انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1051 100 1

شهرستان بروجرد

شهرستان بروجرد در دانشنامه اسلامی

شهرستان بروجرد
بروجرد، شهرستان و شهری در استان لرستان می باشد.
شهرستان بروجرد، در شمال استان لرستان و در مغرب ایران واقع است. از شمال به شهرستانهای ملایر و نهاوند، از مغرب به شهرستان خرم آباد، از جنوب به شهرستانهای دورود و خرم آباد و از مشرق به شهرستان سربند محدود و مشتمل بر دو بخش مرکزی (حومه)، و اشترینان و هفت دهستان است.

کوههای بروجرد
رشته کوههای زاگرس، از شمال غرب به جنوب شرق امتداد دارد. کوه گرّو/ گرین گَری (مرتفعترین قله، ۶۴۵، ۳ متر) در شمال غربی آن قرار دارد.

رود باغشاه
رود باغشاه، زمینهای مناطق روستایی شمال آن را مشروب می کند و چندین رشته قنات دارد.

محصولات بروجرد
...

شهرستان بروجرد در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان بروجرد
شهرستان بروجرد یکی از شهرستان های غرب ایران است. این شهرستان در منطقه کوهستانی زاگرس قرار گرفته و مرکز آن شهر بروجرد است . شهرستان بروجرد از شمال به شهرستان های ملایر و نهاوند در استان همدان، از شرق به شهرستان شازند در استان مرکزی، از جنوب به شهرستان دورود و از غرب به شهرستان های سلسله و دلفان و از جنوب غربی به خرم اباد محدود می شود.
دهستان های بخش مرکزی:
دهستان دره صیدی
دهستان شیروان
دهستان والانجرد
دهستان همت آباد
دهستان بیرانوند شمالی
شهرستان بروجرد دارای ۱۸۰ روستا است. . این شهرستان ۱۶۷۰ کیلومتر مربع مساحت دارد و از دو بخش مرکزی و اشترینان و ۷ دهستان تشکیل شده است. دو نقطه شهری این شهرستان عبارتند از شهرهای بروجرد و اشترینان . دهستان های شهرستان بروجرد از این قرارند:
بروجرد ۲۹ مین شهرستان بزرگ ایران است. بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان بروجرد در سال ۱۳۹۵ برابر ۳۲۶،۴۵۲ نفر و در سال ۱۳۹۰ برابر با ۳۳۴٬۷۸۴ نفر بوده است که ۲۹٫۳ درصد جمعیت استان لرستان را شامل می شود. به این ترتیب، شهرستان بروجرد، دومین ترین شهرستان پرجمعیت استان لرستان محسوب می شود . این شهرستان، در سرشماری ۱۳۹۵ سی و هشتمین شهرستان پرجمعیت کشور است . جمعیت شهرستان بروجرد در سال ۱۳۸۵ برابر با۳۲۸٬۷۴۹ نفر بوده است . اختلاف آماری جمعیت نیز به دلیل وجود پادگان نظامی ارتش در آن می باشد که حدود ۳۳٬۶۲۰ نفر از جمعیت این شهر را در آخرین سرشماری به خود اختصاص داده است، ولی در سرشماری سال ۹۰ این جمعیت ۲۱٬۶۸۰ نفر بوده است.. به این ترتیب رشد متوسط سالانه جمعیت بروجرد طی پنج ساله ذکر شده برابر با ۲٫۱ درصد بوده است. همچنین براساس سرشماری ۱۳۹۰، جمعیت شهری شهرستان بروجرد ۱۹۶٬۶۵۶ نفر و جمعیت روستایی آن ۹۱٬۸۹۱ نفر گزارش شده است. تعداد خانوارهای این شهرستان در همین سال ۱۰۲٬۴۹۱ خانوار بوده است. .
بلندترین نقطه شهرستان بروجرد قله ولاش با ارتفاع ۳۹۸۷ متر در غرب شهر بروجرد و پست ترین ناحیه در دشت سیلاخور با ارتفاع تقریبی ۱۵۰۰ متر قرار دارد. شهرستان بروجرد بخشی از منطقه کوهستانی زاگرس شمالی است. این منطقه مشتمل بر کوههای مرتفع زاگرس در غرب و جنوب، دشت سیلاخور در مرکز و پیشکوه های داخلی زاگرس در شرق و شمال است. کوههای بلند زاگرس به صورت نواری از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده اند و مرز طبیعی بین دشت سیلاخور و سرزمین تاریخی لرستان به حساب می آیند. رشته کوه بزرگ گرین یا گرّی با طول ۱۸۵ کیلومتر بخشی از زاگرس مرتفع است که از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده و اشترانکوه دنباله آن است. قلل عمده این رشته کوه، چهل نابالغان، ولاش با ارتفاع ۳۹۸۷ متر و میش پرور هستند. پست ترین ناحیه، در دشت سیلاخور با ارتفاع تقریبی ۱۵۰۰ متر قرار دارد. گِلِرود، تیره، ماربره و تهیج رودهای شهرستان بروجردند که از سراب ها و چشمه های فراوان منطقه مانند سراب ونایی، زارم، کرتول، زرشکه، سفید، پنبه، جانیزه و چشمه های دره خونی سرچشمه می گیرند.
بخش مرکزی شهرستان بروجرد یکی از دو بخش تشکیل دهنده شهرستان بروجرد در استان لرستان ایران است. ساکنان این بخش بیشتر ساکن شهر بروجرد هستند و شمار قابل توجهی نیز در بیش ۱۴۰ روستای کوچک و بزرگ زندگی می کنند. اهالی این بخش بیشتر با زبان لری و گویش بروجردی گفتگو می کنند اما روستاهای جنوب غربی بخش مرکزی، بیشتر گویش لری خرم آبادی دارند. مرکز این بخش شهر بروجرد است که مرکز شهرستان بروجرد نیز می باشد و از شهرهای بزرگ و پر رونق لرستان است.
دهستان والانجرد
دهستان شیروان
دهستان دره صیدی
دهستان همت آباد
بخش مرکزی شهرستان بروجرد، آب و هوایی سردسیر و معتدل دارد. این بخش از جنوب غربی و غرب به کوههایی از رشته کوه زاگرس محدود است که مهم ترین آن ها کوه گرین، کوه شاه نشین و کوه ولاش است و از شرق به پیشکوههای داخلی و کم ارتفاع زاگرس ختم می شود که بیشتر تپه مانند هستند. در فاصله این دو ناحیه مرتفع، دشت حاصلخیز سیلاخور قرار دارد که وسیعترین دشت استان لرستان به حساب می آید. کشاورزی، باغداری و دامپروری از شغل های اصلی مردم منطقه در نقاط روستایی است. محصولات کشاورزی آن شامل گندم و جو و برنح است و میوه هایی چون سیب و انواع آلو و نیز انگور بروجرد از مرغوبیت زیادی برخوردار است. به دلیل قرارگیری در دامنه کوههای برفگیر زاگرس، این ناحیه در تمام سال دارای سرابها و رودهای جاری پرآب است و کشاورزی در آن رونق دارد. شهر بروجرد در شمالی ترین بخش دشت سیلاخور و در حالت نیمه کوهپایه ای - نیمه دشتی قرار دارد و رودهای دائمی از کناره این شهر می گذرند.
بخش مرکزی شهرستان بروجرد از چهار دهستان و بیش از ۱۴۰ روستای دارای سکنه تشکیل یافته است. دهستانهای این بخش عبارت اند از:
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش مرکزی شهرستان بروجرد در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۸۸٬۲۸۳ نفر بوده است که از این میان ۱۴۵٬۷۸۱ نفر مرد و بقیه زن بوده اند. این بخش روی هم رفته ۷۳٬۵۷۸ خانوار دارد. بیشتر این جمعیت در شهر بروجرد پراکنده اند و کمتر از شصت هزار نفر در روستاهای تابعه زندگی می کنند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهرستان بروجرد

شهرستان بروجرد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان بروجرد   • مفهوم شهرستان بروجرد   • تعریف شهرستان بروجرد   • معرفی شهرستان بروجرد   • شهرستان بروجرد چیست   • شهرستان بروجرد یعنی چی   • شهرستان بروجرد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان بروجرد
کلمه : شهرستان بروجرد
اشتباه تایپی : aivsjhk fv,[vn
عکس شهرستان بروجرد : در گوگل


آیا معنی شهرستان بروجرد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )