انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1066 100 1

زمستان

/zemestAn/

مترادف زمستان: شتا

معنی زمستان در لغت نامه دهخدا

زمستان. [ زَ / زِ م ِ ] (اِ مرکب ) مرکب است از لفظ «زم » که بمعنی سردی است و لفظ «ستان » که برای کثرت و نیز برای ظرفیت باشد. (غیاث ) (آنندراج ). فصل چهارم از چهار فصل سال ، ضد تابستان و موسم سرما.(ناظم الاطباء). شتا. ابوالعجل. و آن سه ماه است : جدی دلو. حوت. (یادداشت بخط مرحوم دهخدا). (از: «زم »، سرما + «ستان »، پسوند زمان ) پهلوی «زمیستان » ، در اوراق مانوی «زمگ » (سرما، زمستان )، پارسی میانه «دمیستن » ، گیلکی «زمستان » ، فریزندی «زمسون » ، یرنی «زمسون » ، نطنزی «زمستان » ، سمنانی «زمستون » ، سنگسری «زمستون » ، سرخه یی و لاسگردی «زمستان » ، شهمیرزادی «زمستون » ، استی «زیمگ » ، تهرانی «زمستون » ، فصل چهارم سال ، پس از پاییز و پیش از بهار. فصل سرما. (حاشیه ٔ برهان چ معین ) :
شب زمستان بود و کپی سرد یافت
کرمک شب تاب ناگاهی بتافت.
رودکی.
زمستان که بودی گه باد و نم
برآن تخت بر کس نبودی دژم.
فردوسی.
چنانکه این زمستان و فصل بهار آنجا باشد. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 368).
چون به زمستان به آفتاب بخسبی
پس چه تو ای بی خرد چه آن خر بیکار.
ناصرخسرو.
هرگاه که آفتاب به اول جدی رسد تا به اول حمل زمستان باشد. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ).
در زمستان نمک گشاید و ابر
نمک بسته بی مر افشانده ست.
خاقانی.
ازدرونخانه کنم قوت چو نحل
چون جهان راست زمستان چه کنم.
خاقانی.
رجوع به زم ،مزدیسنا ص 254 و فرهنگ ایران باستان ص 72 و 90 شود.
- زمستانخانه ؛ خانه ٔ زمستانی. خانه ای که مخصوص زمستان ساخته باشند. تا بخانه : امیر را در این زمستانخانه ، خالی با منصور یافتم و آغاجی بر در خانه. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 678).
- زمستانگاه ؛ محل اقامت زمستانی. قشلاق. (فرهنگ فارسی معین ). گرمسیر. زمستانگه : به حوالی... که زمستانگاه آنجا بود. (جامع التواریخ رشیدی ).
- || فصل بهار. (فرهنگ فارسی معین ). رجوع به ترکیب بعد شود.
- زمستانگه ؛ زمستانگاه :
چوهلاکو به مراغه به زمستانگه شد
برد تقدیر ازل نوبت عمرش آخر.
(از جامع التواریخ رشیدی ).
- زمستانی ؛ منسوب به زمستان و سرما و موسم سرما. (ناظم الاطباء). شتوی :
خانه پر گندم و یک جو نفرستاده به گور
غم مرگت چو غم برگ زمستانی نیست.
سعدی.

معنی زمستان به فارسی

زمستان
ازفصول چهارگانه سال، سه ماه بعدازپاییز
( اسم ) چهارمین فصل از فصلهای سال فصل پس از پاییز : سه ماه آخر سال که فصل سرماست شتا .
[hibernator] [زیست شناسی- علوم جانوری] جانوری که با زمستان خوابی و کاهش شدید دما و دگرگشت بدنش در برابر سرمای زمستان از خود محافظت می کند
[hibernation ,winter sleep, deep hibernation] [زیست شناسی- علوم جانوری] حالتی برای حفاظت در برابر سرمای زمستان که در برخی جانوران وجود دارد و با خواب و کاهش شدید دما و دگرگشت بدن همراه است
[ گویش مازنی ] /zemestaan kel/ شخم زمستانه
خانه ایکه برای زمستان اختیار میکنند
قصبه ایست در قندهار

معنی زمستان در فرهنگ معین

زمستان
(زَ یا زِ مِ) [ په . ] (اِمر.) چهارمین فصل از فصل های سال .
( ~. خا) (ص .) ویژگی جانورانی که در طول زمستان به خواب زمستانی می روند.

معنی زمستان در فرهنگ فارسی عمید

زمستان
از فصول چهارگانۀ سال، سه ماه بعد از پاییز، سه ماه آخر سال خورشیدی که موسم سرما و یخ بندان است و روزها از همه وقت کوتاه تر است.

زمستان در دانشنامه اسلامی

زمستان
زمستان یکی از فصلهای سال می باشد.
زمستان از فصلهای سال، بین پاییز و بهار است.

کاربرد زمستان در فقه
از احکام مرتبط با آن در بابهای صوم، حج، نکاح و حدود سخن گفته‏اند.

احکام زمستان در فقه
← احکام صوم در بحث زمستان
...

زمستان در دانشنامه ویکی پدیا

زمستان
زمستان چهارمین فصل از فصل های سال تقویم جلالی و نخستین فصل تقویم میلادی است. این فصل سردترین فصل سال است. زمستان در نیم کره شمالی بر اساس تقویم جلالی ماه های دی، بهمن و اسفند است این در حالیست که در نیم کره جنوبی ماه های تیر، مرداد و شهریور زمستان است. زمستان معمولاً سردترین فصل سال است و در بعضی نواحی دمای هوا به زیر صفر درجه سانتیگراد هم می رسد، مثلاً در کشوری مانند روسیه حتی تا -۵۰ هم می رسد. در زمستان بعضی حیوانات مانند خرس به خواب زمستانی می روند و در فصل بهار دوباره زندگی را از سر می گیرند.زمستان در ایران   زمستان در کرج   جیجاق کبود در زمستان   بلور یخ بر روی یک شاخه   ورزش های زمستانی
زمستان فصلی با روزهای کوتاه و شب های طولانی و سرد است. میانگین دمای زمستان معمولاً در ماه دی به پایین ترین مقدار خود (در نیم کرهٔ شمالی) می رسد. بوران، برف، کولاک، یخ بندان معابر و جاده ها، مه و پوشیده شدن کوه ها از برف از خصوصیات فصل زمستان است که اغلب هر کدام به تنهایی باعث اختلال در عبور و مرور می شوند. پدیدهٔ هواشناسی نادری در طول زمستان با نام یخ مه رخ می دهد که متشکل از بلورهای یخ معلق در هوا است و تنها در دماهای بسیار پایین (زیر ۳۰- درجه سانتیگراد) رخ می دهد.
در نیم کرهٔ جنوبی، به خاطر بیشتر بودن اقلیم اقیانوسی در مقایسه با نیم کرهٔ شمالی و در عین حال کمتر بودن خشکی در عرض های پایین تر از ۴۰- درجه، زمستان خفیف تر و برف و یخ کمتر است. در این منطقه، بارش برف در نواحی مرتفع مانند رشته کوه های آند، کوه های نیوزیلند و مناطق جنوب پاتاگونیا در آمریکای جنوبی رخ می دهد. در قطب جنوب، برف در طول سال می بارد. فصل زمستان از لحاظ نجومی با نقطه انقلاب زمستانی که کوتاه ترین روز سال است آغاز شده و با نقطهٔ اعتدال بهاری پایان می یابد.
علت سرد شدن زمین در زمستان، نه دوری آن از خورشید است و نه کمتر شدن فعالیت خورشید. زاویهٔ محور چرخش زمین نسبت به صفحهٔ مداری زمین دارای انحراف ۲۳٫۴۴ درجه ایست و همین انحراف نقش مهمی در تغییرات آب و هوایی زمین دارد. در زمستانِ نیم کرهٔ شمالی، خورشید بر این مناطق به صورت مورب می تابد و پرتوهای موازی تابشی از خورشید باید سطحی بیضی وار را گرم کنند. به علت کروی بودن زمین، این سطح بیضی وار کشیده تر نیز می شود و در نتیجه نور و گرمای کمتری به واحد سطح می رسد. ناظر زمینی، خورشید زمستانی را در ارتفاعی پایین تر از خورشید تابستانی می بیند. در مقایسه با این اثرات، تغییرات آب و هوایی در زیاد شدن فاصلهٔ زمین در مدار بیضوی اش با خورشید ناچیز است.
عکس زمستان
زمستان نام آلبومی است با صدای شهرام ناظری و آهنگ سازی محمدرضا درویشی که بر روی شعر زمستان اثر مهدی اخوان ثالث اجرا شده است.
شهرام ناظری
مهدی اخوان ثالث
شعر این اثر را در زیر می بینید:
سلامت را نمی خواهند پاسخ گفت، سرها در گریبان است کسی سر برنیارد کرد پاسخ گفتن و دیدار یاران را نگه جز پیش پا را دید، نتواند، که ره تاریک و لغزان است و گر دست محبت سوی کس یازی، به اکراه آورد دست از بغل بیرون، که سرما سخت سوزان است نفس کز گرمگاه سینه می آید برون، ابری شود تاریک. چو دیوار ایستد در پیش چشمانت نفس کاین است، پس دیگر چه داری چشم، ز چشم دوستان دور یا نزدیک؟
زمستان چهارمین فصل از فصل های سال تقویم جلالی و اولین فصل تقویم میلادی است.
زمستان (کتاب)، عنوان کتاب شعری از شاعر نامدار، مهدی اخوان ثالث می باشد.
زمستان (شعر)، عنوان شعری از مهدی اخوان ثالث می باشد.
زمستان ممکن است به موارد زیر اشاره داشته باشد:
زمستان عنوان مشهورترین شعر مهدی اخوان ثالث (م. امید) است. او این شعر را در جریان کودتای ۲۸ مرداد سرود. شعر دارای دو لایه است: در لایه اول، راوی مشغول توصیف سرمای سوزان آخرین فصل سال است، اما در لایه زیرین راوی یخبندان فضای سیاسی کشور را به تصویر می کشد. شاعر در به تصویر کشیدن فضای سیاسی بسیار متبحرانه عمل کرده و شباهت خفتگان سیاسی با زمستان را خوب توصیف نموده است.
مهدی اخوان ثالث
زمستان (کتاب)
زمستان است (آلبوم موسیقی)
زمستان است (فیلم)
زمستان
سلامت را نمی خواهند پاسخ گفت
سرها در گریبان است
«زمستان» (انگلیسی: Winter) یک انیمیشن کوتاه از مجموعه سمفونی احمقانه تهیه شده در کمپانی دیزنی به کارگردانی برت جیلت است.
«زمستان» (ایتالیایی: L'inverno) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به ولری برونی تدسکی و والریا گولینو اشاره کرد.
۲۰۰۲ (۲۰۰۲)
«زمستان» (انگلیسی: Winter (2009 film)) فیلمی در ژانر ترسناک است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد.
زمستان عنوان کتاب شعری از شاعر نامدار، مهدی اخوان ثالث می باشد. این کتاب دومین مجموعه شعر چاپ شده از سوی اخوان ثالث است.کتاب زمستان در اواسط دهه سی شمسی منتشر شد، و از شاخص ترین کتاب های شعر نو نیمائی در این دهه به شمار می رود. این کتاب بود که مهدی اخوان ثالث را شناساند و نشان داد که چهره شاعری او به هیچ یک از شاعران دیگر شبیه نیست. شعرهای موفق این مجموعه عبارتند از:
اندوه
برای دخترکم لاله و آقای مینا
لحظه دیدار
باغ من
آواز کَرَک
چاووشی
زمستان
زمستان ۱۳۸۶ هرات سردترین زمستان تاریخ معاصر افغانستان است که دمای هوا تا بیست و هفت درجه سانتیگراد زیر صفر رسید در مناطقی از هرات تا دو متر برف بارید. دمای هوا در برخی از روزها و در مقایسه همان روز حتی از قطب جنوب هم سردتر بود و بر اساس آمار رسمی مسوولین دولتی این سرما منجر به کشته شدن حداقل یک هزار نفر و قطع دست و پای دهها تن دیگر گردید و دهها هزار دام از بین رفت.
زمستان آتشفشانی اصطلاحی به معنای کاهش دما بر اثر کاهش روشنایی خورشید و افزایش سپیدایی زمین (افزایش بازتاب اشعه های خورشیدی از زمین) توسط ذرات خاکستر آتشفشانی و قطره های اسید سولفوریک است. زمستان های آتشفشانی بزرگ معمولاً به دنبال فوران های آتشفشانی بزرگ روی می دهند. در دراز مدت اثر خنک کننده در درجه اول پس از تزریق از ترکیبات سولفید در اشکال هواپخش وابسته به جو بالا - پوش کره - بالاترین، سطوح کم فعال فضای کمی پایین تر جایی که بارش رخ می دهد، برای پاک سازی آن منطقه از هواپخش ها زمانی طولانی نیاز است.
Wikipedia contributors، "Volcanic winter،" Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Volcanic_winter&oldid=344820248 (accessed February ۱۹،
زمستان آخر فیلمی درام به کارگردانی سالم صلواتی و محصول سال ۲۰۱۳ و کشور ایران است.
این فیلم، زندگی دشوار مردم کردستان در ایران را به تصویر می کشد. داستان فیلم در مورد زیر آب رفتن یک روستای دورافتاده که تنها ساکنان این روستا، کدخدای ده و زنی به نام باجی هستند.
فیلم مورد تحسین بین المللی قرار گرفت و در جشنواره فیلم بیروت دو جایزهٔ «بهترین فیلم داستانی در منطقهٔ خاورمیانه» و جایزهٔ «بهترین فیلم نامه» را از آن خود کرد. سالم صلواتی، کارگردان این فیلم، جوایز خود را به مردم شهر کردنشین کوبانی که شهرشان زیر فشار اسلام گراهای دولت اسلامی قرار دارد، تقدیم کرد. علاوه بر جشنواره فیلم لبنان، فیلم زمستان آخر پیش از آن جوایزی هم در جشنوارهٔ فیلم بغداد، ارمنستان و اربیل کردستان را نیز دریافت کرده بود.
آتش در زمستان فیلمی به کارگردانی و نویسندگی حسن هدایت ساختهٔ سال ۱۳۶۴ است.
قاسم سیف
محمد برسوزیان
ملیحه نیکجومند
رضا ژیان
عباس احمدی
عباس نوذری
محبوبه بیات
نعمت الله افشاریان
اصغر زمانی
منوچهر حامدی
علی حاج علی عسگری
عباس امیری
احمد نصر
نادر صمدی
محمدحسن ساوی مرادی
علی گلشن
مازیار عسگری وهمی
نوید نوذری
ژرژ یونانی
میرهادی پیمانی
صابر باقری
بهرام هنرمند
عزتی
محمدتقی شریفی
اکبر زمانی
اکرم زمانی
امیر زمانی
محمد تازه محله
حمیده علیپور
محمد آل داوود
میرصلاح حسینی
پورحبیب
محمد تاجیک
قاسم سیف محمد برسوزیانملیحه نیکجومندرضا ژیانعباس احمدیعباس نوذری محبوبه بیات نعمت الله افشاریان اصغر زمانیمنوچهر حامدیعلی حاج علی عسگریعباس امیری
آخرین روزهای زمستان ممکن است به یکی از فیلم های زیر اشاره داشته باشد:
آخرین روزهای زمستان (۱۳۸۹)
آخرین روزهای زمستان (۱۳۹۱)
«آرزوهای تابستان، رویاهای زمستان» (انگلیسی: Summer Wishes, Winter Dreams) فیلمی در ژانر درام به کارگردانی گیلبرت کتس است که در سال ۱۹۷۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به جوآن وودوارد، مارتین بالسام، و سیلویا سیدنی اشاره کرد.
۲۱ اکتبر ۱۹۷۳ (۱۹۷۳-10-۲۱)
بادهای زمستان (انگلیسی: The Winds of Winter) ششمین جلد از مجموعه کتاب های ترانه یخ و آتش، نوشتهٔ جرج آر. آر. مارتین، است که انتظار می رود به زودی منتشر شود. این کتاب ها به سبک خیال پردازی نوشته شده اند.
وبگاه رسمی
قسمت قبلی داستان، رقصی با اژدهایان، داستان های کمتری از آنچه مارتین انتظار داشت را شامل شد. به گفتهٔ او یک نبرد بزرگ و پایان نفس گیر چند شخصیت مهم در رقصی با اژدهایان جای نگرفتند. مارتین قصد دارد این عقب ماندگی داستانی را سریعاً در بادهای زمستان حل کند. مارتین گفته است «من با دو نبرد بزرگ که در ذهن می پروراندم شروع می کنم: نبرد در یخ و نبرد میرین (نبرد خلیج برده ها)، و از آنجا داستان را ادامه خواهم داد.»
طبق گفتهٔ مارتین دو کتاب آخر (این کتاب و کتاب رؤیای بهار) بیش از پیش خوانندگان را به شمال خواهند برد. در این کتاب ها شاهد حضور دیگران (به انگلیسی: Others) نیز خواهیم بود.
بهار تابستان پاییز زمستان (春夏秋冬؟) یک مجموعه مانگا تن کامگی رمانتیک و یوری ژاپنی است که توسط ایکی ایکی نوشته شده و میکیو تسودا آن را مصورسازی کرده است. این مجموعه به تعداد یک جلد نخستین بار در آوریل ۲۰۰۷، و توسط انتشارات ایچیجینشا در مجله های یوری شیمای و کامیک یوری هیمه به چاپ رسید.
هاروکا
در مانگا نیوز، کارکنان به آن امتیاز ۱۵ از ۲۰ را دادند. در مانگا سنکچوری، یکی از اعضای هیئت به آن امتیاز ۴ از ۱۰ را داد. در انیمه لند، کارکنان آن را به آن امتیاز جالب ۴ از ۶ را دادند. اریکا فریدمن به آن امتیاز کلی ۸ را داد و گفت: «من فکر نمی کنم این اثر قویترین کارشان باشد، اما من واقعاً از این همه مهارت قدردانم.»
جنگ زمستان یک درگیری نظامی بین اتحاد جماهیر شوروی و فنلاند بود. این جنگ با حمله شوروی در ۳۰ نوامبر ۱۹۳۹ یعنی ۳ ماه پس از شروع جنگ جهانی دوم آغاز شد. جنگ زمستان در ۱۳ مارس ۱۹۴۰ به وسیله پیمان نامه صلح مسکو پایان پذیرفت. در ۱۴ دسامبر ۱۹۳۹ جامعه ملل شوروی را بنا بر پیمان نامه مسکو از مناطق اشغالی بیرون راندند و تجاوز را غیرقانونی اعلام کردند.
کشور فنلاند در جریان جنگ اول جهانی ۱۹۱۸-۱۹۱۴ از روسیه تزاری جدا شده بود و کشور مستقلی محسوب می شد. مرز ۲ کشور در فاصله چند ده کیلومتری شهر پتروگراد، بعدها لنینگراد و سنت پترزبورگ امروزی مشخص شده بود. در سال ۱۹۳۹ میلادی استالین پس از تقسیم لهستان با هیتلر، صدراعظم آلمان نازی نسبت به آسیب پذیری مرز شوروی با فنلاند و خطر اشغال دومین منطقه اقتصادی شوروی از طریق فنلاند نگران می شود. استالین به فنلاندی ها پیشنهاد می کند از مرزهای جنوبی خود در باریکه «کارلی» عقب نشسته و به ازای آن سرزمین هایی شمالی تر را دریافت کنند. او در عین حال از فنلاندی ها می خواهد یک پایگاه دریایی در هانکو در جنوب این کشور ایجاد کنند. حکومت فنلاند حاضر بود در مورد مبادله زمین مذاکره کند اما حاضر به فدا کردن حاکمیتش با واگذاری یک پایگاه نظامی به شوروی نبود. استالین بر واگذاری این پایگاه اصرار می ورزید. فنلاندی ها ناگزیر استحکامات مرزی با شوروی به طول ۱۴۰ کیلومتر را تحکیم کردند. این خط مرزی به نام خط مانرهایم، نام یک مارشال فنلاندی که در سال ۱۹۱۷ میلادی نیروهای بلشویک را عقب رانده بود شناخته می شد. سرانجام، استالین بدون این که به خود زحمت اعلان جنگ به فنلاند را بدهد، دستور حمله به این کشور کوچک را صادر کرد و «جنگ زمستان» آغاز شد. در روز ۳۰ نوامبر سال ۱۹۳۹ میلادی نیروهای ارتش سرخ با ۴۰۰ هزار سرباز، ۱۵۰۰ فروند هواپیما و ۱۵۰۰ دستگاه تانک به خاک فنلاند حمله کردند. این در حالی بود که فنلاند در مجموع ۲۶۵ هزار سرباز، ۲۷۰ فروند هواپیما و ۲۶ دستگاه تانک داشت. علی رغم عدم توازن قوا و خشونت مفرط مهاجمان شوروی و گستردگی جنگ از خلیج فنلاند تا اقیانوس منجمد شمالی ارتش سرخ نتوانست مقاومت فنلاندی های را در استحکامات مرزی در هم بشکند و حتی در مناطق شمالی تر شکست های سختی را متحمل شد. سرانجام، استالین توانست بخش شرقی فنلاند را تصرف کند و در روز ۱۲ مارس سال ۱۹۴۰ با این کشور پیمان صلح را امضا کرد و «جنگ زمستان» خاتمه یافت. این جنگ بهای گزافی برای استالین داشت زیرا هیتلر با نقاط ضعف ارتش سرخ از جمله فرماندهی بی تدبیرانه این ارتش و ضعف روحیه سربازان شوروی آشنا می شود و هنگام حمله به شوروی متحد سابقش در ۲۲ ژوئن سال ۱۹۴۱ میلادی از این اطلاعات بهره کافی می برد.
حکایت زمستان (به انگلیسی: The Winter's Tale) نمایشنامه ای کمدی اثر ویلیام شکسپیر است که در حدود سال های ۱۶۱۱-۱۶۱۰ نوشته شده است.
لئونتس: پادشاه جزیره سیسیل، دوست زمان کودکی و نوجوانی پولیکسینس.
هرمیون: ملکه لئونتس، موجودی باارزش، صبور در سختی ها.
پولیکسینس: پادشاه بوهیمیا و مهمان دربار شاه سیسیل.
کامیلو: مشاور نیکوکار و قابل اعتماد لئونتس.
پائولینا: بانوی نیک دربار، از ندیمه های ملکه هرمیون.
آنتیگونوس: شوهر پائولینا.
مامیلیوس: فرزند شاه و ملکه سیسیل.
کلئومینس
دیون
امیلیا
آرخیداموس
تایم
فلوریتزل
پردیتا
گله بان پیر
دلقک
موپسا
دورکارس
آتولیکوس
لردها، بانوان درباری، پیشکاران، زندانبانان، ماموران دادگاه های قضاوت، خدایان جنگل برای رقص، چوپانان و نگهبانان.
ماخذ اصلی این نمایشنامه حکایت عاشقانه و روستایی پیروزی زمان اثر رابرت گرین (۱۵۸۸، چاپ دوم ۱۶۰۷) نویسنده هم عصر شکسپیر است؛ اما تغییرات بسیاری در داستان او داده شده است. از جمله این تغییرات می توان به: زنده نگه داشته شدن ملکه مظلوم، حذف یک خواسته ناشایست شاه و خودکشی نکردن شاه در انتهای داستان نام برد. زنده شدن مجسمه ملکه ممکن است از افسانه های پیگمالیون یا آلستیس یونان باستان، استخراج شده باشد.
این نمایش در ۵ پرده تدوین شده و دارای ۱۹ شخصیت و تعدادی سیاهی لشکر است. شخصیت های اصلی عبارت اند از:
جزیره سیسیل و بوهیمیا.
داستان زمستان (فرانسوی: Conte d'hiver) فیلمی در ژانر کمدی-درام به کارگردانی اریک رومر است که در سال ۱۹۹۲ منتشر شد.
۲۹ ژانویه ۱۹۹۲ (۱۹۹۲-01-۲۹) (فرانسه)
"فیلیس" و "چارلز" تعطیلاتی عاشقانه را گذراندند.به دلیل اشتباهی در آدرس آن ها ارتباطشان را از دست می دهند و ...
مختصات: ۱۵°۰۰′شمالی ۱۴°۰۰′شرقی / ۱۵٫۰°شمالی ۱۴٫۰°شرقی / 15.0; 14.0
دریاچه زمستان (Lacus Hiemalis) از دریاچه وارهای سطح کره ماه است.
این دریاچه وار کوچک در منطقه سرزمین برف در کره ماه واقع شده است.
قطر این دریاچه وار ۵۰ کیلومتر و مختصات آن ۱۵٫۰° شمالی و ۱۴٫۰° شرقی است.
شنا در زمستان فیلمی به کارگردانی و نویسندگی محمد کاسبی ساختهٔ سال ۱۳۶۸ است. در خلاصه داستان این فیلم سینمایی آمده است: "علی مرتضایی نسب" از معلمین آموزش و پرورش جهت تدریس به یکی از مدارس محروم کشور منتقل می شود. او با مشاهده وضع مالی مردم و جهل و فقر حاکم بر آن ها درصدد کمک به مردم و از جمله شاگردانش بر می آید. دلسوزی مرتضایی نسب در مقابل دانش آموزان و رفتار خشن ناظم نسبت به بچه ها آن ها را رو در روی یکدیگر قرار می دهد. گرایش دانش آموزان به معلم خود و علاقه آن ها نسبت به مرتضایی نسب باعث کینه و حسادت ناظم شده و سرانجام با گزارش به نیروهای امنیتی، مرتضایی نسب از مدرسه اخراج می شود.
مجید مجیدی
یحیی دیوانی
مسعود رحمانی
داوود قنبری
امیر کوت آبادی
هاشم مستانی
کامبیز رضایی
قدیر غیاثوند
محسن پناهی
جعفر فری زاده
کارگردان «شنا در زمستان» اضافه کرد: داستان معلمی که در سر کلاس غذای خود را با دانش آموزان تقسیم می کند ریشه در خاطرات کودکی من دارد. تمامی اسامی که در این فیلم گفته می شود از دوستان هم محلی من بودند. وقتی فیلمنامه این اثر را نوشتم متوجه شدم که بازیگران حرفه ای نمی توانند برای ساخت این فیلم مناسب باشند به همین دلیل از کودکان زندانی به عنوان بازیگر استفاده کردم. کاسبی در تشریح چگونگی انتخاب بازیگران نقش کودک گفت: به زندان رفتم و فیلمنامه را به روحانی زندان دادم. او پس از مطالعه فیلمنامه قبول کرد که اجازه دهد این کودکان از زندان خارج شوند. 45 روز با آنها زندگی کردم. این کودکان بسیار با معرفت بودند و هنگام ساخت فیلم با خود می گفتم اگر از اول فردی مانند محمد کاسبی بود که از آنها مراقبت کند آنها دیگر زندانی نمی شدند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زمستان در دانشنامه آزاد پارسی

دفتری از شعرهای مهدی اخوان ثالث. مجموعه ای از سروده های نوقدمایی و نیمایی شاعر که به دلیل توانایی او در شعر جدید و نیز اشاره به فضای شکستِ گروه های ملی و چپ (سلامت را نمی خواهند پاسخ گفت) مورد توجه قرار گرفت. مجموعۀ زمستان نخستین بار در ۱۳۳۵ش نشر یافت و گوینده را در مقام شاعری نوگرا و توانا به جامعۀ ادبی ایران شناسانْد.

نقل قول های زمستان

زمستان، یکی از فصل هاست.
• «خدا سرما را بقدر بالاپوش می دهد.» -> ضرب المثل فارسی
• «در آغاز سرما خود را بپوشانید، و در پایانش آن را در یابید؛ که سرما با بدن ها آن می ‏کند که با درختان؛ آغازش می سوزاند، و پایانش می رویاند.» نهج البلاغه، کلمات قصار، ۱۲۸ -> علی بن ابی طالب

ارتباط محتوایی با زمستان

زمستان در جدول کلمات

زمستان
شتا
زمستان عرب
شتا
استاد آواز ایران با آلبو مهایی مانند رسوای دل | چهره به چهره | شب سکوت کویر و زمستان است
محمدرضا شجریان
بزرگ و کوچک آن در زمستان است
چله
در زمستان می بارد
برف
در زمستان می سوزانند
هیزم
گلی زینتی که در اواخر زمستان و اوایل بهار ظاهر می شود
سینرر
گلی که در زمستان هم سبز است
همیشه بهار
نوعی کفش که در زمستان به پا کنند
چکمه

معنی زمستان به انگلیسی

winter (اسم)
زمستان ، فصل زمستان ، شتاء
winterer (اسم)
زمستان ، بسر برنده زمستان ، جانوری که زمستان را بسر میبرد

معنی کلمه زمستان به عربی

زمستان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

امیرمهدی ٢٣:٣٤ - ١٣٩٦/٠٣/٣٠
این واژه در اوستایی این واژه ها بوده است:
اَئیوی گامَ، زَئِنَ، زِمَس، زْیانْم، زْیاو، زیمَ، زَیَنَ
و در پهلوی: زَم، زَمیستان بوده است
پس پسوند زمان «تان» به زِمَس افزوده شده و زمستان شده است
|

محمد جعفرزاده ١٨:٤٢ - ١٣٩٦/٠٧/٢٥
شتا
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انشا زمستان   • زمستان شعر   • انشا کوتاه در مورد فصل زمستان   • توصیف زمستان   • معنی زمستان   • نام دیگر زمستان   • فصل زمستان را توصیف کنید   • درباره زمستان   • مفهوم زمستان   • تعریف زمستان   • معرفی زمستان   • زمستان چیست   • زمستان یعنی چی   • زمستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زمستان
کلمه : زمستان
اشتباه تایپی : clsjhk
آوا : zemestAn
نقش : اسم
عکس زمستان : در گوگل


آیا معنی زمستان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )