انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 946 100 1

خواننده

/xAnande/

مترادف خواننده: آوازخوان، ترانه خوان، حدی خوان، سرودخوان، نغمه خوان، سرودگو، قوال، مغنی، نغمه سرا، قاری، کتاب خوان

معنی خواننده در لغت نامه دهخدا

خواننده. [ خوا / خا ن َن ْ دَ / دِ ] (نف ) قاری. آنکه خواند. آنکه تواند خواندن کتابت را. (یادداشت بخط مؤلف ). مقری. ج ، خوانندگان :
بهر سو همی رفت خواننده ای
که بهرام را پروراننده ای.
فردوسی.
کنون رنج در کار خسرو بریم
بخواننده آگاهی نو بریم.
فردوسی.
چو بگشاد مهرش ، بخواننده داد
سخنها بدو کرد خواننده یاد.
فردوسی.
بفرمود تا نامه برخواندند
بخواننده بر گوهر افشاندند.
فردوسی.
آنچه دقیقی گفته بر اثر این فصول نیز نبشتم تا خوانندگان این تاریخ چون بدینجا برسند و بر این واقف شوند... (تاریخ بیهقی ). غرض من از این نبشتن اخبار آن است تا خوانندگان را از من فایده بحاصل آید. (تاریخ بیهقی ). واجب دیدم به آوردن آن... تا خوانندگان را نشاط افزاید.(تاریخ بیهقی ).
مبارک باد بر نویسنده و خواننده. (نوروزنامه خیام ). و خواننده ٔ این کتاب باید که وضع و غرض که در جمع و تألیف آن بوده است بشناسد. (کلیله و دمنه ).
تا آفتاب و نجم بوند ازبرای من
خواننده ٔ حدیث ونیوشنده ٔ کلام.
سوزنی.
نگارد یکی نامه ٔ دلنواز
که خوانندگان را بود کارساز.
خاقانی.
|| مقروء. خوانا. (یادداشت بخط مؤلف ): و خط خواننده باید که داناآن گفته اند احسن الخط ما یقراء. (نوروزنامه ٔ منسوب به خیام ). || مغنی. نوائی. خنیاگر. آوازه خوان. مطرب. قوال. (یادداشت بخط مؤلف ) :
مرا لفظ شیرین خواننده داد
ترا سمع دراک داننده داد.
سعدی (گلستان ).
|| داعی. (یادداشت بخط مؤلف ). || دانش آموز. (یادداشت مؤلف ). طالب علم. شاگرد. (ناظم الاطباء) :
کجا آن سر و تاج شاهنشهان
کجا آن دلاور گرامی مهان
کجا آن حکیمان و دانندگان
همان رنج بردار خوانندگان.
فردوسی.

معنی خواننده به فارسی

[singer-songwriter] [موسیقی] کسی که ترانه های ساخت خود را اجرا می کند
اقرائ
که خواندن تواند . با سواد . دبیر . دانشمند .

معنی خواننده در فرهنگ فارسی عمید

خواننده
۱. کسی که نوشته ای را می خواند.
۲. آواز خوان.
۳. [قدیمی] باسواد.

خواننده در دانشنامه ویکی پدیا

خواننده
خواننده (یا به زبان فارسی دری: آوازخوان) یک موسیقی دان است که از صدای خود برای ایجاد موسیقی استفاده می کند. اغلب، خواننده با موسیقی دانان و آلت های موسیقی همراه می شود. با وجود آن که بسیاری از افراد برای تفریح می خوانند، تکنیک و مهارت خواندن (vocal skill)، اغلب ترکیبی از استعداد ذاتی و آموزش های حرفه ای است.
یک خوانندهٔ اصلی (lead singer)، آوازهای اصلی را برای یک آهنگ اجرا می کند؛ که درمقابل یک خوانندهٔ پشتیبان (backing singer) قرار دارد که آوازهای پشتیبان (پس زمینه) یا هارمونی را می خواند. یک استثنا موسیقی پنج قسمتهٔ بی ساز گاسپل است که در آن خوانندهٔ اصلی، بلندترین صدا را در میان پنج صدا دارد و یک descant (نوعی سرود مناجاتی) را می خواند اما ملودی را اجرا نمی کند.
خواننده های حرفه ای، اغلب تحت تعلیم یک معلم موسیقی آواز قرار می گیرند.
خواننده-ترانه پرداز موسیقی دانی است که آهنگسازی، سرایش متن ترانه، و ملودیِ کارهایی که اجرا می کند را خودش انجام می دهد. این سبک با سنّت موسیقی مردمی آغاز گشت. خواننده-ترانه پردازان معمولاً همراهیِ تمامِ یک آهنگسازی یا ترانه را انجام می دهند. که بیشتر با استفاده از یک گیتار یا پیانو است.
خوانندهٔ جاز (به انگلیسی: The Jazz Singer) فیلمی از آلن کرازلند است که در سال ۱۹۲۷ ساخته شد و در آن ال جالسن نقش اصلی را بازی کرد. این فیلم که توسط برادران وارنر تولید شد دربارهٔ یک آوازخوان مذهبی یهودی است که می خواهد در تالارهای موسیقی آواز بخواند، اما نگران مذهب، خانواده و آبرویش است. در این فیلم که اغلب صدای آواز است، بازیگر اصلی حرف هم می زند. در اصل فیلم خواننده جاز اولین فیلم کاملاً ناطق سینما است. فیلم خوانندهٔ جاز با حضور بی نظیر و تاریخی تماشاگران روبرو شد و همه دست اندرکارن سینما دریافتند با حضور صدا دوران جدیدی در سینما آغاز شده است.
خواننده جاز ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
خواننده جاز (فیلم ۱۹۵۲)
خواننده جاز (فیلم ۱۹۵۹)
خواننده جاز (فیلم ۱۹۸۰)
«خواننده جاز» (انگلیسی: The Jazz Singer (1952 film)) یک فیلم در سبک رمانتیک و موزیکال به کارگردانی مایکل کورتیز است که در سال ۱۹۵۲ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دنی توماس و پگی لی اشاره کرد.
«خواننده جاز» (انگلیسی: The Jazz Singer (1959 film)) یک فیلم به کارگردانی رالف نلسون است که در سال ۱۹۵۹ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به جری لوئیس، مالی پیکون، و آلن رید اشاره کرد.
«خواننده جاز» (انگلیسی: The Jazz Singer (1980 film)) یک فیلم در سبک رمانتیک و موزیکال به کارگردانی ریچارد فلایشر و سیدنی جی. فیوری است که در سال ۱۹۸۰ منتشر شد.
خواننده عروسی (به انگلیسی: The Wedding Singer) فیلمی است کمدی رمانتیک محصول سال ۱۹۹۸ به کارگردانی فرانک کوراکی است. در این فیلم بازیگرانی همچون آدام سندلر، درو بریمور ، کریستین تیلور ، آلن کاورت و آنجلا فیدر استون ، متیو گلاو ، الن آلبرتینی دو ، راب اشنایدر ، آلکسیس آرکت ، کریستینا پیکلز ، فرانک سیورو ، بیلی آیدل ، کوین نیلن ، استیون بریل ، استیو بوشمی ایفای نقش کرده اند.این فیلم اولین همکاری مشترک درو بریمور و آدام ساندلر میباشد.
خواننده کودک (انگلیسی: Child singer) به خوانندگانی گفته می شود که به صورت حرفه ای برای کودکان آواز می خوانند.
این خوانندگان شامل خوانندگان خردسال و بزرگسال می باشند که در اجرای آثار موسیقی (آلبوم موسیقی یا کنسرت های موسیقی) که برای کودکان تدارک دیده می شود٬ خوانندگی می کنند. این آوازخوانان معمولا قبل از دوران بزرگسالی خوانندگی را آغاز می کنند.
نظریه واکنش خواننده (به انگلیسی: Reader-response criticism)، از جمله مفاهیم مورد بحث در دانش هرمنوتیک می باشد که ناظر بر محوریت خواننده و تجربیات وی در هنگام خواندن یک اثر می باشد. از این حیث، چنین نظریه ای با دیگر نظریات طرح شده در نقد ادبی که محوریت خود را بر مؤلف و مقاصد ذهنی وی می گذراند در تمایز می باشد. از این رهگذر بود که نظریه افق انتظارات توسط هانس رابرت یاس (Hans Robert Jauss) مطرح شد و بر طبق آن فهم خوانندگان از متن در طول زمان متغیر بوده و در نتیجه آثار ادبی قائم بالذات نخواهند بود.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خواننده در جدول کلمات

خواننده آلبوم موسیقی آخرین غزل
مانی رهنما
خواننده آلبوم موسیقی پاپ
رضا صادقی
خواننده آلبوم موسیقی چشمان سیاه
هومن سزاوار
خواننده آلبوم موسیقی دو نیمه رویا
حمید حامی
خواننده آلبوم موسیقی ساعت نه
سیروان خسروی
خواننده رپ
رپر
خواننده زن معروف کلمبیایی
شکیرا
خواننده سنتی
افتخاری
خواننده فقید ترانه «جان مریم»
نوری
خواننده فقید ســنتی کشــورمان
بنان

معنی خواننده به انگلیسی

chanter (اسم)
خواننده ، سراینده ، سرود خوان کلیسا
reader (اسم)
خواننده ، قاری ، کتاب قرائتی
singer (اسم)
خواننده ، سراینده ، اواز خوان ، خنیاگر ، سرود سرا ، نغمه سرا
vocalist (اسم)
خواننده ، سراینده ، اواز خوان ، نغمه سرا
reciter (اسم)
خواننده ، تک نواز
declaimer (اسم)
خواننده ، سخنور ، دکلمه کننده

معنی کلمه خواننده به عربی

خواننده
قاري , مطرب , مغني

خواننده را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی خواننده

آریا بهداروند ١٨:٥٠ - ١٣٩٦/٠٦/١٧
در زبان لری بختیاری به خواننده،خونده گر می گویند

خونده گر(خوانده گر ):::خواننده

مانند
بازی گر::بازیگر
|

روح الله بیگی ٠٤:١٠ - ١٣٩٧/٠٦/١٥
آوازه خوان
ترانه خوان
|

پیشنهاد شما درباره معنی خوانندهنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عکس خواننده های زن ایرانی بدون آرایش   • خوانندگان پاپ ایرانی داخل کشور   • خواننده ایرانی   • خوانندگان زن ایرانی در خارج   • خوانندگان ایرانی قدیمی   • خوانندگان زن ایرانی در امریکا   • خواننده های ایرانی خارج از کشور   • خواننده زن ایرانی جدید   • معنی خواننده   • مفهوم خواننده   • تعریف خواننده   • معرفی خواننده   • خواننده چیست   • خواننده یعنی چی   • خواننده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خواننده
کلمه : خواننده
اشتباه تایپی : o,hkkni
آوا : xAnande
نقش : اسم
عکس خواننده : در گوگل


آیا معنی خواننده مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )