انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 950 100 1

۲۰۰۵

۲۰۰۵ در دانشنامه ویکی پدیا

۲۰۰۵
سال ۲۰۰۵ (دوهزار و پنج) میلادی یک سال عادی در تقویم گریگوری بود که از آغاز شنبه ۱ ژانویه ۲۰۰۵ شروع شد و در پایان شنبه ۳۱ دسامبر ۲۰۰۵ به پایان رسید. سال ۲۰۰۵ پنجمین سال از قرن ۲۱ میلادی و نیز پنجمین سال از هزاره سوم میلادی بود. در تقویم ایرانی سال ۲۰۰۵ از ۱۱ دی ۱۳۸۳ شروع شده و در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۴ به پایان رسید.
2005 YU55, که به صورت ۲۰۰۵ وای یو۵۵(به انگلیسی: 2005 YU55) نیز نگاشته می شود یک سیارک بالقوه خطرناک بود که ۴۰۰ متر قطر داشت. و در ۲۸ سپتامبر ۲۰۰۵ توسط رابرت مک میلان در رصدخانه استوارد، کیت پیک کشف شد در ۸ نوامبر ۲۰۱۱ از فاصله ۸۵٪ فاصله ماه نسبت به زمین (حدود 324,600 کیلومتر یا 201,700 مایل) از زمین رد شد. این نزدیکترین عبور یک جسم درخشان از زمین از سال ۱۹۷۶ تاکنون بود. در سال ۱۹۷۶ جسمی به نام 2010 XC15 با ۵۰٪ فاصله زمین و ماه از زمین عبور کرده بود.
اعتصاب کارگران حمل و نقل شهری نیویورک، اعتصاب بسیار عظیمی بود که در اواخر ماه دسامبر ۲۰۰۵ توسط ۳۵ هزار نفر از کارگران بخش حمل و نقل شهر نیویورک که در شعبه ۱۰۰ «اتحادیه کارگران حمل و نقل» (تی دبیلو یو) متشکل بودند سازمان داده شد. این اعتصاب پس از به نتیجه نرسیدن مذاکراتی بر سر حقوق بازنشستگی و افزایش حقوق صورت گرفت. اعتصاب در ساعت ۳ صبح ۲۰ دسامبر ۲۰۰۵ (میلادی) آغاز شد و در ساعت ۲:۳۵ بعداز ظهر ۲۲ دسامبر به طور رسمی خاتمه یافت. این اعتصاب تمام نیویورک را تحت تأثیر قرار داد و طبق محاسبات روزی ۴۰۰ میلیون دلار به اقتصاد نیویورک ضرر زد.
اعتصاب سال ۲۰۰۵ در یکی از شلوغ ترین هفته های سال صورت گرفت و شدیداً بر اقتصاد محلی تأثیر گذاشت. (به این دلیل که بسیاری تصمیم گرفتند در خانه بمانند و خریدها را یا در روزهای آینده و یا از طریق اینترنت انجام دهند).
هم کارگران و هم کارفرمایان «قانون تیلور» را زیرپا گذاشتند. بر اساس این قانون کارگران حق اعتصاب ندارند و کارفرمایان حق ندارند تغییر در حقوق بازنشستگی را به قراردادی اتحادیه ای تحمیل کنند. به همین دلیل کارگران به ازای هر روز اعتصاب، دو روز دستمزد کامل خود را جریمه شدند و اتحادیه روزی ۱ میلیون دلار جریمه شد. در حال حاضر دادگاه های نیویورک در حال اقدام برای آغاز محاکمهٔ رهبران اعتصاب هستند.
مختصات: ۳۵°۱۱′۰۰″ شمالی ۱۳۷°۰۶′۴۹″ شرقی / ۳۵.۱۸۳۴۲° شمالی ۱۳۷.۱۱۳۶۰° شرقی / 35.18342; 137.11360
اکسپو ۲۰۰۵ (به ژاپنی: 2005年日本國際博覽會، به انگلیسی: Expo 2005) نمایشگاه جهانی سال ۲۰۰۵ بود که در استان آیچی ژاپن در شرق شهر ناگویا برگزار شد.
این نمایشگاه از ۲۵ مارس تا ۲۵ سپتامبر ۲۰۰۵ به مدت ۱۸۵ روز ادامه داشت. اکسپو ۲۰۰۵ دومین نمایشگاه جهانی در ژاپن بود.
نمایش ربات انسان نمای آسیمو نیز از دیدنی های این نمایشگاه بود.
انتخابات فدرال آلمان برای برگزیدن اعضای شانزدهمین دوره مجلس فدرال آلمان (بوندستاگ) در روز ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۵ برگزار شد. این انتخابات پس از آن برگزار شد که حزب حاکم سوسیال دموکرات در برخی از ایالت ها در انتخابات داخلی شکست خورده بود. پس از این شکست، صدراعظم وقت گرهارد شرودر که رهبری این حزب را به عهده داشت از هواداران خود در بوندستاگ خواست که به دولت وی رای عدم اعتماد دهند تا زمینه برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات پیش از موعد فراهم شود. وی بیم آن را داشت که در صورت ادامه کار دولت تا انقضای دوره قانونی پارلمان در سال ۲۰۰۶، موقعیت حزب در افکار عمومی تنزل کرده و کسب پیروزی برای حزبش را دشوارتر سازد. بوندستاگ در روز ۱ ژوئیه ۲۰۰۵ با ۲۹۶ رای موافق به عدم اعتماد به دولت شرودر رای داد و در نتیجه دولت وی سقوط کرد. هورست کوهلر رئیس جمهور وقت آلمان بعد از سه هفته بررسی جوانب امر، سرانجام در روز ۲۱ ژوئیه پارلمان را منحل اعلام کرد و دستور انجام انتخابات پیش از موعد را صادر کرد.
حزب اپوزیسیون، اتحادیه دموکرات مسیحی و متحدش در بایرن، اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن، رقابت های انتخاباتی را در حالی آغاز کردند که مطابق نظرسنجی ها بیش از ۲۱٪ از حزب حاکم سوسیال دموکرات پیشی گرفته بودند. بسیاری از تحلیل گران بر این اعتقاد بودند که دموکرات مسیحی ها به سادگی پیروز انتخابات خواهند بود و رهبرشان آنگلا مرکل به مقام صدارت اعظم خواهد رسید و آنان خواهند توانست با شریک سنتی شان، حزب دموکرات آزاد دولت ائتلافی تشکیل دهند. با این وجود حزب دموکرات مسیحی در انتخابات فقط با ۱٪ اختلاف آرا و ۴ کرسی بیشتر در بوندستاگ توانست از حزب سوسیال دموکرات پیشی بگیرد.
نتایج انتخابات حاکی از آن بود که هیچ یک از ائتلاف های دموکرات مسیحی–دموکرات آزاد و سوسیال دموکرات–سبزها نتوانستند اکثریت را در بوندستاگ بدست بیاورد و هر دوی این حزب ها چندین کرسی نسبت به انتخابات سال ۲۰۰۲ از دست داده بودند. تنها حزب سوسیالیسم دموکراتیک آلمان با ۵٪ افزایش در آرا و ۵۲ کرسی بیشتر نسبت به دوره قبل عملکرد خوبی از خود بر جای گذاشت.
بعد از اعلام نتایج انتخابات آنگلا مرکل و گرهارد شرودر هر دو مدعی پیروزی در انتخابات شدند، اما تشکیل دولت نیازمند رایزنی های گسترده ای بود. سرانجام در روز ۱۰ اکتبر رهبران دو حزب اعلام کردند که به توافقی برای تشکیل ائتلاف بزرگ رسیدند. با تشکیل بوندستاگ در روز ۲۲ نوامبر ۳۹۷ عضو اتحادیه دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات رای به صدارت اعظم آنگلا مرکل دادند و او به عنوان اولین صدر اعظم زن در آلمان به قدرت رسید.
نخستین دورهٔ بازی های همبستگی کشورهای اسلامی در سال ۲۰۰۵ و در ۴ شهر کشور عربستان سعودی وبا حدود ۵۷ کشور اسلامی و تعداد کمی کشور غیر اسلامی در مکه ومدینه و جده و طائف برگزار شد.
بمب گذاری خانقین در ۱۸ نوامبر ۲۰۰۵ روی در دو مسجد شیعیان روی داد و به قتل دهها تن انجامید.
بمب گذاری های شیلی از ۲۰۰۵ (انگلیسی: Chile bombings from 2005) یک سری حملات بمب گذاری بود که تا سال ۲۰۱۴ ادامه داشت. این بمب گذاری ها که در سال ۲۰۰۵ در پایتخت شیلی، سانتیاگو آغاز شد با حدود ۲۰۰ بمب تا آن تاریخ ادامه داشت.
جشنواره کن ۲۰۰۵ (به فرانسوی: Festival de Cannes 2005) از ۱۱ تا ۲۲ ماه مه سال ۲۰۰۵ میلادی برگزار شد.
جام خیریه انگلستان ۲۰۰۵ ، ۸۳امین رقابت سالانه مابین قهرمانان لیگ برتر انگلستان و جام حذفی فوتبال انگلستان است.
این مسابقه در تاریخ ۷ آگوست ۲۰۰۵ مابین تیم های آرسنال و چلسی در ورزشگاه ملنیوم کاردیف برگزار شده است. تیم چلسی در این مسابقه توانست با نتیجه دو بر یک به پیروزی برسد.
جام کنفدراسیون ها ۲۰۰۵ هفتمین دورهٔ جام کنفدراسیون ها بود که در ژوئن ۲۰۰۵ به میزبانی آلمان برگزار شد و برزیل در دیدار نهایی جام موفق شد با نتیجهٔ ۴ بر ۱ مقابل آرژانتین به برتری دست یافته و به دومین مقام قهرمانی خود در این مسابقات برسد. همچنین از این دوره به بعد فیفا مقرر کرد که جام کنفدراسیون ها در کشور میزبان جام جهانی و یک سال پیش از شروع آن برگزار گردد.
خورشیدگرفتگی ۸ آوریل ۲۰۰۵ (به انگلیسی: Solar eclipse of April 8, 2005) یک ]|تاریخ بازبینی=27 Oct 2012|کد زبان=en}}</ref> مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۰ دقیقه و ۴۲ ثانیه بود.
خورشیدگرفتگی ۳ اکتبر ۲۰۰۵ (به انگلیسی: Solar eclipse of October 3, 2005) یک خورشیدگرفتگی از نوع خورشیدگرفتگی حلقه ای است. این خورشیدگرفتگی در تاریخ ۳ اکتبر ۲۰۰۵ میلادی (‎۱۱ مهر ۱۳۸۴ خورشیدی) روی داد که زمان اوج آن، ساعت ۱۰:۳۲:۴۷ به وقت ساعت هماهنگ جهانی بوده است. مدت زمان و طول این خورشیدگرفتگی ۴ دقیقه و ۳۲ ثانیه بود.
سوپر جام فوتبال ایتالیا ۲۰۰۵ (انگلیسی: 2005 Supercoppa Italiana) هجدهمین دورهٔ مسابقهٔ سوپر جام فوتبال ایتالیا بود که بین قهرمان سری آ و قهرمان جام حذفی فوتبال ایتالیا برگزار شد.
این دیدار در تاریخ ۲۰ اوت ۲۰۰۵ برگزار شد و اینتر میلان به مقام قهرمانی دست یافت.
فینال سوپر جام اروپا ۲۰۰۵، رقابت پایانی سوپر جام اروپا است که مابین دو تیم باشگاه فوتبال لیورپول و باشگاه فوتبال زسکا مسکو در ورزشگاه لویی دوم، موناکو برگزار شده است.
این مسابقه که در تاریخ ۲۶ آگوست ۲۰۰۵ انجام شده است با نتیجه ۳ بر ۱ به سود باشگاه فوتبال لیورپول به پایان رسید.
سیارک ۲۰۰۵ (به انگلیسی: 2005 Hencke، نامگذاری:1973RA) دو هزار و پنجمین سیارک کشف شده است که در ۲ سپتامبر ۱۹۷۳ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۲۰ است.
شنا یکی از رشته های ورزشی مسابقات جهانی ورزش های آبی ۲۰۰۵ بوده است.
فیفا ۲۰۰۵ (به انگلیسی: FIFA Football 2005) بازی ویدیویی منتشرشده در زمینهٔ شبیه سازی فوتبال ساخت شرکت الکترونیک آرتز است که توسط الکترونیک آرتز کانادا ساخته و در ۱۲ اکتبر ۲۰۰۴ در آمریکای شمالی و ۱۴ اکتبر ۲۰۰۴ در اروپا منتشر شده است.
در سال ۲۰۰۵ فیلم هایی پرفروش نظیر قسمت چهارم هری پاتر و جنگ ستارگان ساخته شد.فیلم هایی ستایش شده نظیر از روی خط برو و کوهستان بروکبک.اما شاید پرسروصدا کن ترین فیلم بتمن آغاز می کند باشد.
فینال جام اتحادیه فوتبال انگلستان ۲۰۰۵، رقابت پایانی جام اتحادیه فوتبال انگلستان در سال ۲۰۰۵ میلادی است که مابین دو تیم باشگاه فوتبال چلسی و باشگاه فوتبال لیورپول در ورزشگاه میلنیوم کاردیف برگزار شده است.
این مسابقه که در تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۰۵ انجام شده است با نتیجه 3 بر 2 به سود تیم باشگاه فوتبال چلسی به پایان رسید.
فینال جام باشگاه های جهان ۲۰۰۵، رقابت پایانی جام باشگاه های جهان در سال ۲۰۰۵ است که مابین دو تیم باشگاه فوتبال سائوپائولو و باشگاه فوتبال لیورپول در ورزشگاه بین المللی یوکوهاما، یوکوهاما برگزار شده است.
این مسابقه که در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۰۵ انجام شده است با نتیجه ۱ بر ۰ به سود باشگاه فوتبال سائوپائولو به پایان رسید.
فینال جام حذفی فوتبال انگلستان ۲۰۰۵، رقابت پایانی جام حذفی فوتبال انگلستان در سال ۲۰۰۵ میلادی است که مابین دو تیم باشگاه فوتبال آرسنال و باشگاه فوتبال منچستر یونایتد در ورزشگاه میلنیوم کاردیف برگزار شده است.
این مسابقه که در تاریخ ۲۱ مه ۲۰۰۵ انجام شده است با نتیجه ۰ بر ۰ به سود تیم باشگاه فوتبال آرسنال به پایان رسید.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

۲۰۰۵ در جدول کلمات

در سال ۲۰۰۵ برای فیلم سیریانا جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد
جرج کلونی

۲۰۰۵ را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی ۲۰۰۵نام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ۲۰۰۵   • مفهوم ۲۰۰۵   • تعریف ۲۰۰۵   • معرفی ۲۰۰۵   • ۲۰۰۵ چیست   • ۲۰۰۵ یعنی چی   • ۲۰۰۵ یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ۲۰۰۵
کلمه : ۲۰۰۵
اشتباه تایپی : ۲۰۰۵
عکس ۲۰۰۵ : در گوگل


آیا معنی ۲۰۰۵ مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )