انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1093 100 1

۱۹۶۸

۱۹۶۸ در دانشنامه ویکی پدیا

۱۹۶۸
۱۹۶۸ میلادی.
اوت:
سپتامبر:
دسامبر:
آرژانتین در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸ که در شهر مکزیکو سیتی برگزار شد، کاروان آرژانتین با ۸۹ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۲ مدال (۰ طلا، ۰ نقره، ۲ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، آرژانتین در ردهٔ ۴۱ مسابقات قرار گرفت.
بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸
جدول مدال های بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸
آرژانتین در بازی های المپیک
اعتراضات ۱۹۶۸ (انگلیسی: Protests of 1968) متشکل از تشدید درگیری های اجتماعی که بیشتر در مبارزه با نخبگان بوروکراتیک و نظامی تبلور می یافت، که پاسخ آن ها نیز با تشدید سرکوب سیاسی همراه بود.
یهودستیزی
اقتدارگرایی
سرمایه داری
مرگ چه گوارا
امپریالیسم
نژادپرستی
تجدیدنظرطلبی
تبعیض جنسیتی
در کشورهایی که به عنوان نظام سرمایه داری شناخته می شدند، این اعتراضات به عنوان نقطه عطفی در جنبش های حقوق مدنی بود، برای مثال در ایالات متحده حزب پلنگ سیاه به وجود آمد. در پاسخ به حمله عید تت این اعتراضات به مخالفت با جنگ ویتنام در سرتاسر آمریکا منجر شد که از آنجا به لندن و پاریس و برلین و رم نیز سرایت کرد. جنبش های سوسیالیستی نیز نه تنها در آمریکا بلکه در اغلب کشورهای اروپایی پدیدار شد. مهم ترین تجلی این رخداد در اعتراضات می ۱۹۶۸ فرانسه دیده شد. در این در اعتراضات دانشجویان با ۱۰ میلیون کارگر بدون رهبر همراه شد، در روزهای کمی به نظر می آمد که این جنبش قادر به سرنگونی دولت است. در بسیاری دیگر از کشورهای سرمایه داری مبارزات علیه دیکتاتوری دولت با سرکوب و استعمار همراه بود. در کشورهای سوسیالیستی هم اعتراضاتی در نبود آزادی بیان و سایر حقوقی مدنی که توسط نخبگان کمونیست نظامی و بوروکراتیک اعمال می شد رخ داد. در اروپای مرکزی و شرقی از جمله در چک اسلواکی، ورشوی لهستان و یوگسلاوی اعتراضات گسترده ای شروع شد.
حدسیات در رابطه با علل اصلی اعتراضات سال ۱۹۶۸ گوناگون اند. بعضی معتقدند که این جنبش ها ناشی از تغییرات اجتماعی در بیست سال بعد از جنگ جهانی دوم بودند. بسیاری از اعتراضات پاسخ مستقیمی به بی عدالتی های دیده شده از جمله مخالفت با دخالت ایالات متحده در ویتنام بودند.
بعد از جنگ جهانی دوم، بیشتر قسمت های دنیا شاهد افزایش غیرعادی زاد و ولد بودند و این ساختار سنی جمعیت ها را تغییر داد. این کودکان در بیشتر کشورها در زمان صلح و کامیابی زاده شده بودند. این اولین نسلی بود که با حضور تلویزیون در خانه بزرگ می شد و تلویزیون از دو طریق تأثیرات عمیقی بر این نسل ایجاد نمود. اول اینکه، تلویزیون یک دیدگاه جهانبینی مشترک به این نسل داد. کودکانی که در این دوره بزرگ شدند، نه تنها اخبار و برنامه های مشترکی را در تلویزیون تماشا می کردند، بلکه چشم اندازهای محدودی را نیز از جهان های یکدیگر دریافت می کردند. دوم اینکه، تلویزیون به آن ها اجازه داد وقایع اصلی اجتماعی را نیز تجربه کنند. توجه گسترده تری به آموزش عمومی اختصاص داده شد و با استانداردسازی این آموزش ها، این نسل تجربه مشترک دیگری پیدا کرد. فروشگاه ها و رستوران های زنجیره ای تجربه مشترک خرید و تغذیه را برای مردم سراسر جهان فراهم آوردند. بحران موشکی کوبا و جنگ سرد دیگر تجربیات مشترک این نسل بودند. دانستن اینکه یک حمله اتمی می تواند زندگی آن ها را هر لحظه پایان دهد با تمرینات اقدامات هنگام انفجار قوت یافت و فضای ترس ایجاد کرد. همان طور که این کودکان به نوجوانی می رسیدند، جنبش های ضد جنگ و آزادی زنان در بیشتر جهان تبدیل به قدرت می شدند.
افغانستان در مسابقات المپیک تابستانی 1968 در شهر مکزیکو سیتی حضور یافت و به رقابت پرداخت.
همه ورزشکاران افغانستان در این مسابقات مردان و در رشته کشتی بودند.
افغانستان در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸ در مکزیکو سیتی حضور یافت و به رقابت پرداخت.
رسمی المپیک، گزارش
بخش سوم: نتایج
همه ورزشکاران افغانستان در این مسابقات مردان و در رشته کشتی بودند.
ایالات متحده آمریکا در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸ که در مکزیکو سیتی مکزیک برگزار شد، با ۳۵۷ ورزشکار (۲۷۴ مرد، ۸۳ زن) در ۱۸ رشته ورزشی شرکت نمود و موفق به کسب ۱۰۷ مدال (۴۵ طلا، ۲۸ نقره، ۳۴ برنز) شد که در رتبه ۱ مسابقات قرار گرفت.
بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸
ایالات متحده آمریکا در بازی های المپیک
ایتالیا در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸ که در شهر مکزیکو سیتی مکزیک برگزار شد، کاروان ایتالیا با ۱۶۷ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۱۶ مدال (۳ طلا، ۴ نقره، ۹ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، ایتالیا در ردهٔ ۱۳ مسابقات قرار گرفت.
بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸
جدول مدال های بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸
ایتالیا در بازی های المپیک
ایران در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸ که در مکزیکوسیتی مکزیک برگزار شد، با ۱۴ ورزشکار شرکت نمود و موفق به کسب ۵ مدال و رتبه نوزده ام در این بازی ها شد.
ایران در بازی های المپیک زمستانی ۱۹۶۸ که در گرونوبل فرانسه برگزار می شد با چهار ورزشکار شرکت نمود . تمام این ورزشکاران مرد بودند و همگی در رشته اسکی آلپاین به رقابت می پرداختند.
المپیک تابستانی ۱۹۶۸ (در انگلیسی: Games of the XIX Olympiad) که به طور رسمی با نام «بازی های المپیاد نوزدهم» شناخته می شود از ۱۲ اکتبر ۱۹۶۸ تا ۲۷ اکتبر ۱۹۶۸ میلادی در شهر مکزیکوسیتی در کشور مکزیک و با حضور ۵٬۵۳۰ ورزشکار زن و مرد از ۱۱۲ کشور جهان و در بیست رشته ورزشی برگزار شد.
ورزش های آبی
شیرجه (4)
شنا (29)
واترپلو (1)
رقبای میزبانی بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸، شهرهای دیترویت آمریکا، بوئنوس آیرس آرژانتین و لیون فرانسه بودند که نهایتاً شهر مکزیکوسیتی برای میزبانی نوزدهمین دوره بازی های المپیک انتخاب شد.
ده روز قبل از آغاز رسمی بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸، نیروهای امنیتی مکزیک، صدها و به روایاتی هزاران تن از دانشجویان مخالف رژیم وقت را اعدام کردند که این واقعه به کشتار تلاتلولکو (Tlatelolco massacre) مشهور شد.
بازی های المپیک تابستانی ۱۹۶۸، اولین میزبانی کشوری از آمریکای لاتین در تاریخ مسابقات بازی های المپیک بود.
بازی های المپیک زمستانی ۱۹۶۸ (به انگلیسی: X Olympic Winter Games) در شهر گرونوبل یکی از شهرهای کشور فرانسه برگزار شد.
ویکی پدیای انگلیسی
در این دوره از بازی ها نروژ با ۶ طلا، ۶ نقره و ۲ برنز مقام اول این رقابت ها را به دست آورد. شوروی با ۵ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز مقام دوم را کسب کرد و تیم فرانسه با ۴ طلا، ۳ نقره و ۲ برنز به مقام سوم رسید. تیم ایران نیز در این دوره از بازی ها حضور داشته است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ۱۹۶۸

۱۹۶۸ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ۱۹۶۸   • مفهوم ۱۹۶۸   • تعریف ۱۹۶۸   • معرفی ۱۹۶۸   • ۱۹۶۸ چیست   • ۱۹۶۸ یعنی چی   • ۱۹۶۸ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ۱۹۶۸
کلمه : ۱۹۶۸
اشتباه تایپی : ۱۹۶۸
عکس ۱۹۶۸ : در گوگل


آیا معنی ۱۹۶۸ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )