برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.

پیشنهاد واژه نو



نام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

معین ٠٢:١٥ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی طوایف بمپور: آقای ناروی کرمزهی گمشادزهی ها وپتی زها رو رودخانه آورده واصالت ندارن.شماخوب تحقیق کنین بدحرف بزنین .منش ونشست برخاست دوتیره گمشادزهی وپتی زهی ورو ببینین نشت برخاست ومردمداری خودتون وببینین .معلوم میشه کدوم ناروی نیست.شما میپرین به این قوم واون قوم کلا ژنتون همینطوریه.متاسفم براتون آقای تفنگ چی .شمابرای خودتون بزرگین ولی خدای اصلاشخصیت ندارین چون ذاتن اینجوری هسین

sara ٠٢:١٢ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی the elephant in the room: مثل روز روشنه

sarah ٠٢:٠٩ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی a blessing in disguise: حتما ی حکمتی توشه

sara ٠٢:٠٧ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی Hit the nail on the head: زوی تو خال، درست فهمیدی، دقیقن

مهدی ٠٢:٠١ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی قولا ثقیلا: شما دو نفر بگویید

جواد ٠٢:٠١ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی انظر: نگاه میکند

ممد ٠١:٥٨ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی bend over: قمبل کردن

رقیه سادات ٠١:٥٤ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی رقیه: یعنی صعود و بلندی
یعنی پیشرفت و ترقی

محمد ٠١:٥٣ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی more to the point: و مهم تر آن که

الناز گلرخ ٠١:٥١ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی انتر برقی: نوعی انتر که با برق کار میکند و همیشه او را میتوان با ماشین برقی خود پیدا کرد
و همچنین در مورد این موجود شاعرانی اشعار زیادی گفته اند
که یکی از این شاعران روزبه است که میفرمایند:
انتر برقی سوار ماشین برقی
این موجود را میتوان در جنگل های گواتمالا پیدا کرد
این موجود برقی شدیدا به ماشین برقی خود وابسته است و جدا کردن او از ماشین برقی او میتواند عواقب بدی داشته باشد
که از عواقب بد او میتوان از جدا شدن سر از بدن و مرگ به وسیله ی کرونا را نام برد و همچنین مرگ دردناک از قطع شدن دماغ نام برد
طول عمر این انتر 897 میلیون سال است که اگر از ماشین برقی خود جدا شود عمر او به 435 میلیون سال کاهش بیابد
دانشمندان بسیاری در مورد کاهش عمر او تحقیقاتی انجام داده اند و در معتبر ترین مقالات که توسط جناب پروفسور اکبر تیام و همکاری اقای بیگ مسعود نوشته شده است و در جورنال معتبر Science چاپ شده است
نویسندگان این مجله بر این باورند که انتر برقی هنگامی که از ماشین برقی خود جدا میشود دچار اختلالات عصبی شدیدی میشود و این اختلالات موجب کاهش طول عمر او میشوند
این نوع از انتر های جنگل های گواتمالا شدیدا به موجودات خفن تر از خود حساسیت نشان میدهد و حتی ممکن است موجود مورد نظر را با کاتانا خود به قتل برساند (کاتانا نوعی شمشیر است که به دست همین موجود اختراع شده است ولی بعد ها این ایده توسط ژاپنی های گستاخ دزدیده شد)
و دلیل این رفتار که در مقالات اقای ماشا... تیام (پسر عموی اکبر تیام)ذکر شده است :
این رفتار به دلیل حسادت بیش از حد انتر برقی به موجودات خفن تر از خود است و به دلیل این است که خفنیت خود را به ان موجود اثبات کند
با تشکر
پروفسور الناز گلرخ
بر گرفته از کتاب انتر برقی اتشین خوشحال نوشته پورنگ سویج

Negar ٠١:٤٦ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی Use it: استفاده از اطلاعات

نیکا ٠١:٤١ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی نیکا: نام من هم نیکا ست به جز اون معنی های زیبایی که گفته شد برابر لاتین این نام ویکتوریا به معنی پیروزی است که نام ملکه ویکتوریا نیز برگرفته از همین نام است

Faranak ٠١:٤١ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی as right as rain: کوکِ کوکم

موسوی ٠١:٣٨ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی توت خشک: Dried mulberry

م ٠١:٣٦ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی مهراد جم: خواننده پاپ موزيك ايران متولد ١٤ مرداد ١٣٧٦ در ابادان است. او با انتشار موزيك نامرد بودي كار خود را با مسعود جهاني اغاز كرد و كم كم با تك اهنگ هاي شمال،غمت نباشه،شيكُ پيك و ... بيشتر و بيشتر ديده شد او مجرد و ساكن تهران است

مهرشاد ٠١:٣٠ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی ethologist: پژوهشگر رفتارشناسی حیوانات

علی باقری ٠١:٢٨ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی اورریتد: اورریتد (Overrated): [ اصطلاح توییتر]به هر چیز یا هر کسی می‌گویند که بیش از حق خود و چیزی که هست شهرت یا اعتبار به دست آورده است.

علی باقری ٠١:٢٧ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی ترن آف: ترن آف (turn off)[ اصطلاح توییتر]: این عبارت انگلیسی برای چیزی به کاربرده می‌شود که می‌تواند حس جنسی شما از بین ببرد.

علی باقری ٠١:٢٧ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی نسبت توییت: نسبت توییت (Ratioed tweet):[ اصطلاح توییتر] وقتی تعداد منشن‌ها با بار منفی به یک توییت بیشتر از لایک‌ها و ریتوئیت‌هایش باشد، به آن نسبت توییت می‌گویند. البته در توییتر فارسی عموماً اصطلاح دیگری مثل �منشن بیشتر از توییت اصلی لایک خورده� یا �منشن بیشتر از توییت اصلی ریتوییت داره� جا افتاده و به‌جای این اصطلاح ‌استفاده می‌شود.

سپاهان پارس ٠١:٢٦ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی مالواجرد: نام جدید پیشنهادی برای روستای تاریخی مالواجرد در مرز استان فارس و اصفهان

علی باقری ٠١:٢٦ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی ترن آن: ترن آن (turn on):[ اصطلاح توییتر] این عبارت انگلیسی برای چیزی به کاربرده می‌شود که می‌تواند حس جنسی شما را تحریک کند.

علی باقری ٠١:٢٥ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی شانس مایه: شانس مایه:[ اصطلاح توییتر] هنگامی که کاربری از اتفاقی توییت می‌کند و آن اتفاق خیلی خوشایند نیست و احتمال وقوع آن فقط برای آدمی بدبخت بوده، با عبارت "اینم شانس مایه" به این موضوع اشاره می‌کند که یعنی "این هم از شانس ماست" که مثلاً فلان اتفاق برای من افتاده.

علی باقری ٠١:٢٤ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی رشکو: رِشکو:[ اصطلاح توییتر] وقتی توییتی توسط بقیه کوت می‌شد، بعد کوتِ آن توییت، باز کوت می‌شود و این روند ادامه پیدا می‌کند و کاربرها به‌طور مدام توییت‌های حول محور آن موضوع را کوت می‌کنند، به این روند رشکو می‌گویند.

علی باقری ٠١:٢٣ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی رقیق شدن: رقیق شدن: [ اصطلاح توییتر]کاربران توییتری وقتی از دیدن یا خواندن چیزی خیلی احساساتی می‌شوند و قلبشان نرم می‌شود از این اصطلاح استفاده می‌کنند.

علی باقری ٠١:٢٢ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی رادیو درون: رادیودَرون:[ اصطلاح توییتر] به آوا یا آوازی که پیوسته و برای مدتی خواسته یا ناخواسته در دلتان با خود می‌خوانید و به زبانتان نمی‌آورید یا به‌صورت اتوماتیک در ذهنتان اجرا می‌شود، رادیودرون گفته می‌شود.

خشایار نوروزی ٠١:٢١ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی fresh off the boat: تازه از راه رسیده

علی باقری ٠١:٢١ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی هار هار: هار هار: [ اصطلاح توییتر]موقعی که منشن یا توییت خیلی لوسی توییت می‌شود، بقیه برای اینکه نشان بدهند آن توییت خیلی لوس است، از این نوع خندۀ "هار هار"، "هور هور"، "هیر هیر" یا شکل‌های دیگر استفاده می‌کنند؛ اما پر‌استفاده‌ترین آن‌ها همین سه‌تاست.

مریم ٠١:٢٠ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی مریم: تمام دنیا میشد ان کس که جیگر ترینه مثل مریم

علی باقری ٠١:٢٠ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی اشکی شدن: اشکی شدن[ اصطلاح توییتر]: منظور همان احساساتی‌شدن یا اشک‌ریختن است. کاربرها برای ابراز این حس از اصطلاح اشکی شدم استفاده می‌کنند.

علی باقری ٠١:١٩ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی درود بر پدرت: درود بر پدرت: [ اصطلاح توییتر]این عبارت به‌عنوان فحش، ولی نه با بار معنایی خیلی زشت به کار می‌رود. می‌توان گفت معنی آن چیزی شبیه "پدرسوخته" است. این عبارت وقتی استفاده می‌شود که مثلاً کسی دربارۀ موضوعی اظهارنظر عجیب و غریبی می‌کند و نفر دوم می‌خواهد بگوید این چه اظهار‌نظری است که تو کردی! در این موقع از این عبارت استفاده می‌کند با این مضمون که "پدرت وقتی برای تربیت‌ تو نگذاشته" یا "درود به پدرت با این تربیت‌کردنش!"

کورش وحدتی ٠١:١٩ - ١٣٩٩/٠٣/١٦

علی باقری ٠١:١٩ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی ج.ا: ج.ا: [ اصطلاح توییتر]مخفف جمهوری اسلامی ایران است.

علی باقری ٠١:١٧ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی شام‌دادن: شام‌دادن:[ اصطلاح توییتر] اصطلاحی است که افراد در مواقعی که شخصی به دستاوردی می‌رسد از آن استفاده می‌کنند و می‌گویند: "باید شام بدهی"؛ یعنی "باید شیرینی این دستاوردی که به دست آوردی به ما بدهی". جالب است بدانید که خیلی از دفعاتی که از این اصطلاح استفاده می‌کنند، واقعاً عملی می‌شود و شخصی که به دستاوردی رسیده، واقعاً به دوستانش شام می‌دهد.

علی باقری ٠١:١٧ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی بشوره ببره: بشوره ببره:[ اصطلاح توییتر] وقتی جایی کثیف می‌شود، با آب می‌شورند تا تمیز بشود. این اصطلاح، برگرفته از همین عمل است. وقتی چیزی باعث حس و حال بد شود، می‌گویند: �یه چیز دیگه‌ای باشه که بشوره ببره این حس و حال بد رو.�

پاپیلو پرنده ٠١:١٦ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی پاپیلومای: پروانه کوچک

علی باقری ٠١:١٥ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی تله: تله:[ اصطلاح توییتر] انسان‌ها با هدف دفاع از جان یا دام خود، از روش‌هایی برای درتله‌انداختن سایر جانوران استفاده می‌کنند. این تله‌ها در گذشته معمولاً به شکل گودال بوده و با خاک و برگ درخت‌ها پنهان می‌شده. اما امروزه توییتری‌ها از اصطلاح یا استعارۀ به‌تله‌انداختن برای توییت‌هایی استفاده می‌کنند که هدف اصلی‌شان حفظ جان و دامشان نیست، بلکه ایجاد اینگیجمنت برای توییتشان است تا سایر توییتری‌ها زیر توییتشان به بحث و گفت‌وگو بپردازند و تله‌گذار به هدف خود برسد. مثلاً پسری توییت می‌کند: �خیلی خوشگلم� و بقیه می‌گویند: �این توییت تله است که دخترها گولش رو بخورن برن دایرکتش تا پسره مخش رو بزنه� یا مثلاً بعضی‌ها پرسش‌های احمقانه را به‌عنوان تله استفاده می‌کنند تا بقیه با پاسخ‌دادن به آن پرسش احمقانه، برای آن تله‌گذار اینگیجمنت ایجاد کنند.

علی باقری ٠١:١٤ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی خا: خا:[ اصطلاح توییتر] این کلمه بیشتر در گویش شمالی‌ها دیده شده و به‌معنی "خب" یا "باشه" است.

علی باقری ٠١:١٣ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی چسناله: چسناله:[ اصطلاح توییتر] به نالۀ دروغین و تظاهرآمیز که معمولاً برای جلب توجه و ترحم استفاده می‌شود، چسناله می‌گویند. چسناله ذاتاً از روی ناز و عشوۀ افراد برمی‌آید. البته عده‌ای هم هستند که از چسناله به‌عنوان شوخی و خنده استفاده می‌کنند و جنبۀ جلب توجه و ترحم ندارد و صرفاً جنبۀ غُرزدن دارد.

عزت اله حسینی ٠١:١٣ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی غرب: باختر

علی باقری ٠١:١٣ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی دایورت: دایورت:[ اصطلاح توییتر] در لغت به‌معنی انتقال تماس از یک خط به خط دیگر است؛ اما در توییتر به‌معنی "بی‌محلی‌کردن" یا "کم‌محلی" به کار، شخص یا موضوعی خاص است.

علی باقری ٠١:١٢ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی تباه: تباه:[ اصطلاح توییتر] تباه در لغت‌نامۀ دهخدا به‌معنی "ضایع‌شدن و فاسدن‌شدن" است. معمولاً به‌عنوان تیکه به افراد گفته می‌شود: "فلانی خیلی تباهه"؛ منظور همان خیلی داغان و خراب بودن است.

علی باقری ٠١:١١ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی برگام: برگام:[ اصطلاح توییتر] منظور همان پشمام هست که به‌خاطر هم‌آهنگ‌بودن و قابل استفاده بودن در جمع، از کلمۀ "برگام" استفاده می‌کنند. البته بعضاً دیده شده که از عبارت "پاییز شدم" هم استفاده می‌شود که منظور همان "موهام ریخت" است.

حسین رحمانی ٠١:١٠ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی مانی: مانی در گویش لری و بختیاری به معنای مادر نیز است

علی باقری ٠١:١٠ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی پشمام: پشمام: :[ اصطلاح توییتر]وقتی کسی خیلی متعجب بشود می‌گوید: "پشمام!" و منظور این است که موهای بدنش ریخته. البته بعضاً دیده شده که از عبارت‌های دیگر‌ی مثل اپیلاسیون هم استفاده می‌کنند.

علی باقری ٠١:٠٩ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی هوم: هوم یا اوهوم:[ اصطلاح توییتر]برای تأیید‌کردن صحبت‌های طرف مقابل از هوم یا اوهوم استفاده می‌کنند که منظور همان تأیید‌کردن در گفت‌وگوی کلامی است. البته هرچه بیشتر از تعداد میم یا واو استفاده شود، نشان‌دهندۀ تأیید بیشتر حرف زده‌شده است. مثلاً "اوهومممم" یا "اوهوووووم".

علی باقری ٠١:٠٩ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی اودافظ: اودافظ:[ اصطلاح توییتر]به خداحافظی‌کردن لوس‌بازی، اودافظ یا اودافس می‌گویند.

علی باقری ٠١:٠٧ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی بوجی موجی: بوجی موجی:[ اصطلاح توییتر]به بوس‌کردن همراه ملوس‌بازی و صمیمیت زیاد بوجی موجی می‌گویند. بعضاً دیده شده که به این عبارت "بوجی و موجی" هم می‌گویند.

علی باقری ٠١:٠٧ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی قلب‌قلبی‌شدن: قلب‌قلبی‌شدن:[ اصطلاح توییتر]وقتی فردی دربارۀ موضوعی خیلی احساساتی بشود، می‌گوید: "قلب‌قلبی شدم" که استعاره از عشق و علاقۀ زیاد است.

علی باقری ٠١:٠٦ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی اسم سرخ‌پوستی: اسم سرخ‌پوستی:[ اصطلاح توییتر] به اسمی که مطابق یک صفت یا یک اتفاق یا یک مودِ خاصی دربارۀ خودتان یا بقیه است و معمولاً به‌صورت ترکیب چند‌کلمه‌ای شکل می‌گیرد، �اسم سرخ‌پوستی� گفته می‌شود.

مریم ٠١:٠٥ - ١٣٩٩/٠٣/١٦
معنی مریم: مریم یعنی خاص ترین آدم روی دنیا ولی اگر باهاش نیازی بد تا میکنه م یعنی ملایم ر یعنی رویا یی. ی یعنی یاور. م یعنی ترین ادم دنیا. من خودم مریمم میدونم