انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 917 100 1

معنی دریای سیاه در لغت نامه دهخدا

دریای سیاه. [ دَرْ ی ِ ] (اِخ ) بحرالاسود. بحر اسود. دریایی واقع در جنوب شرقی اروپا منشعب از بحرالروم (مدیترانه ). حد فاصل بین آسیا و اروپا. مساحت آن در حدود 413/400 کیلومتر مربع و حداکثرعمقش حدود 2/240 متر است. بوسیله ٔ تنگه ٔ بسفر و دریای مرمره و داردانل با دریای اژه مرتبط است. دریای آزوف شاخه ٔ شمالی آن می باشد. دریای سیاه بین بلغارستان و رومانی و اتحاد جماهیر شوروی (روسیه ) و ترکیه محصور است و بنادر عمده ٔ آن عبارتند از: اودسا، باطوم ،کنستانتینا. رودهای بسیار بدان ریزند از جمله دانوب ، دنیستر، بوگ ، دنیپر و قزل ایرماق. رود دون به دریای آزوف می ریزد. (از دائرةالمعارف فارسی ). دریای بنطش. بحرالروس. دریای کرز. دریای کرزیان. بحرطرابزن.

معنی دریای سیاه به فارسی

دریای سیاه
یا بحر اسود دریایی است واقع در جنوب شرقی اروپا منشعب از بحرالروم (مدیترانه) حد فاصل بین آسیا و اروپا که مساحت آن ۴۳۵٠٠٠ کیلومتر مربع است و بوسیله تنگه داردانل و بسفر ببحرالروم متصل میشود. سواحل شمالی و شرقی آن جزو خاک شوروی و سواحل غربی جزو بلغارستان و رومانی و سواحل جنوبی آن تنگه های داردانل و بسفر متععلق بجمهوری ترکیه میباشد.
بحر الاسود . بحر اسود دریایی واقع در جنوب شرقی اروپا منشعب از بحر الروم .
بحر اسود شمالی . دریای شمال

دریای سیاه در دانشنامه ویکی پدیا

دریای سیاه
مختصات: ۴۴° شمالی ۳۵° شرقی / ۴۴° شمالی ۳۵° شرقی / 44; 35
دَریای سیاه دریایی است واقع در جنوب شرقی اروپا منشعب از دریای مدیترانه. دریای سیاه بین آسیا و اروپا واقع شده و حد غربی قفقاز را تشکیل می دهد. دریای سیاه در شمال توسط تنگه کرچ به دریای آزوف و در جنوب غربی به وسیله تنگه بُسفُر به دریای مرمره و مدیترانه متصل می شود. این دریا، شش کشور هم کرانه با آن، یعنی کشورهای روسیه، رومانی، بلغارستان، اوکراین، گرجستان و ترکیه را، از طریق دریای مدیترانه به اقیانوس اطلس پیوند می دهد.
مناطق کرانه ای دریای سیاه در غرب و شمال هموار است اما در سمت شرق و جنوب و در حوالی شبه جزیره کریم کوهستانی است. بسیاری از پژوهشگران بر این باورند که سرزمین اصلی مردم هندواروپایی (و بنابر این آریایی ها) دشت های شمال دریای سیاه بوده است.
پنج رود بزرگ به نام های دانوب، دنیپر، دنیستر، دون و کوبان به دریای سیاه می ریزند. نام چهار رود اول، همگی از ریشه زبان های ایرانی است و از واژه سکایی *دانو (dānu*) گرفته شده که به معنی رودخانه در زبان سکاها است. افزون بر پنج رود بزرگ یادشده، چهار رود نیز از ترکیه به این دریا می ریزد که به ترتیب از غرب به شرق عبارتند از: سقاریه، قیزیل ایرماق، یشیل ایرماق، و چوروه. ریزشگاه چوروه به دریا در باتومی گرجستان است.
«دریای سیاه» (انگلیسی: Black Sea) یک فیلم به کارگردانی کوین مک دانلد است که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به جود لا و اسکات مک نایری اشاره کرد.
مختصات: ۴۱°۰۰′ شمالی ۳۶°۰۰′ شرقی / ۴۱.۰۰۰° شمالی ۳۶.۰۰۰° شرقی / 41.000; 36.000
ناحیه دریای سیاه (به ترکی استانبولی: Karadeniz Bölgesi) یکی از ۷ ناحیه در ترکیه که در بخش شمالی ترکیه کشیده شده است. ناحیه دریای سیاه از غرب به ناحیه مرمره، در شمال به دریای سیاه، در جنوب ناحیه آناتولی مرکزی، جنوب شرقی به ناحیه آناتولی شرقی و در شمال شرق به گرجستان محدود می شود.
جمعیت ناحیه دریای سیاه بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی ۸،۴۳۹،۲۱۳ نفر شمارش شده بود. که ۴،۱۳۷،۱۶۶ نفر در شهر و ۴،۳۰۱،۷۴۷ نفر در روستاها زندگی می کنند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دریای سیاه

دریای سیاه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی دریای سیاهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

aliasghar modaberzadeh > School bag
ایلکا > اردلانی
زندی > اردلان
رضا > الیکایی
محمد > ایلیکا
غضنفر > پريز
نورالله > هارای
عبدالرحمن > طایفه ملازهی

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• علت نامگذاری دریای سیاه   • عکس دریای سیاه   • درياي مديترانه   • دریای سیاه و مرمره   • چرا دریای سیاه سیاه است؟   • دریای مرمره   • دریای سرخ   • دریای سفید   • معنی دریای سیاه   • مفهوم دریای سیاه   • تعریف دریای سیاه   • معرفی دریای سیاه   • دریای سیاه چیست   • دریای سیاه یعنی چی   • دریای سیاه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دریای سیاه
کلمه : دریای سیاه
اشتباه تایپی : nvdhd sdhi
عکس دریای سیاه : در گوگل


آیا معنی دریای سیاه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )