انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1081 100 1

انرژی الکتریکی

معنی انرژی الکتریکی به فارسی

انرژی الکتریکی
[electric energy] [فیزیک] انرژی بار الکتریکی موجود در میدان الکتریکی

انرژی الکتریکی در دانشنامه ویکی پدیا

انرژی الکتریکی
انرژی الکتریکی به انرژی مشتق شده از انرژی پتانسیل الکتریکی گفته می شود. در یک مدار الکتریکی، این انرژی با جریان الکتریکی و پتانسیل الکتریکی مرتبط است. انرژی الکتریکی می تواند در فرآیندهایی مانند تولید نور یا گرما به دیگر صورت های انرژی تبدیل شود.
فرآیند تولید انرژی الکتریکی از سایر صورت های انرژی، تولید الکتریسیته نام دارد. مکانسیم پایه ای این فرآیند در اوایل قرن نوزدهم میلادی توسط مایکل فارادی کشف شد.
انرژی الکتریکی در کانادا از قرن نوزدهم میلادی تا کنون نقش مهمی در اقتصاد و سیاست کشور کانادا ایفا کرده است. سازماندهی و مدیریت این بخش توسط استان ها و قلمروهای کانادا انجام می گیرد. در بیشتر استان ها، شرکت های بزرگ دولتی یکپارچه شده با شرکتهای خدمات عمومی، وظیفه تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی را بر عهده دارند. در سال های گذشته استان های انتاریو و آلبرتا به منظور افزایش بهره وری اقتصادی و ایجاد رقابت و سرمایه گذاری اقدام به ایجاد بازار برق کرده اند.
نیروگاه هسته ای بروس
نیروگاه هسته ای دارلینگتون
نیروگاه هسته ای پیکرینگ
کانادا پس از چین بزرگترین تولیدکننده نیروی برق آبی در جهان است، سهم نیروی برق آبی در سال ۲۰۰۷ میلادی حدود ۵۸٪ کل تولید برق این کشور بود. از سال ۱۹۶۰، اجرای پروژه های عظیم برق آبی به ویژه در کبک، بریتیش کلمبیا، منیبا و نیوفاندلند و لابرادور ظرفیت تولید انرژی الکتریکی کانادا را به چشمگیری افزایش داده است. کانادا هم چنین ششمین کشور تولیدکننده برق از انرژی هسته ای است، در سال ۲۰۱۳ حدود ۹۷ میلیارد کیلووات ساعت میزان تولید برق هسته ای در کشور کانادا بوده است. در آوریل ۲۰۱۴، استان انتاریو به عنوان اولین منطقه در آمریکای شمالی مصرف زغال سنگ را به طور کامل از چرخه تولید برق حذف کرد.
مشترکان خانگی، اداری و صنعتی بیشترین سهم مصرف نیروی برق در کانادا را دارا هستند. در سال ۲۰۰۷ مصرف سرانه برق در کانادا با میانگین ۱۶٬۹۹۵ کیلووات ساعت در سال بیشترین مصرف سرانه در جهان بود.
توسعه صنعت برق در اوایل قرن بیستم میلادی تأثیر عمیقی بر اقتصاد و سیاست کانادا گذاشت و به نوعی نماد گذار از صنعت قدیمی قرن نوزدهم به صنعت مدرن و متنوع کانادا تبدیل شد. در سال ۱۸۹۰ میلادی ۳ شرکت به منظور ایجاد شبکه انرژی بخش کانادایی آبشار نیاگارا شروع به رقابت کردند که در نهایت با چند سال تأخیر در سال ۱۹۰۴ به بهره برداری رسید. پس از جنگ جهانی اول نیز شرکت های خدمات شهری در استان ها ایجاد شد.
فرایند جابجایی توان الکتریکی را انتقال انرژی الکتریکی گویند. این فرایند معمولاً شامل انتقال انرژی الکتریکی از مولد یا تولیدکننده به پستهای توزیع نزدیک شهرها یا مراکز تجمع صنایع است و از این پس یعنی تحویل انرژی الکتریکی به مصرف کننده ها در محدوده توزیع انرژی الکتریکی است. انتقال انرژی الکتریکی به ما اجازه میدهد تا به سادگی و بدون پذیرفتن هزینه حمل سوختها و همچنین جدای از آلودگی تولید شده از سوختن سوختها در نیروگاه، از انرژی الکتریکی بهره بگیریم. حال آنکه در بسیاری موارد انتقال منابع انرژی مانند باد یا آب سدها غیرممکن است و تنها راه ممکن انتقال انرژی الکتریکی است.
هرز توان
به علت زیاد بودن میزان توان مورد بحث، ترانسفورماتورها کمابیش در ولتاژهای بالایی کار میکنند(۱۱۰ کیلوولت یا بیشتر). انرژی الکتریکی معمولاً در فواصل دراز به وسیله خطوط هوایی انتقال مییابد. از خطوط زیر زمینی فقط در مناطق پرجمعیت شهری استفاده میشود و این به دلیل هزینه بالای راهاندازی و نگهداری و همچنین تولید توان راکتیو اضافی در این گونه خطوط است.
امروزه خطوط انتقال ولتاژ، بیشتر شامل خطوطی با ولتاژ بالاتر از ۱۱۰ کیلوولت می شوند. ولتاژهای کمتر، نظیر ۳۳ یا ۶۶ کیلوولت به ندرت و برای تغذیه بارهای روشنایی در مسیرهای طولانی مورد استفاده قرار می گیرند. ولتاژهای کمتر از ۳۳ کیلوولت معمولاً برای توزیع انرژی الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند. از ولتاژهای بیشتر از ۲۳۰ کیلوولت با نام «ولتاژهای بسیار بالا» (extra high voltage) یاد می شود چراکه بیشتر تجهیزات مورد نیاز در این ولتاژها با تجهیزات ولتاژ پایین کاملاً متفاوتند.
در صنعت برق حریم خطوط برق عبارت است از محدوده فرضی در طرفین مسیر خطوط انتقال نیروی برق که به منظور حفظ و نگهداری خطوط جهت تداوم برق رسانی و همچنین پیشگیری از آسیب های انسانی ناشی از تشعشعات برق تعیین می شود.رعایت این حریم برای کلیه اشخاص ضروری است. حریم خطوط برق از نظر فنی از 3 عامل مغناطیسی، مکانیکی و الکتریکی ناشی می شود و میزان و نحوه تعیین حریم خطوط انتقال نیروی برق در کشور های مختلف متفاوت است و در هر کشور فواصل متفاوتی با توجه به عوامل دخیل در تعیین حریم وضع شده است. در ایران میزان حریم خطوط انتقال و توزیع نیروی برق بر اساس تصویب نامه شماره29052 مورخ1374/10/8 تعیین شده است. خطوط انتقال نیروی برق دو سطح حریم درجه یک و حریم درجه دو دارند. الف) حریم درجه یک حریم درجه یک محدوده ای نواری به موازات خطوط انتقال برق است که در عرض آن در انواع شبکه انتقال و توزیع متفاوت است. این حریم در دو طرف شبکه تعیین می شود. حریم درجه یک مخصوص نقاط شهری است و حداقل حریم لازم برای خطوط انتقال برق محسوب می شود. در حریم درجه یک هر گونه عملیات ساختمانی و ایحاد تاسیسات مسکونی و دامداری و یا باغ درخت کاری، انبار داری و دیوار کشی تا هر ارتفاعی ممنوع است. ایجاد زراعت فصلی و سطحی و حفر چاه و قنوات و راهسازی و شبکه آبیاری مشروط بر اینکه سبب ایجاد خسارت برای تاسیسات خطوط انتقال نگردد، بلامانع است. در ضمن در مورد حفر چاه و قنوات و راهسازی باید قبل از عملیات از مسئولین خطوط انتقال نیروی برق راهنمایی لازم خواسته شود و اجازه کتبی کسب گردد. ب) حریم درجه دو حریم درجه دو با عرض بیشتری نسبت به حریم درجه یک بعد از حریم درجه یک در هر دو طرف خطوط انتقال برق قرار می گیرد. این حریم مخصوص مناطق خارج از حریم شهر ها است. در حریم درجه دو فقط ایجاد تاسیسات ساختمانی اعم از مسکونی و صنعتی و مخازن سوخت تا هر ارتفاعی ممنوع می باشد. حریم کابل های زیرزمینی که در معابر و راه ها گذارده می شود، در هر طرف نیم متر از محور کابل و تا ارتفاع دو متر از سطح زمین خواهد بود و در مواردی که کابل با سایر تاسیسات شهری از قبیل لوله کشی آب و فاضلاب، کابل تلفن و نظایر آن تقاطع نماید، استاندارد های متداول شبکه های انتقال و توزیع برق باید رعایت شود.
مرحلهٔ توزیع انرژی الکتریکی یکی از مراحل پایانی تحویل انرژی الکتریکی به مصرف کننده هاست. این مرحله انرژی الکتریکی را از سیستم انتقال به مصرف کنندگان منفرد انتقال می دهد. پست های توزیعی که به سیستم انتقال متصل هستند ولتاژ انتقال را به ولتاژهای متوسط (بین ۲ کیلو و ۳۵ کیلو ولت) با استفاده از ترانسفورماتورها کاهش می دهند. به طور کلی خطوط ولتاژ متوسط معمولاً انرژی کمتر از ۲۰ کیلوولت را با استفاده از پست های ترانسفورماتوری که گاهی به صورت نصب شده بر روی تیرهای انتقال قرار دارند، و نیز خطوط ولتاژ پایین (کمتر از ۱۰۰۰ ولت) را شامل می شود.
شعاعی (Radial)
اتصال یافته (Interconnected)
در سال های آغازین استفاده از انرژی الکتریکی، ژنراتورهای جریان مستقیم "DC" با همان ولتاژ تولیدی به مصرف کننده ها متصل شده بودند و به این صورت تولید و انتقال برق با یک ولتاژ انجام می گرفت، چراکه هیچ راهی برای تغییر ولتاژ "DC" به جز تغییر ژنراتورها وجود نداشت. از آنجایی که لامپهای التهابی آن زمان تنها در ولتاژ ۱۰۰ ولت قابل استفاده بوده اند تنها راه ممکن تولید برق با این ولتاژ بود. همچنین در ولتاژ پایین نیاز به عایق کاری زیاد برای حفظ ایمنی نبود و به این صورت تولید و انتقال با ولتاژ ۱۰۰ ولت صورت می گرفت که موجب به وجود آمدن تلفات قابل توجه در طول خطوط می شد.
از همان ابتدا استفاده از مس به عنوان یک هادی بسیار معمول بود و این به دلیل هدایت الکتریکی و قیمت نسبتاً مناسب مس (امروزه با بالا رفتن قیمت مس از صرفه اقتصادی این فلز کاسته شده) نسبت به دیگر فلزات است. برای کاهش دادن جریان و در نتیجه کاهش میزان مصرف مس باید از ولتاژهای بالاتر در طول خطوط استفاده کرد. اما همان طور که گفته شد، هیچ روش قابل استفاده ای برای تغییر ولتاژ DC موجود در آن زمان وجود نداشت، بنابراین سیستم DC ادیسون به کابل های ضخیم و ژنراتورهای محلی نیاز داشت. فاصله آخرین مصرف کننده حداکثر باید ۱٫۵ مایل از محل تولید می بود تا نیازی به استفاده از هادی های با سطح مقطع بسیار بالا نباشد.
پذیرش جریان الکتریکی متناوب "AC" با تغییرات بنیادی در زمینه برق همراه شد، چراکه ترانسفورماتورهای الکتریکی می توانستند ولتاژ را تغییر دهند و این، امکان افزایش طول خطوط انتقال فراهم را می کرد. با افزایش ولتاژ در طول خطوط، جریان الکتریکی کاهش یافته و بدین صورت، نیاز به استفاده از کابل های با سطح مقطع بالا و مولدهای محلی بر طرف می شد و در این صورت همچنین امکان تولید انرژی الکتریکی در فواصل دور از مصرف کننده ها نیز فراهم می شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

انرژی الکتریکی در دانشنامه آزاد پارسی

انرژی الکتریکی (electrical energy)
انرژی جریان برق. این انرژی به انواع دیگر انرژی، ازجمله گرما، نور، و حرکت قابل تبدیل است. وسایل برقی، مثلاً ماشین لباسشویی، جاروبرقی، رادیو، و تلویزیون، برای کار نیاز به برق دارند. موتورهای برقی انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی، گرما، صوت، یا نور تبدیل می کنند. در قسمتی از مدار که شدت جریان گذرنده از آن برابر I آمپر و اختلاف پتانسیل دو سر آن برابر V ولت باشد، مقدار انرژی الکتریکی تبدیل شده در واحد زمان یا توان مصرفی W بر حسب وات، از رابطۀ زیر به دست می آید: W=IV

انرژی الکتریکی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انرژی الکتریکی کلاس چهارم   • فرمول انرژی الکتریکی   • انرژی الکتریکی چهارم ابتدایی   • نیروی الکتریکی چیست علوم ششم   • تعریف انرژی الکتریکی   • کاربرد انرژی الکتریکی   • انرژی الکتریکی به زبان ساده   • انرژی الکتریکی چگونه تولید می شود؟   • معنی انرژی الکتریکی   • مفهوم انرژی الکتریکی   • معرفی انرژی الکتریکی   • انرژی الکتریکی چیست   • انرژی الکتریکی یعنی چی   • انرژی الکتریکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انرژی الکتریکی
کلمه : انرژی الکتریکی
اشتباه تایپی : hkvCd hg;jvd;d
عکس انرژی الکتریکی : در گوگل


آیا معنی انرژی الکتریکی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )