برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1184 100 1

ینا

ینا در دانشنامه ویکی پدیا

ینا
ینا شهری در ایالت تورینگن آلمان است. این شهر به خطوط راه آهن آلمان متصل است. ینا در شرق این ایالت واقع شده است.
دانشگاه ینا
اطلس جامع گیتاشناسی شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۳۴۲-۲۴۶-۲
عکس ینا
سیارک ۵۲۶ (به انگلیسی: 526 Jena، نامگذاری:1904NQ) پانصد و بیست و ششمین سیارک کشف شده است که در ۱۴ مارس ۱۹۰۴ و در هایدلبرگ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
قدر مطلق سیارک برابر ۱۰٫۱۷ است.
باشگاه فوتبال کارل زایس ینا (به آلمانی: FC Carl Zeiss Jena) یک باشگاه فوتبال در آلمان است. این باشگاه سالها در لیگ آلمان شرقی بازی می کرد این تیم حد فاصل سالهای ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ مجموعاً ۷ جام به دست آورد.
دانشگاه فریدریش شیلر ینا (آلمانی: Friedrich-Schiller-Universität Jena) یک دانشگاه دولتی در شهر ینا در ایالت تورینگن آلمان است. این دانشگاه در ۱۵۵۸ میلادی بنیان گذاری شده است و در میان ده دانشگاه قدیمی آلمان است. تاکنون شش دانش آموختهٔ دانشگاه ینا برندهٔ جایزهٔ نوبل شده اند که تازه ترین آن ها در سال ۲۰۰۰ میلادی روی داد، زمانی که هربرت کرومر بروندهٔ جایزهٔ نوبل فیزیک شد.
الهیات
حقوق
اقتصاد و مدیریت اجرایی
علوم انسانی
علوم اجتماعی و علوم رفتاری
ریاضیات و علوم رایانه
فیزیک و اخترشناسی
شیمی و علوم زمین
زیست شناسی و داروشناسی
پزشکی
این دانشگاه نام شاعر آلمانی، فریدریش شیلر را بر خود دارد که از مدرسان آن بود. در آن زمان، در سدهٔ ۱۹ میلادی، برخی از تأثیرگذارترین اندیشمندان در دانشگاه به تدریس می پرداختند. با استادانی مانند یوهان گوتلیب فیشته، گئورگ ویلهلم فریدریش هگل، فریدریش ویلهلم یوزف شلینگ، و کارل ویلهلم فریدریش اشلگل، دانشگاه ینا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ینا در دانشنامه آزاد پارسی

یِنا (Jena)
میدان بازار، شهری در ایالت (لاند)تورینگن، آلمان، در جنوب شرقی وایمار، با ۱۰۱,۸۰۰ نفر جمعیت (۱۹۹۱). برای تولید ابزار های سنجش دقیق شهرت دارد. شرکت زایسدقیق بوده است. ناپلئون در ۱۸۰۶ در این جا بر پروسی ها چیره شد و شیلرو هگلدر دانشگاه فریدریش شیلر، (تأسیس در ۱۵۵۸)، تدریس می کردند. بازار این شهر یگانه محلۀ ینا بود که از بمباران متفقین در جنگ جهانی دوم سالم ماند. ساختمان شهرداری آن به شیوۀ معماری گوتیکساخته شده است که دو سقف مدوّر و یک برج ساعت با چهره های مکانیکی بر روی صفحۀ ساعت دارد. ینا موزۀ تجهیزات اپتیکی (۱۹۶۵) و باغ گیاه شناسی بسیار زیبایی دارد.

ینا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ینا   • مفهوم ینا   • تعریف ینا   • معرفی ینا   • ینا چیست   • ینا یعنی چی   • ینا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ینا
کلمه : ینا
اشتباه تایپی : dkh
عکس ینا : در گوگل

آیا معنی ینا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )