برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1328 100 1

یونس

/yunes/

معنی اسم یونس

اسم: یونس
نوع: دخترانه و پسرانه
ریشه اسم: عبری
معنی: (تلفظ: yuno (e) s) (سریانی ؟) سوره ی دهم از قرآن کریم، دارای صد و نه آیه، (در اعلام) یونس (ع) پسر متی ملقب به ذوالنون (= صاحب ماهی) یکی از انبیای بنی اسرائیل یونا - کبوتر، نام پسر امتای، یکی از پیامبران بنی اسرائیل، نام سوره ای در قرآن کریم، جیژ

معنی یونس در لغت نامه دهخدا

یونس. [ ن ُ ] (عبری ، اِ) به معنی کبوتر است. (از قاموس کتاب مقدس ).

یونس. [ ن ِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان سامن شهرستان ملایر، واقع در 24000گزی جنوب شهر ملایر، کنار خاوری راه شوسه ٔ ملایر به بروجرد. سکنه ٔ آن 593 تن. آب آن از چشمه و راه آن اتومبیل رو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5). نام محلی کنار راه ملایر و بروجرد، میان سامن و چوقانی ، در 404هزارگزی تهران. (یادداشت مؤلف ).

یونس. [ ن ُ ] (اِخ ) نام سوره ٔ دهم از قرآن مجید، پیش از سوره ٔ هود و پس از سوره ٔ توبه. و خود دارای 109 آیه است و در مکه نازل شده و با این آیه آغاز می شود: الَّر تلک آیات الکتاب الحکیم. (یادداشت مؤلف ).

یونس. [ ن ُ ] (اِخ ) ابن ابراهیم وفراوندی. ابن ندیم در الفهرست ذکر او کرده است. او راست : «الشافی فی علوم القرآن » و «الوافی فی العروض و القوافی ». (از معجم الادباء چ مصر ج 20 ص 68).

یونس. [ ن ُ ] (اِخ ) ابن ابی عمر اصفهانی ، معروف به یونس اصفهانی. از محدثان بود و احادیثی از آن حضرت روایت کرده است. (از ذکر اخبار اصبهان ص 354).

یونس. [ ن ُ ] (اِخ ) ابن ابی فروة. رجوع به یونس (ابن محمدبن کیسان...) شود.

یونس. [ ن ُ ] (اِخ ) ابن احمدبن رسته مغازلی ، مکنی به ابوالحسن. شیخی ثقه و از محدثان بود و به سال 321 هَ. ق. درگذشت. (از ذکر اخبار اصبهان ص 346).

یونس. [ ن ُ ] (اِخ ) ابن احمد محلی ازهری کفراوی شافعی ، معروف به یونس مصری. فقیه بود و به علم حدیث اشتغال داشت. در محلةالکبرای مصر در سال 1029 هَ. ق. به دنیا آمد و در همانجا و سپس در الازهر به تحصیل پرداخت. آنگاه به سال 1070 هَ. ق. به دمشق رفت و از محضر برخی از علمای آنجا کسب علم کرد و پس ازآن در جامع اموی تدریس حدیث را به عهده گرفت و به سال 1120 هَ. ق. در دمشق درگذشت. (از اعلام زرکلی ).

یونس. [ ن ُ ] (اِخ ) ابن بدران بن فیروزبن صاعد شیبی قرشی حجازی الاصل ، مکنی به ابوالولید و معروف به جمال الدین مصری. قاضی القضاة دمشق. وی در سال 555 هَ. ق. در مصر به دنیا آمد و از سلفی و جز وی دانش آموخت و در شام وکالت سلطنتی را بر عهده گرفت و پس ازآن در امینیه و عادلیه به تدریس پرداخت و به نمایندگی از سوی الملک العادل نزد خلیفه و ...

معنی یونس به فارسی

یونس
یونس پسر متی ملقب به ( ذوالنون ) یکی از انبیای بنی اسرائیل . نبوت او محتمل است در زمان سلطنت یربعام دوم و یا پیش از سلطنت او که در سال ۸۲۵ ق . م بوده اتفاق افتاده باشد. هنگامیکه از یانا بکشتی سوار شد و قصد ترشیش را داشت دچار طوفان عظیمی شد و بدریاافتاد و ماهی عظیمی معجز آسا ویرا بلعید و پس از سه روز به ساحلی که محتمل است به صیدون نزدیک بوده افکند.
به معنی کبوتر است
منجم مشهور و صاحب زیج حاکمی معروف به زیج ابن یونس
تابعی است
دهی از دهستان فرورق بخش حومه شهرستان خوی
ربیع بن یونس بن محمد بن ابی فروه کیسان معروف به ابن ابی فروه مکنی به ابو الفضل از موالی بنی عباس و از وزیران دور اندیش بود .

معنی یونس در فرهنگ فارسی عمید

یونس
دهمین سورۀ قرآن کریم، مکی، دارای ۱۰۹ آیه.

یونس در دانشنامه اسلامی

یونس
معنی يُونُسَ: از پیامبران الهی علي نبينا و عليهم السلام (ذا النون يعني صاحب ماهي ، يونس پيغمبر فرزند متي علي نبينا و عليهما السلام است که صاحب داستان ماهي است و از طرف پروردگار مبعوث بر اهل نينوي شد و ايشان را دعوت کرد ولي ايمان نياوردند پس نفرينشان کرد و از خدا خ...
معنی نُّونِ: ماهي (ذا النون يعني صاحب ماهي ، که لقب حضرت يونس فرزند متي علي نبينا و عليهما السلام است که صاحب داستان ماهي است و از طرف پروردگار مبعوث بر اهل نينوي شد و ايشان را دعوت کرد ولي ايمان نياوردند پس نفرينشان کرد و از خدا خواست تا عذابشان کند همين که نشا...
معنی ذَا ﭐلنُّونِ: لقب حضرت يونس علي نبينا و عليه السلام (کلمه نون به معناي ماهي است و ذا النون يعني صاحب ماهي ، يونس پيغمبر فرزند متي علي نبينا و عليهما السلام است که صاحب داستان ماهي است و از طرف پروردگار مبعوث بر اهل نينوي شد و ايشان را دعوت کرد ولي ايمان نياوردند پ...
معنی لَوْلَا: اگر نبود - چرا نشد (در عباراتي نظير "وَلَوْلَا دَفْعُ ﭐللَّهِ ﭐلنَّاسَ بَعْضَهُم بِبَعْضٍ " معني اگر نبود مي دهد وقتی در ترکیب با فعل بیاید معنی چرا نشد یا چرا می دهد مثل "وَلَوْلَا إِذْ دَخَلْتَ جَنَّتَکَ قُلْتَ مَا شَاءَ ﭐللَّهُ ":چرا وقتي به باغ خ...
ریشه کلمه:
يونس‌ (۴ بار)

«علیه السلام» نام مبارکش چهار بار در قرآن مجید ذکر شده است و نیز به لفظ ذاالنون و صاحب الحوت از او یاد شده. . این پیامبر بزرگوار همان است که از قوم خویش قهر کرد و از میان آنها بیرون رفت و بالاخره به شکم ماهی افتاد و خدایش از آن نجات داد لذا لازم است احوال او از چند جهت بررسی شود ابتدا آیات قرآن را در این زمینه نقل می‏کنیم سپس به موضوعات دیگر می‏پردازیم. 1- . یعنی: حقا که یونس از پیامبران است. آنگاه که به حال نارضایی به سوی کشتی پر رفت. با اهل کشتی قرعه انداخت و از مغلوبان شد. ماهی او رابلعید حال آنکه خودش را ملامت می‏کرد چرا از قومش جدا شد یا قوم خویش را ملامت می‏کرد که اسباب بیرون رفتن او را فراهم آوردند اگر خدا را تسبیح نمی‏گفت تا قیامت در شکم ماهی می‏ماند، او را از شکم ماهی به ساحل انداختیم حال آنکه مریض و ناتوان بود. درخت کدویی بر او رویاندیم، بصدهزار نفر بلکه بیشتر پیا ...


یونس در دانشنامه ویکی پدیا

یونس
عکس یونس
یونُس در دو مورد به کار می رود:
یونس پیامبری الهی
یونس (سوره) نام سوره ای از قرآن
یونس یک خواننده و آوازخوان معروف اهل افغانستان بود. وی یکی از نخستین آوازخوانان موسیقی آماتور در افغانستان محسوب می شود.
یونس دوران ابتدایی تحصیل خود را در مکتب/مدرسه امانی در کابل گذراند و سپس برای تحصیل در رشتهٔ زمین شناسی راهی مسکو شد. یونس مدتی در کشور پاکستان زندگی می کرد و سپس به همراه خانواده به استرالیا مهاجرت نمود و ۱۷ سال پایانی زندگی اش را در شهر ملبورن گذراند.
وی آوازخوانی را از ۸ سالگی آغاز نمود و موسیقی را نزد استادانی نظیر «محمدحسین سرآهنگ»، «دیش پندی» و «پروفسور چترجی» فرا گرفت. سپس در دههٔ ۵۰ خورشیدی به طور حرفه ای در رادیو افغانستان به اجرا پرداخت.
یونس در حدود ۲۰۰ ترانه در رادیو و ۳۰ ترانه در تلویریون افغانستان اجرا و ضبط کرد.
سورهٔ یونس سورهٔ ۱۰ام قرآن است، دارای ۱۰۹ آیه است، و از سوره های مکی است. محتوای این سوره پیرامون اعتقادات اساسی اسلام مانند مبدأ و معاد است: بحث نخست در مورد مسئلهٔ وحی و مقام پیامبر اسلام است؛ سپس بخش هایی از زندگانی دیگر پیامبران مانند نوح، موسی، و یونس بازگو می شود و دلیل نامگذاری سوره نیز به همین علت است. از مطالب دیگر سوره می توان به مقابله با بت پرستی و انذار طغیان گران اشاره کرد.
ترجمهٔ فارسی
یونس (مرگ: ۱۳۲ پیش از میلاد) یک برده اهل شهر افامیا سوریه امروزی بود که در سال ۱۳۵ الی ۱۳۲ پیش از میلاد مسیح به عنوان یک گلادیاتور ره ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یونس در دانشنامه آزاد پارسی

یونُس (قرن ۷پ م)
در قرآن از انبیای بزرگ الهی؛ بر قومی که بیش از ۱۰۰هزار جمعیت داشتند، مبعوث شد. نام و داستان او پنج بار در قرآن ذکر شده است (نساء، ۱۶۳؛ انعام، ۸۶؛ یونس، ۹۸؛ صافات، ۱۳۹؛ انبیا، ۸۷). در آیۀ ۸۷ سورۀ انبیاء به او صفت ذوالنّون (صاحب ماهی) داده شده است. هم چنین در آیۀ ۴۶ سورۀ قلم یونس را «صاحب الحوت» نامیده است. قوم یونس به او، که از جانب خداوند رسالت داشت، ایمان نیاوردند و خداوند مقرر داشت عذابی سخت بر آنان نازل کند. آثار عذاب که پدیدار شد مردم دست به دعا برداشتند و ایمان آوردند. خداوند آنان را با نظر به اخلاص و صدق نیّت شان بخشید. یونس که از میان قوم خود خارج شده بود و از ایمان و توبۀ قوم خود نیز اطلاع نداشت، وقتی از برداشته شدن عذاب آگاه شد، به سوی آنان برنگشت درحالی که از ایشان خشمگین و ناراحت بود. وی از آن دیار به سوی دریا رفت و ظاهر حالش حال کسی بود که از خدا فرار می کند و به عنوان قهرکردن از این که چرا خدا او را نزد این مردم خوار کرد دور می شود. پس سوار کشتی پُر از جمعیت شد و رفت. در بین راه نهنگی بر سر راه کشتی آمد، چاره ای ندیدند جز این که یک نفر را نزد آن بیندازند تا سرگرم خوردن او شود و از سر راه کشتی کنار رود. به این منظور قرعه انداختند و قرعه به نام یونس درآمد. او را در دریا انداختند، نهنگ او را بلعید و کشتی نجات یافت. آن گاه خداوند او را چند شبانه روز در شکم ماهی زنده نگه داشت. یونس فهمید که این جریان بلا و آزمایشی است که خداوند وی را بدان مبتلا کرده و مؤاخذه ای است از خدا دربرابر رفتاری که او با قوم خویش کرد، لذا در مقام اعتراف و انابه درآمد. خداوند در پاسخ، او را نجات داد. وقتی یونس از شکم ماهی به بیرون افکنده شد، مریض بود. خداوند بوتۀ کدویی بالای سرش رویاند تا بر او سایه افکند. پس از این که حالش بهبود یافت، خداوند او را به سوی قومش فرستاد. قوم هم دعوت او را پذیرفتند و به وی ایمان آوردند. داستان یونس (ع) با تفاوت هایی در عهد جدید و قدیم نیز آمده است، ولی هیچ یک از آن دو سرگذشت کامل او را نیاورده اند.

ارتباط محتوایی با یونس

یونس در جدول کلمات

نام پدر حضرت یونس (ع)
متی

یونس را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

یونس موسوی
یعنی همدم ‌‌‌
‌‌‌‌‌‌غمخار

وفادار
دلنشین
مهربان
قلب رعوف
آرام
آرام
یونس
بخشنده
یونس
بی همتا
یونس بمپوری
یونس کاما
یونس
معجزه ی خدا
آرامش
صبور
هرچه کس
بزرگوار
سالار جوانمرد
فاطمه عبدی
بزرگوار ،بخشنده،بی همتا
مهراب
یونس

معنی یونس: به معنی کبوتر است. سوره ي دهم از قرآن کریم.
مهراب
یونس : /yuno(e)s/ یونس (سرياني ؟) (اَعلام) 1) سوره‌ي دهم از قرآن كريم، داراي صد و نه آيه؛ 2) يونس(ع) پسر متّي ملقب به ذوالنون (= صاحب ماهي) يكي از انبياي بني اسرائيل که به روایت عهد عتیق، در نینوا ظهور کرد. هنگامی که در کشتی سفر می کرد او را در آب انداختند. ماهی بزرگی او را بلعید و سه روز بعد از شکم خود به ساحل انداخت. کتاب یونس نبی (ترجمه)، در عهد عتیق درباره‌ي اوست. يونا.
مهراب
یونا : /yunā/ یونا : (عبري) 1- به معني �خداوند مي‌دهد�؛ 2- (اَعلام) نام ديگر حضرتِ يونس(ع). [صاحب قاموس كتاب مقدس در ذيل مدخل يونس گفته است لفظ يونا به معني كبوتر است]. يونس.
یونا
یونس = یونا = کبوتر
حضرت یونس (ع ) در آیۀ ۸۷ سورۀ انبیاء به او صفت ذوالنّون (صاحب ماهی) داده شده است. هم چنین در آیۀ ۴۶ سورۀ قلم یونس را �صاحب الحوت� نامیده است.
یونس
یونا : /yunā/ یونا (عبري) 1- به معني �خداوند مي‌دهد�؛ 2- (اَعلام) نام ديگر حضرتِ يونس(ع). [صاحب قاموس كتاب مقدس در ذيل مدخل يونس گفته است لفظ يونا به معني كبوتر است]. يونس.

یونس : /yuno(e)s/ یونس (سرياني ؟) (اَعلام) 1) سوره‌ي دهم از قرآن كريم، داراي صد و نه آيه؛ 2) يونس(ع) پسر متّي ملقب به ذوالنون (= صاحب ماهي) يكي از انبياي بني اسرائيل که به روایت عهد عتیق، در نینوا ظهور کرد. هنگامی که در کشتی سفر می کرد او را در آب انداختند. ماهی بزرگی او را بلعید و سه روز بعد از شکم خود به ساحل انداخت. کتاب یونس نبی (ترجمه)، در عهد عتیق درباره‌ي اوست. يونا.
فاطمه شریف نیا
یونس یعنی آرام مهربان دلسوز
سبحانز
بزرگوار بخشنده بی همتا آرام
مهدی
یعنی کبوتر

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آرامگاه حضرت یونس   • عکس حضرت یونس در شکم ماهی   • اسم یونس   • حضرت یونس چند روز در شکم ماهی بود   • یونس به انگلیسی   • خلاصه داستان حضرت یونس   • حضرت یونس در شکم نهنگ   • کتاب یاشار کمال   • معنی یونس   • مفهوم یونس   • تعریف یونس   • معرفی یونس   • یونس چیست   • یونس یعنی چی   • یونس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یونس
کلمه : یونس
اشتباه تایپی : d,ks
آوا : yunes
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس یونس : در گوگل

آیا معنی یونس مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )