انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1100 100 1

سنندج

/sanandaj/

معنی سنندج در لغت نامه دهخدا

سنندج. [ س َ ن َ دَ ] (اِخ ) شهرستان سنندج یکی از شهرستانهای استان پنجم کشور است. و محدود است از طرف شمال به شهرستان های سقّز و مراغه ، از طرف جنوب بشهرستان کرمانشاه ، از طرف خاور به شهرستانهای همدان و بیجار و از طرف باختر به کشور عراق. شهرستان مذکور از هفت بخش تشکیل شده است : 1 - بخش حومه شامل 5 دهستان و252 آبادی. سکنه 114 هزار تن. 2 - بخش پاوه شامل 2 دهستان و 135 آبادی. سکنه 27 هزار تن. 3 - بخش دیواندره شامل 6 دهستان و 266 آبادی و سکنه 48 هزار تن. 4- بخش رزاب شامل 3 دهستان و 135 آبادی. سکنه 44 هزار تن. 5 - بخش روانسر شامل 1 دهستان و 150 آبادی. سکنه 8 هزار تن. 6 - بخش قروه شامل 5 دهستان و 247 آبادی. سکنه 8 هزار تن. 7- بخش کامیاران شامل 4 دهستان و 154 آبادی. سکنه 38 هزار تن. 8 - بخش مریوان شامل 4 دهستان و 122 آبادی. سکنه 18 هزار تن. بنابراین شهرستان سنندج از 8 بخش و 30 دهستان و 1241 آبادی تشکیل شده و سکنه ٔ آن 380 هزار تن است. رودخانه های آن شامل رودخانه ٔ قشلاق ، رودخانه ٔ گاوود و رزاب و مریوان که بنام رودخانه ٔ سیروان خوانده میشود، بخش حومه را مشروب و رودخانه ٔ سیروان کشور عراق را مشروب میکند. راههای شهرستان سنندج از طرف شمال و جنوب و خاور و باختر کشیده شده است. سازمان حومه ٔ سنندج از 5 دهستان بنام کلاترزان ، حسن آباد، حسین آباد، ژاوه رود، ییلاق تشکیل شده است. شهر سنندج در سال 1046 هَ. ق. زمان سلطنت شاه صفی بوسیله ٔ سلیمانخان اردلان والی کردستان ساخته شده و نام آنرا سنه نوشته اند. این شهر بناهای تاریخی و مساجد دارد. آب شهر از 1 - قنات دارالاحسان. 2- قنات مشیرالدیوان. 3 - قنات سادات. 4 - قنات آصف اعظم. 5 - قنات حاجی ابوالحسن. 6- قنات نصرت الدیوان.7 - قنات پیرمحمد. 8 - قنوات خسروآباد. 9 - قنات مسیحی مشروب میشود. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 5). رجوع به جغرافیای سیاسی کیهان ص 62، جغرافیای غرب ایران ص 57، 62، 153، 155، 253 و تاریخ کرد ص 135 شود.

معنی سنندج به فارسی

سنندج
۱ - شهرستانی است در کردستان و آن یکی ازشهرستانهای غله خیز کشور میباشد و محدود است از سمت شمال بشهرستانهای سقز و مراغه از جنوب بشهرستان کرمانشاهان از مشرق بشهرستانهای همدان و بیجار واز مغرب بکشور عراق. این شهرستان شامل ۸ بخش ۳٠ دهستان ۱۲۴۱ آبادی و جمعیت آن ۲۶۴۱٠۲ تن است . ۲ - مرکز آن شهر سنندج است که ۹۵۸۷۲ تن جمعیت دارد و نجاری چوبهای گردوی جنگلی از قبیل ساختن تخته نرد و شطرنج وجعبه و قوطی سیگار و نیز بافتن قالیچه های زیبای ابریشمی و پشمی آنجا معروفست .
شهرستان سنندج یکی از شهرستانهای استان پنجم کشور است و محدود است طرف شمال بشهرستان های سنقر و مراغه

سنندج در دانشنامه ویکی پدیا

سنندج
سَنَندَج تلفظ راهنما·اطلاعات (به کردی: سِنَه، کورسان) مرکز سیاسی و فرهنگی کردستان ایران، دومین شهر بزرگ کردنشین ایران پس از کرمانشاه و بیست و سومین شهر بزرگ ایران، مرکز استان کردستان در غرب ایران است شهر سنندج در سال ۱۰۴۶ه‍.ق در زمان حکومت سلسلهٔ صفویه و در دوران شاه صفی توسط سلیمان خان اردلان بنا شده و معرب آن سنه دژ است.
ساختمان شهرداری این ساختمان در زمان دولت دکتر مصدق و توسط «ابراهیم مختار پوریان» معمار سنندجی ساخته شده است.
تراکم خالص شهر سنندج در حال حاضر ۸۷//۳۲۱ نفر در هکتار می باشد. نفر بر کیلومتر مربع
۰۸۷۳۳
دیاکونف در اثر خود به نام تاریخ ماد می نویسد: بخش علیای رود دیاله و شاخه ها و شعب آن در مثلث شهرهای کنونی سلیمانیه، سر پل ذهاب و سنندج از اواسط قرن نهم پیش از میلاد پارسوا نامیده می شده است.
عکس سنندج
بازار سنندج بازاری بزرگ در مرکز شهر سنندج است. این بازار قدمتی تاریخی دارد. نقشهٔ بازار سنندج به شکل مستطیل بزرگ بوده است و برخلاف تمام بازارهای ایرانی که به صورت خطی شکل گرفته اند، این بازار با الهام از پیرامون میدان نقش جهان اصفهان با شکل مستطیل ساخته شده است. در وسط این مستطیل سراهای مختلفی قرار گرفته است. متأسفانه بازار بر اثر احداث خیابان انقلاب به دو بخش مجزا تقسیم شده است و اکنون بخشی از آن «آصف» و بخشی را سنندجی می نامند و از بازار سنندج فقط سه دروازهٔ قدیمی باقی مانده است. با وجود مراکز خرید جدید، این بازار همچنان موقعیت و ارزش خود را ازلحاظ تجاری حفظ کرده است. بازار قدیمیِ شهر سنندج در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان میراث فرهنگی با شمارهٔ ۱۷۷۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
آشنایی با بازار قدیمی سنندج - کردستان
بازار قدیمی شهر سنندج
بازار سنندج
گزارش تصویری از بازار سنندج
در سال ۱۰۴۶ شمسی، شهر سنندج در دورهٔ صفویه به وسیلهٔ سلیمان خان اردلان ازسوی شاه صفی صنعتکاران و استادکاران زبده و حاذق به منطقه روانه می گردند و طبق دستور شروع به اقدامات و انجام بناهای خواسته شده می نمایند که از جمله احداث بنای بازار و قطعه حکومتی و حمام و مسجد و کاروانسراست بازار سنندج نیز بدین نحوه ساخته می شود.
حوزهٔ نفوذ بازار شهر سنندج بیشتر به حوزه شهر خدمات می دهد و روستاهای اطراف در درجه دوم اهمیت قرار دارند و شهرهای دیگر استان و بخش ها را بسیار کمتر از حد روستاها تحت نفوذ خود دارد حتی افراد در روستاهایی که ده ها کیلومتر با سنندج فاصله دارند برای تأمین نیازهای خود و رفع مایحتاج خود به شهر مخصوصاً به بازار می آیند.
بخش مرکزی شهرستان سنندج یکی از بخش های شهرستان سنندج در استان کردستان در غرب ایران است.
بخش مرکزی شهرستان سنندج
کوه آبیدر
دهستان آرندان
دهستان حسین آباد جنوبی
دهستان حومه (سنندج)
دهستان ژاورود شرقی
دهستان نران
دهستان سراب قامیش
شهر: سنندج
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان سنندج در سال ۱۳۸۵ برابر با ۳۹۳۷۹۱ نفر بوده است.
سینما بهمن یک مجموعه سینمایی در شهر سنندج است.
سینما بهمن سنندج در پایگاه اینترنتی حوزه هنری
پایاه اینترنتی سینما بهمن سنندج
این سینما با سه سالن نمایش در خیابان فردوسی سنندج قرار دارد.
سینما بهمن در سال ۱۳۵۰ با نام «سینما شهرفرنگ» به ظرفیت ۹۶۰ نفر توسط اردشیر یارمحمدی ساخته شد. این سینما در آن زمان مجهز به آپارات های زغالی بود. آغاز به کار سینما در اواخر سال ۱۳۵۰ با نمایش فیلم مردی از جنوب شهر بود، اما در نوروز سال ۱۳۵۱ خورشیدی با نمایش فیلم لیلی و مجنون به طور رسمی افتتاح شد. «سینما شهرفرنگ» پس از انقلاب به «سینما قدس» تغییر نام داد، اما پس از پایان جنگ به نام «سینما بهمن» نامیده شد. در سال ۱۳۷۴ در طبقه بالای این سینما یک سالن کوچک نمایش فیلم به نام «سالن سیروان» ساخته شد که کار خود را با نمایش فیلم گبه آغاز کرد. سینما بهمن از سال ۱۳۸۵ تا مهر ماه ۱۳۹۱ به مدت ۶ سال به دلیل بازسازی تعطیل بود. در این مدت «سینما شیدا» تنها سینمای شهر سنندج بود. برای بازسازی این سینما مبلغ ۴ میلیارد تومان صرف شد و سالن بزرگ این سینما به سه سالن تقسیم شد که روی هم رفته ۷۶۰ صندلی را شامل می شود. سالن اصلی مجموعه ۵۷۰ نفر، سالن شماره دو ۱۳۰ نفر و سالن شماره سه ۶۰ نفر ظرفیت دارند. سینما بهمن پس از بازسازی به سیستم پخش صدای دالبی و امکانات نوین نمایش فیلم مجهز شده است.
تصادف ۱۳۹۷ سنندج در حوالی نیمه شب سه شنبه ۱۹ تیر رخ داد. در این حادثه یک تانکر حامل قیر با یک اتوبوس مسافربری که متعلق به شرکت مسافربری گیتی سیر بود برخورد کرد و شماری کشته به جا گذاشت. تانکر از بلوار حسینی سنندج در حرکت بوده و با اتوبوس مسافربری که خارج از ترمینال سنندج متوقف بوده است برخورد می کند. در زمان وقوع سانحه اتوبوس ۱۷ سرنشین داشت که تنها دو نفر نجات پیدا کردند و ۱۵ نفر کشته شده اند. به گفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی سنندج چند نفر از مسافران اتوبوس و راننده تانکر کشته شده اند. به گفته هومن قصری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان ۱۵ آمبولانس و اتوبوس آمبولانس به محل حادثه اعزام شده و ۴ مجروح بدحال از محل حادثه تخلیه شده اند.
«تصادف تانکر سوخت با اتوبوس در سنندج چندین کشته برجای گذاشت».
«آمار کشته های حادثه تصادف سنندج به 15 نفر رسید».
«تصادف یک تانکر با اتوبوس مسافربری در سنندج، دست کم ۲۰ کشته برجای گذاشت».
«برخورد تانکر سوخت و اتوبوس مسافربری در سنندج 'شماری کشته به جا گذاشت'».
«تصادف یک نفت کش با اتوبوس مسافربری در سنندج دست کم ۲۰ کشته برجای گذاشت؛ درگیری مردم و پلیس».
«برخورد یک تانکر حامل قیر با اتوبوس در سنندج / اتوبوس کاملاً در آتش سوخت / یکی از رانندگان اتوبوس: کشته های حادثه تصادف سنندج به 15 نفر رسید +فیلم».
به نقل از شاهدان عینی تصادف «فاجعه بسیار فجیع بوده و چندین خودروی سواری نیز دچار حادثه شدند.» بنابر گفته های رسانه های محلی، علت حادثه بریده شدن ترمز تانکر بوده است. گفته می شود که مقصد این تانکر کشور عراق بوده است.
بنا بر برخی گزارش ها در پی این حادثه، شماری از مردم سنندج بامداد چهارشنبه برای اعتراض به خیابان آمدند.
ساعت ۲:۳۰ بامداد چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ شهر سنندج شاهد بارش تگرگ بود. این تگرگ مورد توجه رسانه های خارجی قرار گرفت از آن به عنوان قوی ترین تگرگ ایران یاد شده است. اندازه دانه های تگرگ به اندازه یک گردو تخمین زده می شود که سبب خسارت ۲۰ میلیارد تومانی به باغات کشاورزی ۱۸ میلیارد تومان به تأسیسات زیربنایی استان کردستان وارد آورد است.
حمام خان در ضلع شمالی بازار سرپوشیده سنندج در مجاورت مسجدی به نام داروغه قرار دارد. این حمام از گذشته تاکنون با توجه به موقعیت خاص آن با بازار ارتباط نزدیک داشته است. راه های دسترسی به این بنا از خیابان های انقلاب و طالقانی و از سمت میدان انقلاب امکان پذیر است. از سمت خیابان چهارباغ و کوچه های پشت بازار و از سمت شمال میدان سنندجی می توان به آن دسترسی پیدا کرد. به عبارتی حمام در بافت قدیمی و هسته مرکزی شهر واقع شده است. بافت قدیمی شهر سنندج دارای محلات متعددی است که به تبع آن حمام های مختلفی در آنها قرار داشته و شماری از آنها هم باقی مانده که از جمله می توان به حمام خان اشاره کرد.
فرمانداری سنندج، معرفی سنندج
استان کردستان
معرفی شهرستان سنندج
وب گاه شهرداری سنندج؛ جاذبه های گردشگری سنندج
بنا به نوشته مورخان محلی کردستان در کتاب هایی همچون تفحه ناصریه نوشته میرزا شکرالله سنندجی حدیقه ناصر میرزاعلی اکبر وقایع نگار، تاریخ اردلان مستوره اردلان، زبده التواریخ سنندجی نوشته قاضی محمد شریف، لب التواریخ نوشته خسرو بن محمداردلان به موضوع ساخت کهن دژ (قلعه)، بازار، مساجد، حمام و بناهای مختلف در زمان ساخت دوباره شهر سنندج به عنوان مرکز ایالت کردستان به دست «سلیمان خان اردلان» والی کردستان اشاره شده است. به نظر می رسد این بنا یکی از مکان های عالی و باشکوه شهر سنندج با توجه به سنگ نوشته آن مربوط به دوره حاکمیت «امان الله خان اردلان» والی کردستان بوده و کار ساختمانی آن در سال ۱۲۲۰ هجری قمری به اتمام رسیده است. این بنا بعدها به سبب تملک آن به وسیله امین التجار در سال ۱۲۹۵ هجری قمری در دوران حکومت «فرهاد میرزای معتمدالدوله» (عموی ناصرالدین شاه) بازسازی و مرمت عمده به ویژه تزئینات آهک بری آن تجدید شده است. کتیبه های داخل آهنگری های اضلاع شمالی و جنوبی سکوهای سربینه (حمام سرد) گویای این امر است که تاریخ آنها مربوط به سال ۱۲۵۹ هجری قمری است. این آهنگری های دوره نخست تقریباً به صورت عمده در زیر لایه جدید قرار می گیرد به جز مواردی که در سکوهای شمالی و جنوبی سربینه (حمام سرد) باقی مانده است.
حمام خان سنندج در سال ۱۳۷۷ از سوی اداره کل میراث فرهنگی وقت تملک گردید و کار مرمت و حفاظ آن از سال ۱۳۷۸ آغاز شد.
معماری حمام خان به سبک حمام های دیگر ایرانی طراحی و ساخته شده و دارای بخش های مختلفی است که ازجمله آنها سردر ورودی، هشتی، سربینه (حمام سرد)، میان در، بینه (حمام گرم)، خزینه، خلوتی، سرویس های بهداشتی، آب انبار اضافی و تون است. ترکیب بندی فضاهای حمام توأم با آب نماهای (حوض های) زیبا و استفاده از آب قنات برای استفاده قابل تأمل است. به ویژه که در دو سکوی این حمام دو آب نما وجود داشته که به احتمال در زمان «امین التجار» پر شده بودند و در پی گردی و کار مرمت کشف شدند. هرچند که تمام سنگ ها و فواره آنها از بین رفته بودند ولیکن براساس قرائن و شواهد بازسازی شدند و این مسئله یکی از ویژگی های بارز حمام خان است. در کنار آن استفاده از فضاهای کفش کن در زیر سکوها، هم کاری جالب توجه است. به طور کلی حمام در بخش سرد دارای سه آب نما و در بخش حمام گرم دو آب نما و در هر یک از خلوتی ها آب نمایی در کف تعبیه شده است. کف حمام سنگ مرمر است و ازاره و درپوش حمام سرد سنگ تیشه ای منطقه است هرچند که به طور دقیق کف سکوهای حمام از ترکیب حمام سرد مشخص نبود ولی برای همخوانی از سنگ تیشه ای استفاده شده است. سقف تمام فضاهای حمام از ترکیب طاق و گنبد است که در استحکام و ایستایی ساختمان بسیار مؤثر بوده است و مصالح مورد استفاده نیز بیشتر از سنگ و آجر و آهک به صورت بسیار گسترده است و ملات آبی در این ساختمان نقش اول را داشته است.
خانهٔ خورشید لقا خانم سنندج مربوط به دورهٔ قاجار است و در سنندج، خیابان شهدا، کوچهٔ مشیر، داخل محلهٔ سرتپوله واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۰۶۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
خانه رحیم زاده سنندج مربوط به دوره قاجار است و در سنندج، محله سر تپوله، خیابان صلاح الدین ایوبی واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۱۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
خانه غیاثی سنندج مربوط به اواخر دوره قاجار -اوایل دوره پهلوی است و در سنندج، محله قطارچیان، (خ وکیل) مجاور بازار وکیل واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۵۰۸۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگریچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های سنندج

سنندج
• «بر اساس یک پژوهش شیراز، تهران، رشت و سنندج سکولارترین شهرهای ایران هستند، اما گرایش به سکولاریسم در زاهدان، یزد، مشهد و قم کمترین است. از نظر فردگرایی هم ساکنان شیراز، رشت، تهران و مشهد بیشترین تمایل را به فردگرایی نشان می دهند، اما این گرایش در زاهدان، یزد، کرمان و سمنان حداقل است. بندرعباس، سمنان، یزد و بوشهر بیشتر از دیگر مراکز استان ها، ارزش های خانوادگی را مهم می دانند، اما این ارزش ها در ساری، ارومیه، کرمانشاه و همدان کمتر اهمیت دارند.» -> گزارش روزنامهٔ شرق

ارتباط محتوایی با سنندج

سنندج را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

پرنیا ١٨:٣٧ - ١٣٩٦/٠١/٢١
شهرستان سنندج
■تاریخچه شهرستان سنندج
■مراکز دیدنی
■مسجد جامع سنندج
■مجموعه پارک تفریحی آبیدر
■بازار سنندج
■خانه کرد (عمارت آصف)
■موزه سنندج
■عمارت خسرو آباد
■عمارت وکیل
■عمات مشیر دیوان
■حمام خان
■امام زاده هاجر خاتون
■امام زاده پیر عمر
■امام زاده پیر محمد
■قرآن نگل
■مراسم عرفانی
■صنایع دستی
■دریاچه سد قشلاق
■قلل مرتفع
تاریخچه شهرستان سنندج
به استناد گفته مورخین، قلعه سنه دژ (سنندج ) را سلیمان خان اردلان والی کردستان در زمان شاه صفی ـ 1052 هـ .ق ) آباد ساخت و کلمه غم ها را که به حساب ابجد 1046 می شود ماده تاریخ آن قرار داد. هیچیک از جغرافی نویسان اسلامی این شهر را به این اسم در آثار خود ذکر نکرده اند در برخی از کتب می خوانیم سنه دژ در سالهای 488 قبل از میلاد مسیح موجودیت و رسمیت داشته است و در آن سالها آرتوباران پسر داریوش هخامنشی استاندار آذر بایجان، طغیان کرده و چون شکست خورد به سنه دژ در کردستان گریخت و در قلعه آن مکان رفته و تحصن کرد سین دژ در زبان پهلوی هخامنشی یکی از اسامی آفتاب بود آریان مورخ معروف راجع به سین دژ می گوید قلعه ای بود واقع در یک دشت محاط از کوه و ایرانیان عقیده داشتند که آن قلعه را (دا-آه-وه) ساخته استدا آه وه کلمه ای است که در زبان فارسی امروزی به دیو تبدیل شده است و این بدان معنی بود که معتقد بودن دیواره های قلعه چنان محکمند که انگار آنرا بشر نساخته است البته آریان به این روایت خرافی اعتقاد نداشته و اعلام کرده است که سین دژ بدست ((اشتو ویگو)) پادشاه معروف قوم ماد ساخته شده است که در ساخت آن از اسیران آشوری استفاده کرده است سینه دژ را سینه کوه و سانان دژ یعنی قله امیران و قلعه عقاب نیز معنی کرده اند بیشتر مورخان نام سنندج را سینه دژ می دانند که نشان از حصاری محکم بر قلعه ایکه در محل سنه دارد همچنین احتمال دارد که سنندج از ترکیبسنان دچ بوجود آمده باشد که به معنای دژ سخت چون سنان یا سندان آهنگری است و یا به تعبیر دیگر،سانا دژ یعنی دژ سلاطین دلایل تاریخی روشن می سازد که هر زمان حکومت مرکزی تضعیف شده است با شجاعت و دلاوری بیش از حدی به حفظ حدود و ثغور خود پرداخته و هیچگاه ننگ اسارت را نپذیرفته اند در گذشته بجای شهر فعلی شهری بنام ((سیر)) وجود داشت که این کلمه در فارسی به معنای ((سی سر)) استمجاور سی سر،محلی بود به نام صد خانیه(صد خانه) که احتمالاً به مرور زمان این نام به سنه تغییر یافته است سنندج مدت چهار قرن تحت حکومت موروثی خاندان اردلان بود که نسبت خود را به ساسانیان می رساندند کریم خان زند در سال 1146هـ ق سنندج را ویران کرد و پس از یک دوره هرج و مرج،خسرو خان اردلان در سنندج مستقر شد آقا محمد خان نیز به پاس خدمات وی سنقر را نیز ضمیمه قلمرو او کرداز سال 1214تا 1240 هـ ق امان الله خان پسر خسرو خان در سنندج حکومت کرد که در این مدت اصلاحات زیادی برای آبادانی و عمران شهر سنندج بعمل آمددر حکومت رضا قلی خان اردلان بین اعضای این خانواده اختلافاتی بوجود آمد و پس از یک سلسله کشمکشها،سرانجام امان الله خان برادر رضا قلی خان به حکومت رسید و در حقیقت این شخص آخرین والی موروثی سنندج بود که از سال 1265 تا 1284 هـ ق حکومت کرد درسال 1284 هجری قمری دولت مرکزی،حاج میرزا معتمد الدوله عموی ناصر الدین شاه را به حکومت کردستان منصوب کرد که تا سال 1291 هـ ق در آنجا حکمرانی کرد در حال حاضر سنندج مرکز استان است و یکی از شهرهای زیبای استان کردستان و غرب کشور محسوب می شود.
سنندج مرکز این شهرستان و استان کردستان است که در فاصله 520 کیلومتری جنوبی غربی تهران در مسیر آسفالته میاندوآب ـ کرمانشاه و زنجان ـ کرمانشاه قرار دارد. به دلیل کوهستانی بودن منطقه کردستان ، شهر سنندج که دارای دشت ، قشلاق و رودخانه است ، همشه عامل جذب عشایر کوچ روی کرد بوده است .
این شهرستان دارای شهر دیگری به نام «شویشه » است و جمعیت آن طبق برآورد سال 1379، 388138 نفلر بوده است .
وجه تسمیه شهر سنندج (سنه یا سنه دژ) که از شهرهای کهن و مقدس است به آیین مهر و زردشت د این بخش ایران باز می گردد. ارتباط این شهر و نواحی مجاور آن با اساطیر پهلوانی آریایی از اهمیت و قدمت این شهر حکایت می کند. این شهر در قدیم روی تپه بزرگی در کنار رودخانه قشلاق به نام «پیالکه توش نوذر» قرار داشته . قلعه حسن آباد که دژی ساسانی بود، نزدیک این شهر واقع بود و هماره به عنوان پادگانی برای حمایت از این شعر عمل می کرد.
شهر کهن «سنه دژ» احتمالاً در اثر زلزله و هجوم مغول ویران شد و تا زمان صفوی به صورت دهکده ای به حیات خود ادامه داد. مرکز حکومتی این شهر پس از ویرانی ، به قلعه حسن آباد منتقل شد. شهر جدید سنندج در دوره صفوی و در روزگار شاه صفی در سال 1046 ه . ق توسط «سلیمان خان اردلان » پایه گذاری شد.
سلیمان خان مرکز حکومت را از قلعه های حسن آباد و پلنگان به شهر سنه منتقل و اقدام به آباد ساختن آن نمود. وی قلعه حکومتی را با استحکام تمام در بالای تپه ای بنا نهاد و عمارات ، حمام ، مسجد و بازار را در خارج و اطراف قلعه ساخت . او با احداث یک رشته قنات در دشت «سرنووی » در فاصله هزار قدیمی شهر که در سال 1309 ه . ق در اثر توسعه شهر داخل محدوده شهر شده بود آب را به داخل شهر و میان قلعه هدایت کرد.
گسترش شهر مربوط به زمان «امان الله خان اردلان » است . او قلعه حکومتی را توسعه دادو چندین تالار و عمارت در آنجا ساخ و در فاصله سال های 30ـ1220 ه . ق با احداث عمارت های ، بازار، کاروان سرا و مسجد از جمله مسجد معروف به «دالاحسان » در میان شهر به توسعه شهر پرداخت . همچنین در سال 1222 ه . ق باغ و عمارت خسروآباد را توسعه بخشید.
گفتنی است سنندج به لحاظ موقعیت جغرافییایی و ف 7عالیت های شهرسازی عصر صفوی و قاجار، از بافت شهری سنتی با ارزشی برخوردار ...
|

حامد ٠١:٢٦ - ١٣٩٧/٠٦/١٢
آشیانه عقاب
|

شهریار آریابد ١٣:٤٨ - ١٣٩٨/٠٨/٠٦
در پارسی " سئن دژ " دژ و کلات هما یا عقاب.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• مکانهای دیدنی سنندج   • سوغات سنندج   • سنندج جمعیت   • سنندج قدیم   • بازار سنندج   • موقعیت جغرافیایی سنندج   • نقشه سنندج   • مناطق شهرداری سنندج   • معنی سنندج   • مفهوم سنندج   • تعریف سنندج   • معرفی سنندج   • سنندج چیست   • سنندج یعنی چی   • سنندج یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سنندج
کلمه : سنندج
اشتباه تایپی : skkn[
آوا : sanandaj
نقش : اسم خاص مکان
عکس سنندج : در گوگل


آیا معنی سنندج مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )