برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1321 100 1

یهوه

معنی یهوه در لغت نامه دهخدا

یهوه. [ ی َ هَُ وَ ] (اِخ ) نام خدای تعالی نزد یهود. (یادداشت مؤلف ). یهوه از آغاز نام خدای مطلق قوم موسی نبود بلکه پیش از زمان وی بنی اسرائیل او را در رأس سه گروه نیمه خدایان : کروبیون (ابرها)، صرافیون (مارهای بالدار) و الوهیون (خدایان گله های ابری ) می دانستند. (از مزدیسنا و ادب پارسی ص 165). یهوه در انگلیسی خدا، رب ترجمه می شود، ولی هیچیک از این دو کلمه معنی دقیق یهوه نیست. یهود در قدیم این کلمه را به سبب مقدس بودن آن به طریق هزوارش «یهوه » می نوشتند و «رب »تلفظ می کردند، اما اینکه معنی درست کلمه چیست ، موضوعی است قابل بحث و نیز اینکه آیا صورت قدیم کلمه «یهوه » یا «یهوه » است پرسشی است که یکی بر دیگری مترتب می شود. در سِفْرِ خروج (3/14) یهوه «منم که منم » یا«هستم آنکه هستم » معنی می دهد. و شاید «یاهو» مخفف یهوه باشد. (قاموس کتاب مقدس ). کلمه ٔ یهوه در زبان سامی از چهار حرف اصلی (ی ، هَ ، و، هَ) ساخته شده و تلفظ اصلی و ابتدایی این واژه «یَهُو» و «یاهو» بوده است و تلفظ یَهْوِه ظاهراًتلفظ بعدی و ساختگی کلمه است ، به معنی ابدیت و سرمدیت. بابلیها از نظر دنیای فانی و فنای کل مخلوقات ازلیت و ابدیت خداوند را با کلمه ٔ فوق بیان می کردند، ولی بیان معنی و شرح کامل این کلمه با واژه ها و الفاظ ممکن نیست. لفظ یهوه (به صورت تلفظ امروزی [ ی َ هَُ وَ ]) در فرهنگ ها و تداول تحریفی از کلمه ٔ فوق است و معنای مجازی «سرور من » و «مولای من » نیز به آن داده اند. صورتهای این کلمه را که به خط لاتین در ذیل این صفحه نقل شده است برخی صورت قدیمی فعل «بودن » به زبان عبری و اسم خاص ذات خداوند می دانند. از کلمه ٔ فوق دو معنی «من هستم ذاتی که هست » و «من هستم ذاتی که من هستم » استنباط می شود.

معنی یهوه به فارسی

یهوه
اسمی است که در تورات بر خدا اطلاق شده است و دلالت بر سر مدیت آن ذات مقدس کند.
نامی که درتورات به خدای متعال اطلاق شده

معنی یهوه در فرهنگ معین

یهوه
(یَ هُ وَ) [ عبر. ] (اِ.) اسمی است که در تورات بر خدا اطلاق شده است و دلالت بر سرمدیت آن ذات مقدس کند.

معنی یهوه در فرهنگ فارسی عمید

یهوه
نام خدای متعال در تورات.

یهوه در دانشنامه اسلامی

یهوه
نام خاص خدا در دین یهود « یَهُوَه » به معنی موجود و باشنده است. این نام در دین یهود بسیار احترام دارد.
اسمی است که در تورات بر خدا اطلاق شده است و دلالت بر سرمدیّت آن ذات مقدس دارد.


یهوه در دانشنامه ویکی پدیا

یهوه
عکس یهوه
شاهدان یَهُوَه یکی از شاخه های مسیحیت است که یکتاپرست هستند.
شاهدان یَهُوَه، مردمی از صدها فرهنگ و زبان مختلف با پیشینه های گوناگون هستند که اهداف مشترکی در زندگیشان، آن ها را متحد ساخته است. هدف اصلی آن ها ستایش یَهُوَه خدا، خدای کتاب مقدّس و آفریدگار عالم است. به علاوه، آن ها نهایت سعی خود را می کنند که در زندگیشان عیسی مسیح را سرمشق قرار دهند و مسیحی خوانده می شوند زیرا پیرو راه عیسی هستند. هر یک از 'شاهدان یَهُوَه' داوطلبانه وقت صرف می کنند تا مردم را با کلام خدا و پادشاهی او آشنا کنند و خبر خوش را بشارت دهند. آن ها شاهد یَهُوَه خوانده می شوند، زیرا در مورد یهوه خدا با مردم صحبت می کنند.
بنا بر بشارت این گروه، نام شاهدان یَهُوَه نشان دهنده این است که آن ها در خصوص یَهُوَه شهادت می دهند. یَهُوَه کیست؟ در کتاب مقدّس خدای قادر مطلق خود را یَهُوَه خوانده است.
این نامی اختصاصی و ویژه است و مانند خدا (الوهیم) یا خداوند (ادونای) فقط یک لقب نمی باشد. بطور کلّی، در طول تاریخ هر کسی را که به جلال خدا شهادت داده است می توان شاهد وی خواند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یهوه در دانشنامه آزاد پارسی

یَهُوَه (Jehovah)
در عهد عتیق، نام خدا که بر موسیتجلّی کرد. در متن عبریعهد عتیق با حروف «ی»، «ه»، «و» و «ه» (بدون مصوت های میانی) کتابت می شد؛ زیرا از فرط قداست تلفظ ناشدنی انگاشته می شد. برای پرهیز از ذکر صریح نام خدا از دو اصطلاح «اَدونای» (سرور) و «حَشیم» (اسم) نیز به جای آن استفاده می کردند.

ارتباط محتوایی با یهوه

معنی یهوه به انگلیسی

jahweh (اسم)
یهوه ، یهو خدای یهود

یهوه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شاهدان یهوه در ایران   • نام خدا در مسیحیت   • یهوه یعنی چه؟   • دین یهوه   • شاهدان یهوه و انتقال خون   • نام خدای یهود   • یهوه صبایوت   • نام خدا در دین یهود چی هست   • معنی یهوه   • مفهوم یهوه   • تعریف یهوه   • معرفی یهوه   • یهوه چیست   • یهوه یعنی چی  

توضیحات دیگر

معنی یهوه
کلمه : یهوه
اشتباه تایپی : di,i
عکس یهوه : در گوگل

آیا معنی یهوه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )