انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1051 100 1

PRR

تلفظ PRR
تلفظ PRR به آمریکایی تلفظ PRR به انگلیسی

مخفف PRR

PRR
عبارت کامل: Pattern Recognition Receptors
موضوع: علمی
گیرنده های شناسایی الگو (Pattern recognition receptors، یا PRR) پروتئین هایی هستند که سلول های دستگاه ایمنی ذاتی بدن، از آن ها برای شناسایی الگوهای مولکولی مربوط به بیماریزایی استفاده می کند.

مولکول های شناسایی الگو دستگاه ایمنی ذاتی شامل انواع سطح سلولی یا داخل سلولی و پروتئین های محلول در خون یا مایعات خارج سلولی است.

گیرنده های مرتبط با سلول دارای یک یا دو عملکرد اصلی هستند. اول اینکه پیام های فعال کننده اعمال ضد میکروبی و پیش التهابی سلول هایی که در انها بیان می شود را منتقل می کند. دوم اینکه جذب میکروب ها به داخل سلول ها را تسهیل می کنند. گیرنده های محلول مسئولیت تسهیل پاکسازی میکروب ها از گردش خون و مایعات خارج سلولی را به عهده دارند. که این کار را با کمک به جذب میکروب ها به داخل سلول ها و یا فعال سازی سازوکارهای انهدام خارج سلولی انجام می دهند. گیرنده های شناسایی الگو دستگاه ایمنی ذاتی در دی ان ای رده زایا کدگذاری می شوند.این موضوع بر خلاف اجزای اساسی ایمنی اکتسابی یعنی لنفوسیت B و T است.

دستگاه ایمنی ذاتی قادر به شناسایی حدود ۱۰۰۰۰ الگوی مولکولی در میکروب هاست. سلول های آسیب دیده یا تحت استرس اغلب مولکول هایی بیان می کنند که در سلولهای سالم اندک هستند.این مولکول ها شامل مولکول های شوک حرارتی، برخی مولکول های شبه MHC کلاس I و فسفولیپید های غشایی تغییر یافته، بوسیله انواع گیرنده های دستگاه ایمنی ذاتی شناسایی می شوند.سلول هایی که بطور مستقیم آلوده شده یا در قلمرو سلول های الوده قرار دارند بیان این مولکول ها را افزایش می دهند. به این ترتیب ایمنی ذاتی، حتی در غیاب بیان فراورده های میکروبی در سطح سلول در حذف سلول های الوده به میکروب شرکت می کنند.

انواع بسیار متنوعی از سلول ها با بیان گیرنده های شناسایی الگو در پاسخ ایمنی ذاتی شرکت می کنند.این سلول ها شامل نوتروفیل ها، درشتخوارها (ماکروفاژها)، سلول های دندریتی و سلول های اندوتلیال و سلول های اپی تلیال لنفوسیت ها هستند. این گیرنده های سلولی شناسایی الگو در سطح سلول، وزیکول های اندوزومی و سیتوپلاسم قرار دارند و برای شناسایی میکروب ها در هر یک از جایگاههای فوق اماده هستند.

معنی PRR در دیکشنری تخصصی

PRR
[برق و الکترونیک] pulse-repetition rate; pulse-recurrence rate; pulse-repetition frequency-نرخ تکرار پالس؛ بسامد تکرار پالس تعداد دفعات ارسال یک پالس در ثانیه . نرخ تکرار پاس در رادار معمولاً بین 400 تا 3000 پالس در ثانیه است.

PRR را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Reyhaneh > get to know
جواد طایفی > Eurious
sina > tip over
Mah > Tug of love
محسن نجات حسینی > نظرات
مسعو ذهنیان > انگوری
عباس کاظمی > compresores
reza > providence

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

توضیحات دیگر



آیا معنی PRR مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )