برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1227 100 1

انطاکیه

/'antAkiye/

معنی انطاکیه در لغت نامه دهخدا

انطاکیه. [ اَ ی ی َ / ی َ ] (اِخ ) شهری در ترکیه در کنار رود اورونتس (نهرالعاصی ) واقع در 22 کیلومتری ساحل مدیترانه دارای 30385 تن جمعیت. انطاکیه از شهرهای مشهور قدیمی است ، آن را سلوکوس اول در حدود 300 ق. م. بنا کرد و بنام پدرش ، آنتیوخوس نام نهاد. بزودی از مراکز معتبر تجاری گردید و شکوه و جلالش شهرت یافت. در 64 ق. م. پومپیوس آن را گرفت و انطاکیه بزرگترین و مهمترین شهرهای آسیایی دولت روم و کرسی ایالت آسیایی امپراتوری روم گردید. در سالهای 258 و 260 م. شاپور اول ساسانی آن رااشغال و تاراج کرد و سکنه اش را به جندی شاپور منتقل نمود. در 540 م. بوسیله ٔ انوشروان ویران شد و اگرچه بوسیله ٔ یوستی نیانوس از نو بنا گردید لیکن هیچگاه رونق اولیه را پیدا نکرد. انطاکیه در تاریخ مسیحیت بسبب شوراهای دینی که در آنجا تشکیل شده اهمیت دارد. (از دایرةالمعارف فارسی ). و رجوع به لاروس و دایرةالمعارف فارسی و معجم البلدان و قاموس کتاب مقدس و لغات تاریخیه و جغرافیه ٔ ترکی ج 1 ص 278 و قاموس الاعلام ترکی و تاج العروس و منتهی الارب و ناظم الاطباء و ایران باستان پیرنیا (فهرست ) و اندیو در همین لغت نامه شود.

معنی انطاکیه به فارسی

انطاکیه
شهری در ترکیه که سابقا مقر سلوکیان بود واقع در ساحل ارنت یا نهر العاصی که به بحر الروم ( مدیترانه ) میریزد سابقا تا ۵٠٠٠٠٠ سکنه داشت ولی امروز جمعیت آن ۷۷٠٠٠ تن است . مرکز تجاری است .
شهری در ترکیه در کنار رود اورونتس واقع در ۲۲ کیلومتری ساحل مدیترانه . انطاکیه از شهر های مشهور قدیمی است آن را سلوکوس اول در حدود ۳٠٠ ق . م . بنا کرد و به نام پدرش آنتیخوس نام نهاد .

انطاکیه در دانشنامه اسلامی

انطاکیه
انطاکیه، شهری عذاب شده به جهت تکذیب فرستادگان الهی می باشد.
اَنطاکِیه که با تای منقوط نیز خوانده شده شهری در روم باستان بوده که به دست یونانیان در سال ۳۰۰ قبل از میلاد بنا شده و هم اکنون جزو قلمرو کشور ترکیه است.
سازنده
سازنده آن را انطیقس یا انطیوخوس (معرّب انطیوکوس) سومین پادشاه پس از اسکندر گفته اند ؛ ولی برخی فرزند وی سلوکوس نیکاتور را سازنده آن دانسته اند. وی این شهر را انطاکیه نامید تا منسوب به پدرش انطیخوس باشد. برخی نیز برآن اند که پدر بنای آن را آغاز و پسر پس از درگذشت او آن را به پایان رساند ؛ امّا دسته ای از موّرخان بنای آن را توسط انطاکیة دختر روم بن یقن بن سام بن نوح (علیه السلام) دانسته اند.
جایگاه
این شهر زمانی یکی از سه شهر بزرگ سرزمین روم به شمار می آمد و دارای موقعیتی سرسبز، نهرهای آب خوش گوار و مرکز تجارت آسیای غربی و نزد یونانیان به انطاکیه زیبا و ملکه شرق مشهور بود. نصارا نیز از شهر انطاکیه با وصف شهر خدا، شهر شاهی و مادر شهرها یاد می کردند، زیرا نخستین شهری بود که اهل آن همگی به حضرت مسیح و به دین نصارا گرویدند. پولس و برنابا از حواریان حضرت عیسی (علیه السلام) در آن جا به تبلیغ اشتغال داشتند.
پیش از اسلام
...
انطاکیه
این صفحه مدخلی از دائرة المعارف قرآن کریم است
شهری عذاب شده به جهت تکذیب فرستادگان الهی.
اَنطاکِیه که با تای منقوط نیز خوانده شده شهری در روم باستان بوده که به دست یونانیان در سال 300 قبل از میلاد بنا شده و هم اکنون جزو قلمرو کشور ترکیه است. سازنده آن را انطیقس یا انطیوخوس (معرب انطیوکوس) سومین پادشاه پس از اسکندر گفته اند؛ ولی برخی فرزند وی سلوکوس نیکاتور را سازنده آن دانسته اند.
وی این شهر را انطاکیه نامید تا منسوب به پدرش انطیخوس باشد. برخی نیز بر آن اند که پدر بنای آن را آغاز و پسر پس از درگذشت او آن را به پایان رساند؛ اما دسته ای از مورخان بنای آن را توسط انطاکیة دختر روم بن یقن بن سام بن حضرت نوح علیه السلام دانسته اند.
این شهر زمانی یکی از سه شهر بزرگ سرزمین روم به شمار می آمد و دارای موقعیتی سرسبز، نهرهای آب خوش گوار و مرکز تجارت آسیای غربی و نزد ...

انطاکیه در دانشنامه ویکی پدیا

انطاکیه
انطاکیه (به یونانی: Αντιόχεια)،(به لاتین: Antiochia) نام شهری باستانی در سوی شرقی رود عاصی می باشد. امروزه شهر انتاکیه در ترکیهٔ کنونی جای آن را گرفته است.
این شهر در پایان سدهٔ چهارم پیش از میلاد و به دست سلوکوس یکم بنیاد نهاده شد.
حدود سال ۲۶۱ میلادی هنگامی که شاپور یکم رومیان را شکست می دهد، انطاکیه توسط لشکریان او تاراج می شود.
عکس انطاکیه
آلیس انطاکیه (انگلیسی: Alice of Antioch; حدود 1110 – c. after 1136)، دومین دختر بالدوین دوم که در بین سال های ۱۱۲۰ تا ۱۱۳۶ میلادی زندگی می کرده است. وی در سال ۱۱۲۶ میلادی با بوهموند دوم انطاکیه ازدواج کرد و دو سال بعد اولین فرزند این ازدواج با نام کنستانس متولد شد. پس از درگذشت بوهموند در سال ۱۱۳۰، آلیس بدون انتظار برای حضور پدرش که در این زمان پادشاه اورشلیم بود، بر مسند قدرت نشست و پس از اطلاع از نزدیک شدن بالدوین به انطاکیه، پیکی نزد زنگیان فرستاد و در مقابل سرنگون کردن بالدوین، متعهد شد تا تحت الامر زنگی باشد. اما بالدوین در راه پیک آلیس را دستگیر و پس از حضور در انطاکیه وی را از قدرت برکنار کرد. یک سال بعد با مرگ بالدوین، او بار دیگر برای تصاحب قدرت انطاکیه اقدام کرد و با کنت های طرابلس و رها هم پیمان شد، اما فولک وی را بازداشت و تبعید کرد. در سال ۱۱۳۵ میلادی، آلیس از خواهرش ملیسند خواستار بازگشت به انطاکیه شد. پس از آن دختر نه ساله اش را به ازدواج پسر و جانشین مانوئل یکم، امپراتور بیزانس درآورد و پس از این ازدواج و تا هنگام مرگ از قدرت و سیاست کناره گرفت.
بوهموند چهارم انطاکیه (انگلیسی: Bohemond IV of Antioch) همچنین شناخته شده به عنوان یک چشم، فرمانروای شاهزاده نشین انطاکیه از پایگاه های صلیبیون بین سال های ۱۲۰۱ و ۱۲۰۵ و مجدداً از ۱۲۰۸ تا ۱۲۱۶ و دو بار از ۱۲۱۹ تا زمان مرگش بود، او همچنین از ۱۱۸۷ کنت طرابلس بود. ب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

انطاکیه در دانشنامه آزاد پارسی

اَنْطاکیِه (Antioch)
اَنْطاکیِه
(نام باستانی: آنتیوخ؛ آنتیوخیا) مرکز استان هاتای(ختای) در جنوب ترکیه، با ۱۳۷,۲۰۰ نفر جمعیت (۱۹۹۴). در ساحل شرقی رود اورونتس(نهرالعاصی) و در ارتفاع ۸۰متری از سطح دریا قرار دارد و جنوبی ترین شهر ترکیه است. مرکّبات، میوه، و انگور از محصولات کشاورزی و چرم، ابریشم، و صنایع دستی فلزی از محصولات صنعتی آن است. سُلوکوس اولدر ۳۰۰پ م این شهر را بنا کرد و به نام پدرش، آنتیوخیا و به روایتی به نام پسرش آنتیوخوس نامید. جانشینان سلوکوس این شهر را پایتخت خود قرار دادند. انطاکیه در دورۀ آنتیوخوس چهارمبه مرکز مهم دانش و فرهنگ تبدیل شد و پس از مرگ او روبه ضعف نهاد. پومپیوس، سردار رومی، در ۶۴پ م انطاکیه و سوریه را تصرف و به قلمرو دولت روم منضم کرد. با ورود مسیحیان به این شهر به صورت مرکز دینی درآمد و به یکی از بطرک نشین های مسیحی تبدیل شد. پیروان حضرت عیسی اولین بار در این شهر مسیحی خوانده شدند. در ۲۵۸م و در ۲۶۰م شاپور ساسانی اول شهر را غارت و ساکنانش را به جندی شاپور منتقل کرد. انطاکیه پس از ظهور اسلام به مدت سیزده قرن تحت حکومت بیزانسی ها، سلجوقیان ترک، صلیبیون، و مصریان بود. این شهر در جنگ های صلیبیصحنۀ درگیری بود. جمعیت شهر در این زمان از مسلمانان و مسیحیان تشکیل می شد. مسلمانان برای جلوگیری از کمک احتمالی مسیحیان به صلیبیون آن ها را از شهر بیرون کردند. انطاکیه در ۱۵۱۶ بخشی از امپراتوری عثمانی شد. در جنگ جهانی اول تحت الحمایۀ فرانسه شد. در ۱۹۳۸ خودمختاری گرفت و در ۱۹۳۹ به ترکیه بازگردانده و از این تاریخ به بعد با نام هاتای (ختای) به یکی از استان های ترکیه تبدیل شد. انطاکیه امروزی قسمت کوچکی از انطاکیۀ قدیم است. از شهر قدیمی آثار باستانی فراوانی برجا مانده است. در ۱۹۱۰، باستان شناسان در کاوش های خود «جام بزرگ انطاکی» را کشف کردند که احتمال می دهند همان جام مقدّس باشد. قلعه ها، باروها، کلیساها، و مساجد و پل های قدیمی متعدّد نیز در این شهر وجود دارد.

ارتباط محتوایی با انطاکیه

انطاکیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• انطاکیه در قرآن   • انطاکیه پارس   • انطاکیه کجاست   • غار انطاکیه کجاست   • انطاکیه ترکیه   • انتاکیه ترکیه   • انطاکیه امروزی   • حران   • معنی انطاکیه   • مفهوم انطاکیه   • تعریف انطاکیه   • معرفی انطاکیه   • انطاکیه چیست   • انطاکیه یعنی چی   • انطاکیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی انطاکیه
کلمه : انطاکیه
اشتباه تایپی : hkxh;di
آوا : 'antAkiye
نقش : اسم خاص مکان
عکس انطاکیه : در گوگل

آیا معنی انطاکیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )