انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1077 100 1

۱۹۸۰

۱۹۸۰ در دانشنامه ویکی پدیا

۱۹۸۰
سال ۱۹۸۰ (هزار و نهصد و هشتاد) میلادی، نخستین سال از دهه ۱۹۸۰ در سده ۲۰ میلادی بود. بر اساس تقویم گریگوری سال مذکور یک سال کبیسه با ۳۶۶ روز بود. در تقویم هجری شمسی سال ۱۹۸۰ از دی ۱۳۵۸ شروع شد و در دیماه ۱۳۵۹ خاتمه یافت.
در تقویم چینی این سال سال میمون نام گرفته است.
۱۱ ژانویه - تبریز - طرفداران آیت الله شریعتمداری وآیت الله خمینی به جان هم می افتند.
اسپانیا در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰ که در شهر مسکو برگزار شد، کاروان اسپانیا با ۱۵۵ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۶ مدال (۱ طلا، ۳ نقره، ۲ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، اسپانیا در ردهٔ ۲۰ مسابقات قرار گرفت.
بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰
جدول مدال های بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰
اسپانیا در بازی های المپیک
اگر چه بسیاری از کشورها مسابقات سال ۱۹۸۰ المپیک تابستانی در مسکو را به دلیل حمله شوروی به افغانستان تحریم کردند، اما خود افغانستان در این مسابقات شرکت کرد. این مسابقات در شهر مسکو پایتخت اتحاد جماهیر شوروی برگزار شد. این مسابقات بازگشتی دوباره برای کشور افغانستان بود، پس از آنکه در مسابقات المپیک تابستانی ۱۹۷۶ که در مونترال کانادا برگزار شد حضور نداشت.
اگر چه بسیاری از کشورها مسابقات سال ۱۹۸۰ المپیک تابستانی در مسکو را به دلیل حمله شوروی به افغانستان تحریم کردند، اما خود افغانستان در این مسابقات شرکت کرد. این مسابقات در شهر مسکو پایتخت اتحاد جماهیر شوروی برگزار شد. این مسابقات بازگشتی دوباره برای کشور افغانستان بود، پس از آنکه در مسابقات المپیک تابستانی ۱۹۷۶ که در مونترال کانادا برگزار شد حضور نداشت.
v
t
e
L PTS
L KO۱
L TKO۲
ایتالیا در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰ که در شهر مسکو اتحاد جماهیر شوروی برگزار شد، کاروان ایتالیا با ۱۵۹ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۱۵ مدال (۸ طلا، ۳ نقره، ۴ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، ایتالیا در ردهٔ ۵ مسابقات قرار گرفت.
بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰
جدول مدال های بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰
ایتالیا در بازی های المپیک
المپیک تابستانی ۱۹۸۰ (در انگلیسی: Games of the XXII Olympiad) که به طور رسمی با نام «بازی های المپیاد بیست و دوم» شناخته می شود، از ۱۹ ژوئیه تا ۳ اوت ۱۹۸۰ میلادی در شهر مسکو در اتحاد جماهیر شوروی و با حضور ۵٬۱۷۹ ورزشکار زن و مرد از ۸۰ کشور جهان و در ۲۱ رشته ورزشی برگزار شد. آمریکا، آلمان غربی ژاپن و ایران این بازی ها را به دلیل اعزام نیرو از جانب اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان، تحریم کرده بودند.
ورزش های آبی
شیرجه (4)
شنا (26)
واترپلو (1)
^ Note:  Liberia with seven athletes, withdrew after marching in the Opening Ceremony and took part in the boycott.
*   کشور میزبان
بازی های المپیک زمستانی ۱۹۸۰ (به انگلیسی: XIII Olympic Winter Games) در شهر لیک پلاسید، نیویورک یکی از شهرهای کشور ایالات متحده آمریکا برگزار شد.
ویکی پدیای انگلیسی
در این دوره از بازی ها شوروی با ۱۰ طلا، ۶ نقره و ۶ برنز مقام اول این رقابت ها را به دست آورد. آلمان شرقی با ۹ طلا، ۷ نقره و ۷ برنز مقام دوم را کسب کرد و تیم آمریکا با ۶ طلا، ۴ نقره و ۲ برنز به مقام سوم رسید. تیم ایران نیز در این دوره از بازی ها شرکت نکرده است.
برزیل در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰ که در شهر مسکو اتحاد جماهیر شوروی برگزار شد، کاروان برزیل با ۱۰۹ ورزشکار در این رقابت ها شرکت کرد و موفق به کسب ۴ مدال (۲ طلا، ۰ نقره، ۲ برنز) شد. در جدول رتبه بندی توزیع مدال ها، برزیل در ردهٔ ۱۷ مسابقات قرار گرفت.
بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰
جدول مدال های بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰
برزیل در بازی های المپیک
بسکتبال در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰ نام رویداد ورزش بسکتبال در بازی های المپیک تابستانی بود که در سال ۱۹۸۰ برگزار شد.
مشت زنی در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰ نام رویداد ورزش مشت زنی در بازی های المپیک تابستانی بود که در سال ۱۹۸۰ برگزار شد.
تحریم بازیهای المپیک تابستانی سال ۱۹۸۰ (انگلیسی: 1980 Summer Olympics boycott) به ابتکار ایالات متحده برای اعتراض به تصرف خاک افغانستان توسط شوروی در ماه دسامبر سال ۱۹۷۹ صورت گرفت. اتحاد جماهیر شوروی که میزبان بازیهای المپیک تابستانی ۱۹۸۰ بود و تعداد دیگری از کشورها، در تلافی بازیهای المپیک تابستانی سال ۱۹۸۴ در لس آنجلس را تحریم کردند.
بازی های المپیک تابستانی ۱۹۸۰
بازی های آسیایی ۱۹۸۶
به دنبال تصرف خاک افغانستان در ماه دسامبر ۱۹۷۹، جیمی کارتر، رئیس جمهور آمریکا ضرب العجلی را در تاریخ ۲۰ ژانویه ۱۹۸۰ صادر نمود، مبنی بر اینکه در صورتی که نیروهای شوروی در عرض یک ماه از خاک افغانستان بیرون نکشیدند، ایالات متحده بازیهای المپیک تابستانی مسکو در سال ۱۹۸۰ را تحریم خواهند کرد. در جلسه ای در تاریخ ۲۴ آوریل، رابرت کین، رئیس کمیته المپیک ایالات متحده، به کمیته بین المللی المپیک اعلام می کند که در صورت «تغییر چشمگیر وضعیت بین المللی» کمیته المپیک ایالات متحده حاضر به اعزام کاروان ورزشی خود به مسکو خواهد شد. در تاریخ ۲۶ ژانویه ۱۹۸۰، جو کلارک، نخست وزیر کانادا، اعلام کرد که به پیروی از ایالات متحده، کانادا نیز ممکن است در صورت بیرون نکشیدن نیروهای شوروی از خاک افغانستان تا تاریخ ۲۰ فوریه ۱۹۸۰، بازیهای المپیک را تحریم کند.
در تلاشی برای نجات بازیها، مایکل موریس، رئیس کمیته بین المللی بازیهای المپیک، جیمی کارتر و لئونید برژنف، دبیرکل اتحاد جماهیر شوروی، به توافق می رسند که قبل از تاریخ ۲۴ مه دیدار کنند و در رابطه با این تحریم به گفتگو بنشینند. مایکل موریس اصرار به برگزاری بازیها دارد در حالیکه جیمی کارتر بر موضع ایالات متحده پافشاری می کند، مگر اینکه اتحاد جماهیر شوروی از خاک افغانستان بیرون بیاید. در ماه آوریل ۱۹۸۰ در چارچوب گروه بیلدربرگ در آخن آلمان گفتگوهایی در رابطه با این تحریم صورت می پذیرند. شرکت کنندگان در این کنفرانس بر این عقیده هستند که غیبت برخی کشورها در این بازیها بیشتر جنبه یک عمل احساس اعتراضی خواهد داشت تا یک اقدام راهبردی. یک نماینده آفریقا که در این گردهمایی شرکت داشت بر این عقیده بود که چنین تحریمی بازتاب نمایشی خواهد داشت که حتی در داخل اتحاد جماهیر شوروی نیز تأثیرگذار خواهد بود. دولت کارتر از تمام نفوذ خود روی کشورهای عضو ناتو در این رابطه استفاده کرد ولی حمایت آنها از این اقدام جهان شمول نبود.
فدراسیونهای بین المللی رشته های مختلف به فشارهای ایالات متحده و برخی دیگر از کشورها برای تحریم بازیها اعتراض کردند و آنرا وسیله نادرستی برای رسیدن به اهداف سیاسی خواندند که قربانیان اول آن ورزشکاران خواهند بود. هلموت اشمیت، صدراعظم اعلام کرد که متحدین «فقط باید آنچه به آنها گفته می شود را انجام دهند».چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ۱۹۸۰

۱۹۸۰ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مرینت > footprint
Marjan > Prescription
Azal > Go wrong
محدثه فرومدی > all
محدثه فرومدی > followed
Maria > Built up
ERF.. > daydream
mina > in my early twenties

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ۱۹۸۰   • مفهوم ۱۹۸۰   • تعریف ۱۹۸۰   • معرفی ۱۹۸۰   • ۱۹۸۰ چیست   • ۱۹۸۰ یعنی چی   • ۱۹۸۰ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ۱۹۸۰
کلمه : ۱۹۸۰
اشتباه تایپی : ۱۹۸۰
عکس ۱۹۸۰ : در گوگل


آیا معنی ۱۹۸۰ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )