انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1099 100 1

۱۹۷۳

۱۹۷۳ در دانشنامه ویکی پدیا

۱۹۷۳
این صفحه فهرستی از وقایع مهم سال ۱۹۷۳ میلادی ارائه می کند.
27 ژانویه شادمهر عقیلی خواننده ایرانی
رویدادهای سال ۱۹۷۳ در آلمان.
۱۹۷۲
۱۹۷۱
۱۹۷۰
}}}
بحران نفت ۱۹۷۳ در اکتبر سال ۱۹۷۳ هنگامی شروع شد که اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت عربی اوپک (شامل اعضای عربی اوپک به اضافه کشورهای سوریه و مصر می شوند) ممنوعیت و تحریم نفت را اعلام کردند. با پایان یافتن تحریم های در مارس سال ۱۹۷۴، قیمت نفت از بشکه ای ۳ دلار به حدود ۱۲ دلار افزایش پیدا کرد.بحران نفت یا به عبارتی شوک نفتی تأثیرات و عواقب کوتاه مدت و بلند مدت بسیاری را روی سیاست های جهانی و نیز اقتصاد جهانی گذاشت که بعدها تحت عنوان اولین شوک نفتی خوانده شد که در ادامه بحران نفت ۱۹۷۹ به دومین شوک نفتی تغییر نام یافت.
بحران انرژی ۱۹۷۹
تحریم پاسخی به دخالت آمریکا در جنگ یوم کیپور Yom Kippur در سال ۱۹۷۳ بوده. ۶ روز پس از آن مصر و سوریه کمپین نظامی علیه اسرائیل را تأسیس کردند تا مرزهای از دست داده شده در جنگ ۶ روزه در ماه جون سال ۱۹۶۷ را دوباره بدست بیاورند و پس بگیرند که در این اقدام آمریکا به اسرائیل کمک های نظامی می کرد. در پاسخ به این عمل، OAPEC تحریم علیه کانادا، ژاپن، هلند، انگلستان و آمریکا را مطرح کردند.
بحران تأثیر مهمی را روی روابط بین الملل گذاشت و از گسیختگی ای را در ناتو پدیدآورد. برخی از کشورها و ملت های اروپایی و ژاپن خود را از سیاست های خارجی اتخاذی آمریکا در خاورمیانه جدا کردند. تولیدکننده های نفتی غرب هرگونه سیاست آینده که منجر به صلح در بین متحاربین و جنگ طلبان بود را یکپارچه نمود. بر همین اصل، مدیران و وزرای نیکسون مذاکرات چند جانبه و چند منظوره ای را با جنگ کننده ها و محارب به انجام رساندند. آن ها برنامه ریزی کردند تا اسرائیل از شبه جزیره سینا و ارتفاعات گولان عقب نشینی کند. در ۱۸ ژانویه سال ۱۹۷۴ وزیر امور خارجه آمریکا، هنری کسینجر Henry Kissinger با ارتش و نظامیان اسرائیل مذاکراتی را مبنی بر صرف نظر کردن از بخش هایی از شبه جزیره سینا را به انجام رساند. تفاهم نامه و توافق مذاکره شده بین اسرائیل و سوریه برای تولیدکننده های نفت عربی کافی بود تا در سال ماه مارس ۱۹۷۴ تحریم ها را بردارند.
بطور آزادانه، اعضای OAPEC در استفاده از قدرت نفوذی خود در زمینه قیمت جهانی نفت موافقت کردند تا به وسیلهٔ آن بالا بردن قیمت جهانی نفت بعد از شکست های اخیر مذاکرات با شرکت های نفتی غربی درآمد حاصله از نفت را ثابت و استوار نمایند. تحریم دقیقاً در زمان افزایش مصرف نفت و گاز توسط کشورهای صنعتی (صنعتی شده) اتفاق افتاد و با افزایش بسیار زیاد واردات نفتی توسط بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان یعنی آمریکا هم زمان شد.
جام خیریه انگلستان ۱۹۷۳ ، ۵۱امین رقابت سالانه مابین قهرمانان لیگ دسته اول فوتبال انگلستان و جام حذفی فوتبال انگلستان است.
این مسابقه در تاریخ ۱۸ آگوست ۱۹۷۳ مابین تیم های برنلی و منچستر سیتی در ورزشگاه ماین رود منچستر برگزار شده است.
تیم برنلی در این مسابقه با نتیجه یک بر صفر به پیروزی رسید.
جام ملت های اقیانوسیه ۱۹۷۳ اولین دوره از مسابقات جام ملت های اقیانوسیه بود که توسط کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه برگزار شد. در پایان مسابقات تیم ملی فوتبال نیوزیلند برای اولین بار به مقام قهرمانی رسید.
جام ملت های اقیانوسیه
بیست ششمین دوره جشنواره فیلم کن در این دوره اینگرید برگمن بازیگر سرشناس سوئدی رئیس هیئت داوران بود و مثل سال گذشته دو فیلم به صورت مشترک برنده نخل طلا شدند
اینگرید برگمن
ژان دولانوا
Lawrence Durrell
Rodolfo Echeverria
Boreslav Michalek
فرانسوا نوریسیه
سیدنی پولاک
خورشیدگرفتگی ۲۴ دسامبر ۱۹۷۳ (به انگلیسی: Solar eclipse of December 24, 1973) یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی حلقه ای است. این خورشیدگرفتگی در تاریخ ۲۴ دسامبر ۱۹۷۳ میلادی (‎۳ دی ۱۳۵۲ خورشیدی) روی داد که زمان اوج آن، ساعت ۱۵:۰۲:۴۴ به وقت ساعت هماهنگ جهانی بوده است. مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۱۲ دقیقه و ۲ ثانیه بود.
فهرست خورشیدگرفتگی های قرن بیستم میلادی
خورشیدگرفتگی ۳۰ ژوئن ۱۹۷۳ (به انگلیسی: Solar eclipse of June 30, 1973) یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی کامل است. این خورشیدگرفتگی در تاریخ ۳۰ ژوئن ۱۹۷۳ میلادی (‎۹ تیر ۱۳۵۲ خورشیدی) روی داد که زمان اوج آن، ساعت ۱۱:۳۸:۴۱ به وقت ساعت هماهنگ جهانی بوده است. مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۷ دقیقه و ۴ ثانیه بود.
فهرست خورشیدگرفتگی های قرن بیستم میلادی
خورشیدگرفتگی ۴ ژانویه ۱۹۷۳ (به انگلیسی: Solar eclipse of January 4, 1973) یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی حلقه ای است. این خورشیدگرفتگی در تاریخ ۴ ژانویه ۱۹۷۳ میلادی (‎۱۴ دی ۱۳۵۱ خورشیدی) روی داد که زمان اوج آن، ساعت ۱۵:۴۶:۲۱ به وقت ساعت هماهنگ جهانی بوده است. مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۷ دقیقه و ۴۹ ثانیه بود.
فهرست خورشیدگرفتگی های قرن بیستم میلادی
دیدار تیم های ملی فوتبال شیلی و اتحاد جماهیر شوروی - ۱۹۷۳ (فرانسوی: Match de football Chili – URSS (1973)) دیدار تیم های ملی فوتبال شیلی و اتحاد جماهیر شوروی در تاریخ ۲۱ نوامبر ۱۹۷۳ به شکل نمادین در استادیوم ملی شیلی برگزار شد و طی آن شیلی بدون حضور رقیبش پیروز شد. اتحاد جماهیر شوروی از شرکت در این دیدار از دور برگشت مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۴ به دلیل کودتای ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ شیلی سر باز زد و مطابق ماده ۲۲ قوانین فیفا این دیدار با نتیجه دو بر صفر به سود شیلی اعلام شد (بازی رفت در مسکو با تساوی بدون گل خاتمه یافته بود). علی رغم این، نظامیان حاکم بر شیلی تصمیم گرفتند این دیدار را به شکل نمادین برگزار کنند و آن را تبدیل به تبلیغاتی برای حکومتشان بکنند. گل این دیدار نمادین را فرانسیسکو والدس به ثمر رساند.
در ۲۶ سپتامبر ۱۹۷۳، علی رغم کودتای ۱۱ سپتامبر همان سال، تیم های ملی فوتبال شیلی و اتحاد جماهیر شوروی در مرحله مقدماتی برای راهیابی به جام جهانی ۱۹۷۴ به دیدار هم شتافتند و نتیجه بازی در دیدار رفت در مسکو به نتیجه تساوی بدون گل خاتمه یافت. در سانتیاگو شیلی، به دستور ژنرال پینوشه، از تاریخ ۱۲ سپتامبر ۱۹۷۳ پلیس این کشور استادیوم ملی را به تسخیر خود درآورد و در آنجا مشغول شکنجه و کشتار هزاران مخالف شد. با اینحال مقامات شیلیایی خاطر نشان می کنند که استادیوم مربوطه برای تاریخ بازی بازگشت آماده خواهد بود.
بنا بر این اعلام آمادگی، فیفا تاریخ ۲۱ نوامبر ۱۹۷۳ را برای برگزاری بازی برگشت دو تیم تعیین می کند ولی آن را مشروط به نظر نهایی هیاتی که به این خاطر تعیین کرده است می کند. دو نفری که این هیئت را تشکیل می دهند، هلموت کایزر از سوئیس و آبیلیو د آلمدیا از برزیل هستند. آن ها گزارش مثبتی ارائه می کنند که حتی با توجه به شرایط روز شیلی بیش از حد غیر واقعی می نماید. در گزارشی که به زبان انگلیسی توسط آلمدیا، نایب رئیس وقت فیفا، و کایزر، دبیرکل آن، بعد از دیدار ۲۳ و ۲۴ اکتبر ۱۹۷۳ از شیلی ارائه شد، منجمله آمده است: «به نظر ما شرایط زندگی عادی بود. تعداد زیادی خودرو و عابر پیاده دیده می شد، مردم خوشحال به نظر می رسیدند و مغازه ها باز بودند».
این گزارش از وقایع بعد از کودتا در استادیوم ملی شیلی تحت این عنوان نام می برد که این استادیوم به عنوان «سرپل» مورد استفاده قرار گرفته. این در صورتی است که در همان ایام، مطبوعات جهانی صحبت از «استادیوم مرگ» می کنند. بدین صورت بود که فیفا طی تلگرامی به فدراسیون فوتبال اتحاد جماهیر شوروی ابلاغ کرد که شرایط برای برگزاری این دیدار مهیا است. فدراسیون فوتبال اتحاد جماهیر شوروی مصرانه خواهان برگزاری دیدار در یک کشور ثالث شد اما فیفا این درخواست را رد کرد.
فینال سوپر جام اروپا ۱۹۷۳، رقابت پایانی سوپر جام اروپا است که مابین دو تیم باشگاه فوتبال آژاکس و باشگاه فوتبال آ.ث. میلان برگزار شده است.
فهرست قهرمانان سوپر جام اروپا
سوپر جام اروپا
این مسابقه که در تاریخ های ۹ ژانویه ۱۹۷۴ و ۱۶ ژانویه ۱۹۷۴ انجام شده است در مجموع با نتیجه ۶ بر ۱ به سود باشگاه فوتبال آژاکس به پایان رسید.
شنا یکی از رشته های ورزشی مسابقات جهانی ورزش های آبی ۱۹۷۳ بوده است.
HistoFINA Men
HistoFINA Womenچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ۱۹۷۳

۱۹۷۳ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ۱۹۷۳   • مفهوم ۱۹۷۳   • تعریف ۱۹۷۳   • معرفی ۱۹۷۳   • ۱۹۷۳ چیست   • ۱۹۷۳ یعنی چی   • ۱۹۷۳ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ۱۹۷۳
کلمه : ۱۹۷۳
اشتباه تایپی : ۱۹۷۳
عکس ۱۹۷۳ : در گوگل


آیا معنی ۱۹۷۳ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )