان های ایرانی که از یمن به ایران می رفتند، اشاره دارند. به نظر می رسد این همکاری بیشتر جنبه اقتصادی داشته است؛ چرا که هوذة بن علی از نظر مذهبی پیرو آئین نصرانی بوده است، در حالی که در ایران دین رسمی، دین زرتشتی بوده است.در واقع انگیزه های اقتصادی (در قبال تامین امنیت کاروانها) هوذه را ترغیب به همکاری می کرده است.فرستاده پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) به نزد "هوذة بن علی حنفی" و "ثمامة بن اثال حنفی"، "سلیط بن عمرو" بوده است. سلیط بن عمرو برادر "سهیل بن عمرو" و از مهاجران اولیه بوده است. عده ای او را جزء حاضران در بدر می دانند.
نامه پیامبر اکرم
در این که آیا پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) به "هوذة بن علی" و "ثمامة بن اثال" جداگانه نامه هایی نوشته یا این که تنها یک نامه بوده و خطاب به هر دو بوده است، نمی توان نتیجه گیری درستی داشت.در بیشتر منابع تنها نام هوذة بن علی ذکر شده است و او مورد خطاب پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) است.متن نامه پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) در برخی از منابع به صورت بسیار مختصر و در برخی دیگر کمی طولانی تر ذکر شده است."یعقوبی" قائل است: «نامه ای که پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) برای هوذة بن علی و امرای دیگری چون "شجاع بن وهب" و "ذی الکلاع حمیری" و دیگران نوشت مانند آن چیزی بود که به کسری و قیصر نوشت.» "زرکلی" می نویسد: «پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) به او نوشت، اسلام بیاور تا سالم بمانی و آنچه تحت قدرت تو است، باقی بماند.» "صالحی شامی" که قضایا را به صورت نسبتا مفصل تر نوشته می نویسد: «پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) سلیط بن عمر را به سوی هوذة بن علی فرستاد.وقتی سلیط نزد هوذة رفت، او سفیر پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) را گرامی داشت، سپس نامه پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) را خواند در این نامه آمده بود: بسم الله الرحمن الرحیم از محمد رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) به هوذة بن علی سلام بر کسی که از هدایت پیروی کند؛ بدان که دین من به زودی به نقاط دور دست نیز خواهد رسید. پس اسلام بیاور تا سلامت بمانی و آنچه تحت قدرت توست باقی بماند».
← شرط مسلمان شدن
او پس از مدت اندکی در گذشت. "صالحی شامی" می نویسد: پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) از فتح مکه بر می گشت که جبرئیل خبر آورد، او از دنیا رفت. در یکی از نقلها آمده است: «پس از این که سلیط بن عمرو نامه رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) را برای هوذة بن علی برد او وفد (گروهایی که خدمت پیامبر می رسیدند و اسلام می آوردند) خویش را نزد رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) فرستاد. در این وفد افرادی چون "مجاعة بن مراره"، "رجال بن عنفوه"، "مسیلمه کذاب" و دیگران بودند که عده ای از آنها مسلمان شدند.» به هر حال اتفاقی که در این جا وجود دارد، این است که هوذة بن علی اسلام نیاورد."ابن سید الناس" به نقل از "واقدی" می نویسد: «ارکون دمشق یکی از بزرگان نصاری نزد هوذة بن علی بود.ارکون از هوذة در مورد پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله وسلّم) سوال کرد.هوذة گفت: نامه او به نزد من آمد و مرا به اسلام دعوت کرده بود.ترسیدم فرمانروایی ام از دست برود."ارکون" گفت: همین گونه است...؛ اما به هر حال برای تو بهتر این بود که از او پیروی می کردی؛ چرا که او پیامبر عربی است که عیسی بن مریم (علیه السّلام) به آمدن او بشارت داده است و در انجیل نزد ما مکتوب است که محمد رسول خداست.» اما در خصوص "ثمامة بن اثال" و سرانجام او اکثر مورخان قائلند، وی در سفری که به سمت مدینه می آمد، توسط مسلمانان اسیر شد. او را نزد پیامبر آوردند. رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) به او بسیار محبت کرد و از او خواست که اسلام آورد. (ثمامه هنوز جواب صریحی به پیامبر نداده بود که) سرانجام پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) دستور آزادی او را صادر کرد و در همین زمان ثمامه اسلام آورد.

یمامه در دانشنامه ویکی پدیا

یمامه
یمامه نام ناحیه ای باستانی بوده است در شرق فلات نجد که امروزه در کشور عربستان سعودی واقع است.
دانشنامهٔ رشد، سرواژهٔ یمامه
یمامه خاستگاه مسیلمه، همدوره با محمد پیامبر اسلام، بوده است و نبرد یمامه از سری جنگ های رده در این منطقه برپا شد که در آن خالد بن ولید پس از درگذشت پیامبر به جنگ با مسیلمه کذاب پرداخت. این نبرد به پیروزی مسلمانان انجامید.
ابوبکر در پی کشته شدن تعدادی از قاریان قرآن در نبرد یمامه، زید بن ثابت را مأمور گردآوری قرآن کرد. در زمان لشکرکشی زید بن حارثه، محمد بن عبدالله با ارسال نامهای توسط سلیط بن عمرو به پادشاه یمامه، هوذة بن علی معروف به هوذة حنفی که از نظر مذهبی پیرو آئین نصرانی بود او را به اسلام دعوت کرد.
عکس یمامه
زرقاء یمامه از زنان عرب در دوران پیش از اسلام بود و در یمامه می زیست. مضربِ مثل در بینایی است (بیناتر از زرقاء الیمامه؟) تا حدّی مبالغه آمیز که گفته می شد او از فاصلهٔ مسیر سه روزه می دید. از برای رنگ آبی چشمانش زرقاء نامیده شد.
نبرد یمامه یا جنگهای ردّه جنگ سختی بود که در ۶۳۲ (میلادی)، میان مسلمانان و پیروان مسیلمه به وقوع پیوست. مسیلمه در اواخر عمر محمد پیامبر اسلام ادعای پیامبری کرده بود. وی با یکی دیگر از مدعیان نبوّت که زنی به نام سجاح بود، ازدواج کرد و به تدریج پیروان زیادی گرد او جمع شدند. پس از درگذشت محمد، خطراتی اسلام را تهدید می کرد و از مهمترین آنها مسیلمه بود. پس از اینکه ابوبکر خلیفه شد، سپاهی را به فرماندهی خالد بن ولید به سمت یمامه گسیل داشت.
دانشنامه رشد
مسلمانان هنگامی که به یمامه رسیدند، با دسته ای از یاران مسیلمه برخورد کردند. در آنجا جنگ سختی میان مسلمین با سپاه مسیلمه در گرفت. این جنگ به نام ناحیه ای که جنگ در آن به وقوع پیوسته است به جنگ یمامه معروف است. در این نبرد گروه زیادی از مسلمانان نیز کشته شدند که تعداد پنجاه و هشت نفر از مهاجر و انصار در میان آنها بودند و از این شماره سیزده نفر آنان، کسانی بودند که در جنگ بدر حضور داشتند. پس از کشته شدن تعداد زیادی از قاریان قرآن، عمر با ابوبکر، برای جمع آوری قرآن مشاوره کرد. این اولین تلاش برای جمع آوری قرآن بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یمامه در دانشنامه آزاد پارسی

یَمامه
ناحیه ای در جزیرةالعرب، در جنوب نجد، واقع در عربستان سعودی. گرداگرد این ناحیه رمل است. جغرافی نویسان اسلامی قسمت هایی از یمن، حجاز، بحرین، شام و عراق را نیز جزو یمامه دانسته اند. ستون فقرات یمامه جبل طُریق است، که آن را جبل الیمامه هم می خوانند. منطقۀ عارض، که مرکزش شهر ریاض است، از بخش های یمامه شمرده می شود. در روزگاران قدیم یمامه را به نام های جَوّا، العَروض و القُریّه نیز نامیده اند. یمامه مسکن قبیلۀ بنی تمیم است و از رویدادهای مهم تاریخی آن جنگ مُسَیلمۀ کذّاب با خالد بن ولید در محلی به نام عقرباء است.

یمامه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• یمامه کجاست   • جنگ یرموک   • نبرد یمامه   • نجد   • شهدای جنگ یمامه   • سجاح   • مسیلمه   • خالد بن ولید   • معنی یمامه   • مفهوم یمامه   • تعریف یمامه   • معرفی یمامه   • یمامه چیست   • یمامه یعنی چی   • یمامه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یمامه
کلمه : یمامه
اشتباه تایپی : dlhli
عکس یمامه : در گوگل


آیا معنی یمامه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )