برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1355 100 1

یوگا

/yugA/

معنی یوگا در لغت نامه دهخدا

یوگا. (هندی ، اِ) نام هریک از ادوار هندی عالم. (یادداشت مؤلف ). || روده ٔ گوسفند پاک نکرده. (صحاح الفرس ).

معنی یوگا به فارسی

یوگا
نام هر یک از ادوار هندی عالم

معنی یوگا در فرهنگ معین

یوگا
[ سنس . ] (اِ.) مجموعه ای از تمرین های بدنی برای تأمین تن درستی و به دست آوردن قدرت روحی .

معنی یوگا در فرهنگ فارسی عمید

یوگا
۱. مجموعه ای از تمرین های فیزیکی برای کسب قدرت روحی.
۲. در آیین هندو، انجام تمرینات و ریاضت های طاقت فرسا و اعمال حیرت انگیزِ منافی اصول علمی و ساختمان فیزیکی بدن انسان برای تزکیۀ نفس.

یوگا در دانشنامه اسلامی

یوگا به گفته ی معلمان یوگا راهی است برای ارتباط با نیروهایی شعورمند که در طبیعت حضور دارند و یوگی را در انجام کارهای خارق العاده، قدرتمند می سازند. اما نظر به واقعیت پنهانی آن و آمیختگی با سحر و پرستش اله گان شیطان گونه در پی واژگونی ارزش های انسانی است و مصداق آیه شریفه «وَ اتَّخَذُوا مِنْ دُونِ اللّهِ آلِهَةً لِیکونُوا لَهُمْ عِزًّا• کلاّ سَیکفُرُونَ بِعِبادَتِهِمْ وَ یکونُونَ عَلَیهِمْ ضِدًّا• اَلَمْ تر اَنّا اَرْسَلْنَا الشَّیاطینَ عَلَی الْکافِرینَ تَؤُزُّهُمْ اَزًّا» غیر از خدا الاهه ها و خدایانی را برگزیدند تا موجب عزت شان باشد؛ هرگز، به زودی آن خدایان پنداری عبادت آنها را انکار خواهند کرد و ضد آنها خواهند بود. آیا نمی بینی که شیاطین را بر کافران فرستادیم تا آنها را به سوی بدبختی برانگیزند و دگرگون کنند.
یوگا به عنوان یک ورزش ذهن – بدن معرفی می شود و اغلب، افکار عمومی آن را یکسره ورزش تصور می کنند؛ اما محققان آن را به عنوان یک راه معنوی و اسرارآمیز معرفی کرده اند و اساتید یوگا نیز آن را بسیار متفاوت از ورزش می دانند. البته کسانی که با یوگا آشنا می شوند، در مراحل اولیه آن را به صورت حرکات جسمی می شناسند و ممکن است برای لاغری یا زیبایی اندام و حتی رسیدن به آرامش از آن استفاده کنند، اما به تدریج آن را به عنوان یک ورزش ذهنی و سپس یک راه معنوی به کار می گیرند و به مسیری وارد می شوند که از ابتدا تصوری از آن نداشته اند.یوگا در حقیقت تعالیمی سرّی است که سینه به سینه منتقل شده است بنابراین آنچه در کتاب ها یا در مراکز عمومی به شکل علنی آموزش داده می شود، همه واقعیت یوگا نیست، بلکه کتاب ها و کلاس های گوناگون نقطه ی شروع و دروازه ی ورود افراد به یک مرام سرّی و محرمانه هستند که براستی واقعیت های آن به راحتی قابل بازگو کردن نیست اما توجه درست و بررسی دقیق مبانی و آموزش های یوگا به صورت مجموعه ای پیوسته، بسیاری از حقایق را روشن خواهد کرد.
تحریف در ترجمه آموزه های یوگا
متاسفانه نبود نگرش سیستمی و مجموعه ای به آموزه های یوگا و ترجمه های تحریف آمیز از منابع یوگایی موجب شده است که برخی از افراد یوگا را با عرفان اسلامی تطبیق داده و برابر می انگارند. در حالی که تفاوتی بسیار عظیم و شکافی شگر ...

یوگا در دانشنامه ویکی پدیا

یوگا
یوگاورزشی جسمی و ذهنی (فکری) می باشد که در شبه قارهٔ هند و توسط هندوها به وجود آمده است. ریشه یابی دقیق این ورزش که توسط چه شخصی و دقیقاً چگونه بوجود آمده کمابیش ناممکن است. چرا که تاریخ شکل گیری یوگا به سالهای بسیار دور برمی گردد.
Kalpa
Shiksha
Vyakarana
Nirukta
Jyotisha
Chandas
واژه Yoga در اصل از واژهٔ «یوج»(Yuj) در زبان سانسکریت که به معنی یکپارچه سازی و یگانگی آمده است. واژهٔ «یوج» با واژگان «یک» و «یگانه» در فارسی خویشاوند است. برخی نیز باور دارند که Yoga از واژهٔ پارسی «یوغ» گرفته شده است. آنان (آریایی ها) برای شخم زدن گاوها را به یوغ (اوستایی: یَوگ، (به هم بستن)، سنسکریت: یوگا) می بستند.یوگی به مرد یوگا کار و یوگینی به زن یوگا کار اطلاق می گردد.
رژیم غذایی در سلامت انسان بسیار اهمیت دارد. در یوگا سه نوع رژیم غذایی وجود دارد که عبارتند از: راجاسی، تاماسی و ساتویک
رژیم غذایی راجاسی شامل غذاهای غیر گیاهی و پر انرژی می باشد. رژیم غذایی تاماسی ترکیبی از راجاسی و ساتویک می باشد. به معنی غذاهای غیر گیاهی و گیاهی و البته پرادویه. این رژیم غذایی افراد را کم حوصله و پرخاشگر می کند. اما رژیم غذایی ساتویک گیاهی ا ست و برای چاشنی آن از کمی ادویه هم استفاده می شود. این رژیم غذایی مورد توصیه یوگی ها می باشد. این رژیم غذایی گوارشی آسان را به ارمغان می آورد. احساس سبکی و تعادل به وجود می آید و تعادل هورمونی بدن در حد مطلوب نگه داشته می شود.
عکس یوگا
یوگا نام روستایی در اطراف خرمشهر است که مستندی از آن نیز به زبان عربی مردم خرمشهر در بی بی سی فارسی پخش شد.
یوگا (به ژاپنی: 用賀 Yōga) یکی از محله های توکیو پایتخت ژاپن است که در منطقهٔ ستاگایا واقع شده است. پارک کینوتا در این محله است.
خط توکیو دن-ئن-توشی، ایستگاه یوگا
۳۵°۳۷′۳۶″شمالی ۱۳۹°۳۷′۵۸″شرقی / ۳۵٫۶۲۶۷۱۶°شمالی ۱۳۹٫۶۳ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یوگا در دانشنامه آزاد پارسی

یوگا (yoga)
(در سانسکریت به معنی «اتحاد») مکتب فلسفی هندوها مبتنی بر اعتقاد به جدایی بین ماده و روح، منتسب به پاتانجالیکه حدود ۱۵۰پ م در گوندای اوتارپرادشدر هند می زیست. او اتحاد عرفانی با یک خدای متشخص را موعظه می کرد و آن را با خود بی خودسازیو تعلیق حواس از طریق مراقبۀ مجرد و اتخاذ حالت های بدنی خاص و اعمال مرتاضانه ممکن می دانست. یوگا مجموعه ای از تمرین های جسمی و ذهنی با هدف نیل به موکشا (رهایی) و شیوۀ القای آرامش برای کاهش تنش هاست؛ گرچه آرامش و نجات واقعی فقط پس از مرگ حاصل می شود. به جز ریاضت های جسمانیِ آمیخته با ذکرهای روحانی، التزام خلوت، مداومت در روزه داری، تمرکز حواس، حبس نفس، تفکر و ذکر اساس ریاضت های یوگاست. انجام این ریاضت ها شرط رسیدن به نجات است و منازل و مقاماتی دارد که برخی از آن ها جنبۀ سلبی (پرهیز از بعضی امور) و برخی نیز جنبۀ ایجابی (اجرای برخی مناسک و آداب) دارند.

ارتباط محتوایی با یوگا

یوگا را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رضا
دسرسی به حقیقت زندگی که همان پشت پرده این جهان است .
مرسا
وحدت جسم و جان
علی سیریزی
یوگا Yuga (Yuga را با Yoga اشتباه نگیرید) - یک عصر یا دوران تاریخی که بوسیلۀ محاسبات نجومی و وضعیت های زمین در طول زمان در ارتباط با خورشید، سیارات و صور فلکی (بروج) تعیین می گردد. مفهوم یوگا، ریشه در جیوتیش (ستاره بینی هندو) دارد. این اعصار، در ستاره بینی غربی نیز هستند. یوگا در واقع ظهور و سقوطِ حساسیت های معنوی انسان را در دوره های زمانی بسیار طولانی و در چرخه ای که نوبت به نوبت و در طول هزاران یا میلیون ها سال تکرار می شود، نمایش میدهد. منجمین با بکارگیری رویکردهای ریاضیاتیِ مختلف، هنوز بر روی طول زمانیِ کل یک چرخه یا طول یوگاها یا اعصار یا بر روی یوگا یا عصری که در حال حاضر در آن قرار داریم توافق نظر ندارند. موضوعی که مباحثه برانگیز بوده است. اما همین کافی است که بگوییم، تاریخ حداقل در 100 سال اخیر، حساسیت ها و دانش معنوی انسان را بخوبی ثبت کرده است. امری که به آرامی در حال ظهور و تعالی است. پس بنابرین آنهاییکه میگویند ما در حال ورود به عصری از روشن بینی هستیم (یا وارد شده ایم) درست می گویند. هنوز تاریکی بسیاری در دنیا وجود دارد اما نور یوگا و ظهور روشن بینیِ انسان هر روز و هر روز قوی تر می شود.

علی سیریزی
یوگا Yoga - بمعنی پیوستن یا اتحاد.
حوزه ای پهناور از دانش و معرفت و تمارینی که در ارتباط با توسعۀ فرآیند تکاملیِ "دگرگونی معنوی انسان" هستند. روش های یوگا بسیار و متنوع اند. با این حال همۀ آنها دارای یک مخرج مشترک هستند و آن نیز سیستم اعصاب انسان است. همۀ یوگا از توانایی ذاتی و درونی هر شخص برای گشودگی الهی، مشتق میشود.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• یوگا در خانه   • یوگا صورت   • یوگا و لاغری   • یوگا چیست   • فیلم یوگا   • باشگاه یوگا   • فواید یوگا   • کتاب یوگا   • معنی یوگا   • مفهوم یوگا   • تعریف یوگا   • معرفی یوگا   • یوگا یعنی چی   • یوگا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یوگا
کلمه : یوگا
اشتباه تایپی : d,'h
آوا : yugA
نقش : اسم
عکس یوگا : در گوگل

آیا معنی یوگا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )