برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1221 100 1

اولیا

/'owliyA/

برابر پارسی: سرپرستان

معنی اولیا در لغت نامه دهخدا

اولیا. [ اَ ل ِ ] (اِ) اولیاء. دوستان خدا و مردمان مقدس و پارسا. (ناظم الاطباء). دوستان و نزدیکان قرابت ونزدیکان خدا. (آنندراج ) (غیاث اللغات ) :
آنجا که رزم جویی دیماه دشمنانی
وانجا که بزم سازی نوروز اولیایی.
فرخی.
خواجه ٔ بزرگ و اولیا و حشم برسیدند. (تاریخ بیهقی ). و مردم شهر آمدن گرفت فوج فوج... و اولیا و حشم و لشکریان و شهریان که بحقیقت بر تخت ملک این روز بود. (تاریخ بیهقی ). خوارزمشاه بار داد و اولیا و حشم بیامدند. (تاریخ بیهقی ).
هر چار چار حد بنای پیمبری
هر چار چار عنصر ارواح اولیا.
خاقانی.
حق تعالی از غم وخشم خصام
کی گذارد اولیا را در غرام.
مولوی.
اولیا اطفال حقند ای پسر
در حضور و غیبت ایشان باخبر.
مولوی.
- اولیای امور ؛ کسانیکه مصدر کارها هستند.
- اولیای دولت ؛ وزرا و کارگزاران دولت. (ناظم الاطباء). امرا و ارکان دولت. (آنندراج ).
- اولیا شدن ؛ مرشدشدن. (ناظم الاطباء).

اولیا. [ اَ ل ِ ] (اِخ ) دهی از دهستان یوسف آبادپائین ولایت باخرز بخش طیبات شهرستان مشهد دارای 345تن سکنه. رجوع به فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9 شود.

معنی اولیا به فارسی

اولیا
( اسم ) جمع ولی. ۱ - خداوندان : اولیای امور . ۲ - یاران دوستان . ۳ - دوستان خدا عارفان اولیائ الله . توضیح ایرانیان و ترکان گاه این کلمه را بجای مفرد بکار برند : اولیا عطا اولیاچلبی اولیا سمیع. یا اولیائ ی امور. خداوندان کارها بزرگان کشور . یا اولیائ ی حق . دوستان خدا خدا دوستان عارفان .
اولیائ . دوستان خدا و مردمان مقدس و پارسا .
[ گویش مازنی ] /oliyaaollaahe aamoli/ نویسنده و تاریخ نویس پرآوازه ی مازندرانی که تاریخ رویان را در مورد پدید آمدن ولایت رویان و رستمدار و شرح حال سلاطین مازندران غربی به رشته ی تحریر در آورداین کتاب از منابع ارزشمند حوادث گذشته ی مازندران به شمار می آید نام اصلی او محمدبن حسن آملی است و مورد توجه ملک فخرالدوله حسن بن شاه کیخسرو پادشاه مازندران – از سلسله ی باوندیه کینخواریه بوده و پس از قتل ملک مذبور به دست پسران افراسیاب چلاوی در ۷۵۰ـهـ) که ناامنی آمل را فرا گرفته بود اولیا الله آملی نیز از آمل به رویان مهاجرت کرد و مورد توجه ابوالمعانی فخردالدوله شاه غازی بن زیار بن کیخسرو و از شاهان پادوسبانی واقع شد و بنا به خواهش وی تاریخ رویان را تألیف کرداین تاریخ، مشتمل بر شرح اوضاع تاریخی مازندران و رویان تا سال ۷۵۰(هـ) که در مقدمه ی تاریخ میرظهیرالدین مرعشی آمده است و مورخ مزبور از آن استفاده نموده است
[ گویش مازنی ] /oliyaa khoon/ در شبیه خوانی به همه ی کسانی که در نقش یاران و دوست داران امام حسین(ع) ظاهر شده و بخشهایی از مجالس تعزیه را بخوانند اولیا خوان گفته می شوددر عین حال اولیا خوان نام دیگر دارندگان نقش مثبت در تعزیه یعنی موافق خوان هاست
برجی از قلعه هرات .
دهی از دهستان برگشلو بخش حومه شهرستان رضائیه واقع در ۶۵٠٠ گزی جنوب خاوری رضائیه هزار گزی شمال راه ارابه امامزاده و موقع جغرافیایی آن جلگه معتدل مالاریائی است .

معنی اولیا در فرهنگ فارسی عمید

اولیا
= ولی۲: اولیا اطفال حق اند ای پسر / غایبی و حاضری بس باخبر (مولوی: ۳۳۹).

اولیا در دانشنامه اسلامی

«اولیا چلبی»، در دهم محرم سال ۱۰۲۰ ق، در اونقپانی در شهر استانبول به دنیا آمد. همان جا به مدرسه رفت و خط ، تذهیب و نقاشی را از پدرش، درویش محمد ظلی، فراگرفت.
پدر او جواهرچی قصر بود و از این جهت فردی محترم به شمار می آمد. نیای اعلای ایشان به احمد یسوی، صوفی مشهور می رسد. عنوان درویش برای پدر او هم نشان آن است که همچنان علایق تصوف در آنان باقی مانده است. بااین حال، خاندان او، چهره های برجسته ای در دولت عثمانی بودند و طبعا این وضعیت روی سرنوشت اولیا چلبی هم مؤثر بوده است. در سال ۱۰۴۵، در شب قدر ، در مسجد ایاصوفیه، در حضور سلطان مراد عثمانی قرآن خواند که مورد تشویق وی قرار گرفت. سلطان از او خواست تا مصاحبش باشد و لذا در مجموعه دربار قرار گرفت. او افزون بر دروس رسمی، مطالعاتی در موسیقی و شعر نیز داشت و پس از آنکه مورد تشویق سلطان قرار گرفت، برای تحصیل به اندرون کاخ عثمانی رفت. در آنجا با عربی و فارسی آشنا شد. بخشی از گلستان سعدی و مثنوی ملای رومی را حفظ کرد که گاه، در «سیاحت نامه» خود، به عبارات آنها استناد می کند. زمانی که وی در اندرون بود، بیست سال داشت و مطالب زیادی فراگرفته، اشعار و قصاید فراوانی در حفظ داشت. این دوره، چهار سال طول کشید. با حمایت دایی اش، ملک احمد پاشا که از مقربان سلطان مراد بود، در درون دربار شغلی به دست آورد. در واقع خود وی خواست تا به سپاه بپیوندد و سلطان هم با او موافقت کرد. به نظر می رسد که از همان زمان ، سیاحت را دوست می داشت و به دلیل آنکه از پدر و دوستان پدرش مطالبی در باره بلاد مختلف شنیده بود، هوس سیاحت در سر داشت. در واقع، پدر وی که به کارهای هنری در صفحات برنجی مشغول بود، خودش در جنگ زیگتوار شرکت کرده بود و اولیا، داستان زندگی دوستان پدرش را از زبان آنان که با پدرش رفت و آمد داشتند، می شنید. شنیدن این داستان ها، هوس سیاحت را در او تقویت می کرد. بیست ساله بود که سفرش را از استانبول آغاز کرد و هر آنچه را که در آنجا دیده بود، ثبت کرد. شبی پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم را در خواب دید. وقتی خواست دست آن حضرت را ببوسد، رفت تا بگوید شفاعت یا رسول الله، از لرزش گفت: سیاحت یا رسول الله. پس از آنکه خوابش را برای برخی از معبران گفت، آنان تاکید کردند که او اهل سی ...

اولیا در دانشنامه آزاد پارسی

(به معنی دوستان و نزدیکان خدا) کسانی که از هر نوع فساد و آلودگی و نیز خوف و حزن مصون اند و خداوند وجود آن ها را برای خود خالص گردانیده و تحت ولایت خود گرفته است. آنان اراده نمی کنند مگر آنچه را که خداوند اراده می کند و ارادۀ آن ها محو در ارادۀ حق است. این اصطلاح برگرفته از آیات قرآن است (بقره، ۲۵۷؛ انفال، ۳۴؛ یونس، ۶۲). آنان ولیّ و مقرّب حضرت حق اند. تفاوت میان انبیا و اولیا در این است که آنچه ولی خبر می دهد به الهام قلبی او مربوط است و آنچه نبی خبر می دهد، به عالم وحی تعلق دارد. اولیا از پیامبران تبعیت دارند و دعوت آنان را در میان مردم تصدیق می کنند و رواج می دهند. عرفا می گویند: از دل اولیای حق به ذات حق دریچه ای گشوده است که آنان از آن دریچه به ذات حق می نگرند.

اولیا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ارتباط معلم با اولیا   • اولیا الله   • آیین نامه انجمن اولیا و مربیان   • سایت انجمن اولیا و مربیان مدارس   • سایت انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش   • دکتر اولیا   • اولیا خدا چه کسانی هستند   • در جلسه انجمن اولیا چه بگوییم   • معنی اولیا   • مفهوم اولیا   • تعریف اولیا   • معرفی اولیا   • اولیا چیست   • اولیا یعنی چی   • اولیا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اولیا
کلمه : اولیا
اشتباه تایپی : h,gdh
آوا : 'owliyA
نقش : اسم
عکس اولیا : در گوگل

آیا معنی اولیا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )